Neravnomerna lazura

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Neravnomerna lazura

Post by Joca7 »

Da ne otvaram novu temu postavit cu ovdje jos jedno pitanje ,napravio sam policu za zid od ariša i pokusao sam je premazat ultratop tankoslojnom lazuro sa kistom ali ne ispada mi bas kako sam zamislio previse je nepravilnosti ne znam je li do ultratop lazure do kista ili do mog neznanja..nepravilnosti su u smislu da je negdi tamnije negdi svjetlije , vide se tragovi kista ,pogotvo tamo di zbog prostora ne mogu proci kistom u smjeru godova itd..
radio sam prije sa beltop lazurama i cini mi se da puno bolje to ostaje i kad manje pazim... da li bi mogao proc preko lazure sa lakom za camce bi li dobio nesto bolji izgled , da li bi mozda bilo bolje da pokusam nanijet iduci sloj sa krpom?

btw jos jedno bonus pitanje ne vezano za boje:) zamislio sam postavit tu policu bez da se vide nosaci velicine je D 120x Å  20x V 25 nece nosit nista tesko sitnice i po koju knjigu..mislio sam izbusit rupe u zidu i uvidat dvije ili 3 vide 6 ili 8 mm duzine 10cm na poledini police izbusit rupe i samo nataknut na te vide polica je debljine 22mm i bojim se ako bi busio 8mm da bi mi pukla uz rubove jer kad sam budio uz rubove sa 8mm za postavit tiple drvene na nekim mjestima mi je pocelo pucat uz rub , a ako stavim 6mm mozda bi bilo pretanko ? ima li jos koje rjesenje da je jednostavno ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Otvaranje nove teme ne naplacujemo :)
A sutra kad neko trazi resenje problema sa lazurom, nece ga traziti pod restauracijom astala.

Lakom neces dobiti ujednaceniji izgled.

Uzrok tvog problema mogu da budu dve stvari, plus treca:
1. neravnomerno osmirglana podloga
2. neravnomerno naneta lazura
Treca stavka je da su neke vrste pa i pojedine daske jednostavno sklone tome da neravnomerno primaju lazuru.

Resenje prvog problema je jasno. I najpre tipujem na njega, posto ta mesta gde je nezgodno prici cetkom su jos nezgodnija za smirglanje.
Drugi mozes da pokusas da resis tako sto odmah nakon nanosenja lazure, obrises sav visak krpom.

Resenje za treci problem (delimicno i drugi) je da pre nanosenja lazure naneses nesto sto ce delimicno da "zatvori" drvo. Tipa belles-a.

"Pokoja knjiga" je sve samo ne lagana :)
Mnogo bolje resenje ti je da napravis nesto tipa "french cleat".

Imas i one nosace sto se stave na zadnju ivicu boka, i imaju otvor kao kljucaonica. Isto se ne vidi, a nosi mnogo bolje.

Da ne pominjem da je gotovo nemoguce precizno izbusiti nekoliko rupa u zidu, tako da se tacno poklope sa rupama na polici.

8mm rupa se u 22mm dasci busi bez problema. Al pod uslovom da imas ostru i ispravnu burgiju. Daklem ne burgiju za metal, nego burgiju za drvo.
Problem je nesto drugo... izbusiti 10cm duboku rupu a da ona ne pobegne na neku stranu.
I ako se ipak odlucis na to resenje, nikako ne kaci policu o plafon, obavezno o bokove.
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Mislim da problem ne bi trebao bit u brusenju, pokusat cu tako pokupit visak lazure krpom, nije mi palo napamet belles, a imam ga u kuci :/

Burgija je bila za drvo i trebala bi bit ostra nije se s njom puno radili mozda sam trebao sporije busit ne znam ali nisam uspio dobit "čistu" rupu na rubovima mali komadici bi se kidali..

Pokusao bi svakako sa ovim svojim planom dobro da si napomenuo da busim na bokovima:) sad kontam kako bi mogao dobit iste rupe na polici i na zidu.. Komad daske stavim na policu gdje trebaju bit rupe i izbusim poslije taj komad stavim na zid i izbusim kroz iste rupe..
Hvala puno na ovim zlata vrijednim savjetima:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zid je jako nezgodan igrac...
Cas posla pobegne rupa u njemu za milimetar-dva. Dosta je jedan malkice krupniji kamencic blizu povrsine na jednoj strani rupe, ili ivica cigle odmah ispod maltera...
A kad pobegne za ta dva milimetra, ne mozes da nabacis policu.

Iskreno... ne vidim nikakvu prednost tog sistema, naprotiv samo mane.
Nece nositi nista bolje od obicnog tipla i srafa, daleko je veca verovatnoca da se nesto zezne, imas slozen proces izrade gde svaka i najmanja greska pravi problem...

