Filtriranje lazure od smeta

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
MarkoM
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2018 13:18
Location: Zagreb, Hrvatska

Filtriranje lazure od smeta

Post by MarkoM »

Gotovo nova kanta lazure mi se prosipala po podu. Većinu sam uspio pokupiti, i sada bi ju sa nećim trebao filtrirati od prašine, piljevine, i ostalog smeća. Da li bi ženska čarapa poslužila? Te da li ju je bolje spremiti u staklenku, umjesto u originalnu limenu kantu? Hvala.

Usput, kako se lazura kaže na engleskom? Translator mi prevađa i "lazuru" i "bajc" kao stain.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lazura i bajc nisu isto.
To sto ih nasi trgovci tako krste je sasvim druga prica.

Bajc je u sustini samo boja, i nema bas nikakvu zastitnu ulogu.
Dok lazura pored boje ima i barem vodoodbojnost.

E sad... engleski naziv... iskreno nisam siguran, al mislim da je ono sto zovu stain nasa lazura, a ono sto zovu dye nas bajc.
User avatar
MarkoM
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2018 13:18
Location: Zagreb, Hrvatska

Post by MarkoM »

Znam da bajc i lazura nisu isto, zbog toga translator nije od neke koristi, jer oba pojma prevađa kao "stain".

Koliko sam ja gledao video, dye prodire duboko u drvo, dok stain više stoji na površini, tako da je dye sličniji lazuri? Ali, također po onome što sam vidio, niti jedan ne pruža zaštitu, i oni na to uvijek stavljaju neki zaštitni sloj tipa lak ili pu.

Å to se filtriranja tiće, jel bi čarapa poslužila? Žao mi je baciti gotovo cijelu kantu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za filtriranje zaista ne znam. Problem koji vidim je da u samoj lazuri imas sitne cestice (pigment), pa ako je filter dovoljno fin, isfiltriraces i njih, a ako nije ostace prasina.

Sto se dye/stain tice, Sadolin svoj clasic, koji znam da je lazura zove wood stain.

E sad... ko sto rekoh nemam bas sigurne informacije, ali po onome sto sam pohvatao godinama...
Dye je u sustini "boja", recimo ko mastilo, to jest sama tecnost ima boju, dok stain ima jako fin praskasti pigment koji ostaje na povrsini.
Dye daje dublje obojen sloj, posto stain ima samo pigment koji je jako fini prah, i sam pigment ne moze da prodje dalje od povrsine.
Drugim recima, ta dubina se ne odnosi na zastitna svojstva nego na promenu boje.

Bojim se da i oni "saraju" sa nazivima, pa to zovu kako im padne napamet.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@MarkoM

Kupi u radnji par komada ovakvih sita i procedi slobodno.

ako tesko prolazi promesaj...

https://www.europaint.rs/proizvod/150g- ... u-papirno/

drze ga neke farbare i radnje sa materijalom za autolakirere
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@MarkoM
Mozes kroz carapu slobodno ili kupi u radnji par komada ovakvih sita i procedi slobodno.

ako tesko prolazi promesaj...

https://www.europaint.rs/proizvod/150g- ... u-papirno/

drze ga neke farbare i radnje sa materijalom za autolakirere
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply