Bojenje stola od camovine - pomoc

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Bojenje stola od camovine - pomoc

Post by leruman »

Pozdrav. trebao bih da ovog vikenda pravim jedan sto i klupe od camovine. Sto ce stojati napolju ali ne bi trebalo da bude izlozen kisi, ali suncu da.

Pricao sam sa drugom koji drzi farbaru i on mi je savetovao da pre bilo kog farabnja premazem lanenim uljem da zatvorim pore pa tek onda da farbem.
Imao sam ideju da gornje povrsine stola i klupa budu ofarbane bezbojim sandolinom, da sto vise ostane vernije orginalnoj boji drveta.
Nogare stola i klupe treba budu obojene akrilnom vodenom bojom u crno. Na osnovu toga sto mi je on reako to bi izgeldalo ovako

Gornje ploce - Laneno ulje -> Bezbojni sandolin sa voskom
Nogare - Laneno ulje - > Osnovna akrilna bela boja -- > Akrilna crna boja .

Sad stvari koje me muce i oko kojih mi treba savet

- U princpu koliko treba da se laneno ulje osusi pre nego sto mogu da predjem na sledeci korak?
- Da li ima uopste potrebe za nogare farabti lanenim uljem jer koliko sam citao osnovna boja ima istu funkciju da zatvori pore?
- Koliko obicno osnovna akrilna vodena boja treba da se osusi da moze zavrsni sloj da se maze?
- Zbog kontrasta crna boja bi bila super , ali nisam siguran da li jedan sloj zavrsne moze da bude dovoljan da se bela osnovna boja potpuno pokrije? Ili bih morao da idem dva puta. Lakse bi bilo da je zavrsna bela boja, ali nece se postici kontrast kakav zelim.

Glavni problem cele price je sto sam ogranicen sa vremenom koji cu imati da to zavrsim do kraja, pa mi je bitno da znam koliko obicno mogu da ocekujem da se sve to osusi kako treba..

Hvala unapred na pomoci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Laneno ulje da se osusi.. otprilike... nikad

Laneni firnajz, dovoljno da moze nesto preko njega sto nije uljana boja.. bar jedno 2 nedelje :)

A osnovno je zasto uopste koristiti firnajz, koji je podloga za nesto sasvim drugo, i sa zatvaranjem pora ima veze koliko i sa lanjskim snegom, pogotovu na camovini, koja uopste nema otvorene pore.
Sto volim kad trgovci nesto nacuju, pa onda prave kombinacije...

Sadolin ima svoju impregnaciju, sa kojom se slaze. Recimo belles.
Bilo koju varijantu sa voskom, lakom... po meni treba zaobici u sirokom luku. Gubis sve prednosti bilo lazure blo pokrivne boje, a dobijas sve mane i jedne i druge.
Bezbojni sadolin nije bas za uticaj sunca, posto je slab igrac kada treba da zadrzi UV.

Jos manje ima smisla firnajz ispod akrila.
Tu isto tako moze da ide impregnacija ko za sadolin, osnovna, zavrsna...
Da li ce crna pokriti u jednom sloju... zavisi od crne :)
Tacnije zavisi od kolicine pigmenta u samoj boji. Pogodi... one sa vise pigmenta su skuplje.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@mobole hvala na pomoći i detaljnom odgovoru.

Na kraju cu radi samo podlogu za sandolin i sandolin, površine u beloj boji, nogare u mahagoni . Videćemo na šta će to ispasti na kraju.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Izvinjavam se sto malcice skrecem temu.
Da li je neko probao da toner za disperziju (za krecenje zidova) dodaje u akrilne boje?
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Å ta je to podloga za sandolin? Å ta radi ona?

Ja sam uvek na drvo samo sandolin u 2-3 sloja i to mi bilo dovoljno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije podloga, nego impregnacija.
recimo: https://www.sadolin.co.uk/products/sado ... preserver/
ili vec pomenuti
https://www.belinka.com/rs/proizvodi/belles-2/

I nije saNdolin, nego sadolin :) ako se uopste radi o njemu, posto je Sadolin samo ime firme koja proizvodi lazure.
https://www.sadolin.co.uk/
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Meni su preporučili da sa ovim namazem kao osnovu.

Image
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

"Izvinjavam se sto malcice skrecem temu.
Da li je neko probao da toner za disperziju (za krecenje zidova) dodaje u akrilne boje?"


Ja sam probao kada sam radio nesto za sebe ....a i rekli mi neki koji se razumeju da moze....mora biti samo kvalitetan toner i to samo zbog postojanosti boje .
Farbao sam neke kosnice u razne boje pre par god .U belu vodenu dodavani razni toneri,ne vidim promenu na farbi , cak sam tonirao i sa patinom na bazi vode (ostalo mi od nekog posla , pa da se ne baci😂)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je isto impregnacija, samo sa drugacijim nazivom.
Pogledaj namenu:
Å titi drvo od štetočina, gljivica i plavila..
Ne bi me iznenadilo da je potpuno ista stvar kao ovaj engleski "wood preserver", samo sto se pod tim imenom prodaje na drugim trzistima.
Post Reply