Druga je prica kod polica koje se sastoje od samo jedne daske (koje me ekstra nerviraju, posto su pobeda izgleda nad funkcijom), gde jednostavno nije moguce nista drugo.

Ovo ce odraditi potpuno isti posao, isto tako se nece videti (ukopas ga u bok police), bice mnogo jednostavnije i za izradu i mnogo tolerntnije na greske
https://www.google.com/search?q=keyhole ... tETpC9I86M


Krzanje ivica na ulazu burgije u drvo se izbegava burgijom koja ima odgovarajucu geometriju.
Ni "obicna" burgija za drvo nije imuna na to.
Pod "obicnom" mislim na nesto ovakvo:
https://www.wobyhaus.co.rs/burgije-za-d ... mm-za-drvo
Ona samo bolje drzi pravac u drvetu, i ne "bezi" pri ulasku.
Naravno puno toga zavisi i od vrste drveta, a kidanje i unutar rupe je izrazenije kod mekih vrsta.

Da bi imao cist ulaz, i ciste zidove rupe, neophodno je da burgija ima sasvim drugaciju geometriju, to jest "nozeve" , koji ce da glatko preseku vlakna popreko.
Nesto ovakvo:
https://www.fine-tools.com/fisch-holzsp ... -inch.html
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Shvatio sam da to nije najpametnije, a posto zivim u malom gradu ogranicem sam s ponudom tako da nisam nasao nista sto mi odgovara, a zena zapela mora se polica stavit:)
tako da sam rjesio kao sto je na slikama i drzi odlicno vida od 8mm x 13cm.. U zidu je 7cm a, 6cm je vani i to drzi policu...
Btw posto je vec tema o bojama lakovima itd zanima me da li si koristio vosak ili ulje KREIDEZEIT i da li je za zavrsni premaz dovoljan samo vosak ili ili treba prije ulje za interijer namjestaj..
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Image
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ih bre... pa Split je "iza coska".
Kad sam ja mogao da zbrisem za Split i vratim se nazad na vreme kad puste vojsku u grad, jos tamo neke davne 1981...
Zadnje vreme doslo kad Dalmatinci popustaju pred sopstvenim zenama :)

Nego cek.. ne kapiram, kakve su ti ovo "kockice"?
Ja sam ocekivao da ces busiti direktno u policu.
Ovako, bilo je mnogo jednostavnije da si stavio obicne nosace za kuhinjske elemente koji se prisrafe na bokove, i eventualno ih maskirao nekim drvenim kockicama.
I ipak si je oslonio o plafon, sto je bas lose resenje.

Nisam se sretao sa tim kreidezeit.
Koliko na brzinu vidim na njihovom sajtu, imaju vise vrsta voska, od kojih neki idu direktno, a neki preko ulja.
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

E moga sam, a sad odem u Split samo za tesku nuzdu😆
Kroz te kockice ide vida da ima veci oslonac, jbg ga sad mislio sam da je dobro i ovako, mislis da kad dodu stvari vrsi se pritisak na plafon ja sam racuna da je to bilo bitno ako bi busio plafon pa na to oslonio..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono sto stavis na nju, nije problem.
Sve sto stavis u tu policu ce pokusati da "otkine" bokove i dno od plafona.

Ako dobro vidim kakva ti je konstrukcija (dosta je tamna slika), ne bi se znacajno popravilo ni da je kaceno o bokove, osim sto bar ne bi imao i tezinu samih bokova koja vuce na dole.
I mislim da bi lepse delovalo da su te kockice vertikalne i prisrafljene za bok, nego ovako horizontalne i za plafon.

Da si busio direktno u policu, onda je vec razlika daleko veca, posto recimo rupu u boku busis na 4-5 cm od plafona, pa imas tih 4-5cm koji nose, to jest nece se otkinuti.

PS
Bice da su Splicanke jos uvek zgodne, a ta tvoja ljubomorna :)
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Radio sam spojeve rabbet i onda drvene tiple po dva na krajeve i u sredini , a sad ce vrime pokazat oce li to izdrzat :)

Da zgodne, svrati na ljeto :))
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel ti tiplovi stoje uspravno ili horizontalno?

Svratio bih ja, al i ova moja carapanka je ljubomorna, a ne nose mi se drva u sumu :)
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Nazalost uspravno jer sam radio rabbet na plafonu i na dnu... Trebao sam ga radit na stranicama da bi mogao tiple sa strane,, jbg pocetnicke greske😑

A sta ces nije nam lako🙂
Post Reply