Toniranje/Bajcovanje brezove sperploce

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Toniranje/Bajcovanje brezove sperploce

Post by Goshke »

Zdravo, bavim se izradom raznih drvenih kutija iz hobija, a i ponesto odradim za kolege poznanike, pa sam hteo da pitam preporuku za toniranje brezove sperploce bajcom iskljucivo na vodenoj bazi.

Sta mi preporucujete, koji bajc koristiti?

Takodje, koji postupak bajcovanja daje najbolje rezultate?

Cilj je da se postigne tamnija nijansa, ali da izgleda kulturno, ne iz aviona da se vidi da je bajcovano. Znaci isao bi bajc, ruka ili dve, i zavrsnica bi bila neki mat/saten lak preko. Do sad sam uglavnom radio sa punim drvetom, zavrsavam sa uljima ili mat lakom na vodenoj bazi, i zadovoljan sam rezultatima.

Imam kompresor i dobar pistolj, i laganu ruku :D

Do sad sam koristio neke kombinacije
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Pozd.
Bajc je boja u nekom rastvoru(voda ,aceton ,nitro,pu...) Ako ces neke profi njih imas koji se nanose rucno ili postoljem , svaka firma ima ton karte pa ako ces samo toniranje onda ti treba neki svetliji
A imas i ovu soluciju koja se radi rucno,krpom
Image

ImageDva puta naneses i gotovo ne treba lak preko
Last edited by art of wood on 26 Jun 2020 16:29, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Nebi se složio da netreba lak treba osnovni vodeni pa završni vodeni imprenant je samo dekorativni premaz.
smirglaj nikad dosta
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Ako lazem ja ,lazu ti koji ga prodaju😬
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ja dobro kapiram, ti impregnanti su funkcionalno nesto sto bi odgovaralo lazuri (sadolinu)?
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Jasno, probao sam neke vodene impregnante, ali druge firme (iz matroxovog prodajnog centra kod zmaja), ok su, stim sto sam ja preko nanosio i lak.

Imate li nekog proizvodjaca da preporucite i gde kupiti?

@mbole- ne deluje mi tako, upije ih drvo prilicno, mozda kad bi se radilo vise od tri sloja...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Impregnat se upije posteno u drvo,iz b krome sto sam ja koristio ide samo impegnant jednom ili dva puta zavisi koji ti ton treba ako ides
jednom onda moze preko bezbojni impregnat sa voskom .... Oko 1500din litra .
U munze konze zive sve ozbiljne firme za distribuciju premaza za drvo 😂ekoimex,Gaga,b.kroma,fabbrica,oli koop......sve probao...sto se tice bajca neces se nigde od gore navedenih zaj...ti,meni se najviše svidja sayerov naglasava godove ...
Bole u radu je slicno rucnom bajcovanju ali funkionalno odgovara lazuri
Last edited by art of wood on 28 Jun 2020 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa i lazuru drvo prilicno upija. Cela poenta sa njom i jeste u tome, a ne da pravi sloj na povrsini.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Da li pre impregnanta, odnosno bajca nanosite jednu ruku osnovne za drvo, kad radite na vodenoj bazi? ili nanositi bajc jednom-dva puta?

I dalje nisam zadovoljan kako mi ispada, mozda da predjem na nitro, ne zanm da li je bolja opcija?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Baza nema veze sa tim "kako ispada".

Pokazujes nerazumevanje osnovnih stvari.
Sta bi osnovna trazila pre bajca?
Osnovna ce da zacepi sve na drvetu, to joj je posao.
Sta ce onda da upije taj bajc?
Naravno, mozes da mazes bajc ko da je "boja", al onda uzmi boju, cemu bajc.

Bajc je bajc... sluzi da promeni boju drveta, a da ono i dalje bude drvo, to jest da izgleda tako.
Nakon njega, idu sve ostale price, osnovna, zavrsna... sa izuzetkom impregnacije.
Impregnacija ide prva, pre bajca, pre bilo cega, posto je njen posao da prodre sto je moguce dublje u drvo i zastiti ga od stetocina, budji...

Sta ustvari hoces da postignes i sta je problem na koji nailazis?

Brezov sper ume da bude "blochy", ne znam zgodan prevod, mozda...flekav. Posto je sper tipicno pravljen od ljustenog furnira, pa imas velike povrsine sa godovima "ovako" i onda druge velike sa godovima "onako" uz ostre prelaze.
Jedan od nacina da se spreci "flekavost" je upravo da se prvo prodje impregnacijom, koja ujednaci upijanje povrsine, ili ako to nije dovoljno, tanko razredjenim selakom, da ga malcice "zatvori".
Tek kad dobijes zadovoljavajuci rezultat nakon bajca, razmisljas o tome sta ces da stavis preko njega.
A na vodeni bajc, moze da ide maltene sta god ti padne napamet... vodena, uljana, nitro, PU, akril...
Svaki premaz (osnovna, zavrsna...) ce dodati malo tona onome sto je bajc vec uradio, al to jednostavno moras da probas, pa da vidis da lti se dopada ili ne.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Samo da se javim na temu, hvala jos jednom na savetima. UGlavnom bez probe i prakse nista, tako da sam potrosio nekoliko crvenih za razne boje bajceva raznih proizvodjaca, istestirao nacine mazanja/prskanja i zavrsne premaze, i dobio ono sto sam zeleo. Ne bas 100% ali mogu da kazem da sam zadovoljan rezultatom.

Brezova sperploca jeste nezgodna, ali sam se malo izvezbao, tj skromno iskustvo mi je pomoglo da prepoznam komad koji ce lepse primiti bajc, pa njega stavljam na lice (ne znam kako bih to objasnio recima).

Da ne ostanem nedorecen, uglavnom najbolje mi se pokazao vodeni bajc, naspem u malu posudicu, krpicu i lagano nanosim na materijal. Kompresorom je veca potrosnja bajca, i nisam se dovoljno uvezbao, pa zna da ostane malo sarenije, uglavnom bolja kontrola premaza mi je krpicom.

Posle idem osnovna pa zavrsna vodena u dva puta i to je to. I sa PU sam radio par kutija, u visokom sjaju, zadovoljan sam. Naravno, to ide pistoljem sve, osim bajca.

@mbole - Na impregnanciju sam i mislio, samo sto je nisam nasao. Tamo gde uzimam bajc, nemaju, a ne znam gde bih mogao da potrazim, pa ako si voljan da mi pustis na PP gde bi to imalo da se uzme, Takodje i selak bi kupio, ali isto ne znam gde da ga trazim. Hvala unapred.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Selak imas u Narodnog Fronta, kada od garaze na zelenjaku krenes ka porodilistu, sa leve strane.
Impregnaciju imaju svi veci trgovci bojama. Daj deo grada koji ti vise odgovara pa da te uputimo
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Hvala za selak, pitanje jel se dobija tecan ili oni listici? Ako listici, sa cim razrediti da moze da se koristi?

Svejedno mi je, tu sam ppo graduu stalno. Bajceve uzimam u b kromi u zemunu, i zadovoljan sam za sad. Ako ima neko neki predlog gde je bolje, moze se izjasniti :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Listici, rastvaraju se u etil alkoholu.
Pisano je o tome na forumu.
Svrati do Fabbrica, ulica Bosanska u Zemunu.
Tamo imas impregnante.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Selak trazis po radnjama koje drze slikarski materijal.
I njega ima u nekoliko varijanti, odnosno tonaliteta: rubin, orange, limun, "beljenji"... sa ili bez sadrzaja voska... tebi je interesantan ovaj bez voska, a tonalitet u zavisnosti od toga sta hoces da postignes... jbg... opet probanje :)

recimo: https://slikarske-boje.co.rs/selak-lak-i-ljuspice/
ili
https://www.la-ram.com/?s=selak&post_type=product
ponegde ga imaju i vec rastvorenog, ali bih ti preporucio da ga uzmes u ljuspicama. Same ljuspice mnog oduze traju, mzoes lepo da biras koliko "jak" rastvor hoces...
Post Reply