MDF - Izolator - Poliester - PU zavrsni

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

MDF - Izolator - Poliester - PU zavrsni

Post by borism25 »

Dakle imam pitanjce vezano za lakiranje MDF-a. Obecao kolegici par krugova i par pravokutnika od MDF-a koji ce biti lakirani u bijelo. Sve je islo ok nanio sam prvo izolator nakon toga prva ruka poliestera (trokomponentni + aceton za razrijedivanje), nisam znao da se u poliester umijesa prvo katalizator pa aktivator, vec sam te dvije komponente spicio jednu u drugu i brzo u poliester pri mjesanju te dvije komponente se zapjenilo, razrijedio s cca 20% acetona i obojao prvu ruku koja je ispala odlicno ali zbog te stvorene pjene kao da sam dobio temelj koji je malo zuckast, susenje je trajalo sigurno vise od 24h ali nakon toga je bilo tvrdo i dobro se smirglalo u radioni mi nije vise od 15C° mada sam lozio kroz cijeli dan.

Moja patnja krece kad sam obrusio sve s 400 smirglom i krenuo raditi drugu stranu gdje sam isao na postupak Poliester -> katalizator pa nakon sto sam dobro izmijesao dodao aktivator opet dobro izmjesao i dodao aceton i sve to ostavio da malo odstoji, na oko mi je bilo bijelije i mislio sam to je sad to nema drame, trenutno se susi vec 48h i jos uvijek se osjeca taj gelasti osjecaj pod prstima, i ostavlja sitne packe. Nikako da se osusi pa bih ja molio znalce da me posavjetuju ovdje koji je razlog tog nesusenja. Dali bi sad mogao zamijesat jednu novu turu i prespricati preko ove da se to sve dobro zatvori. Ovih 2% s prvom turom sam mjerio na digitalnoj vagi dok sam drugu turu radio preko sprice, kojoj tehnici na sitne gramaze vise vjerovati, manje od 1 gram nemogu vagat :)


Ovo je poliester koji sam koristio

https://www.industrocentar.hr/setovi/45 ... -icro.html
Poliester se mjesa s
katalizatorom CZCT0002, omjer katalizatora: 2%,
aktivatorom CZAL0002,omjer aktivatora: 2%

razrjeđuje se acetonom, omjer acetona: zimi (kod niskih temperatura): 10-20%
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Vidi se da uopste nisi citao uputstvo. +18 stepeni je najminimalnija temperatura potrebna za polimerizaciju i to ne samo u prostoriji nego se odnosi i na temperaturu predmeta lakiranja i laka.
...a za ta merenja na gram/mililitar bi trebao imati menzurice od 10, 50, 100 ml.
Last edited by Pezzo on 11 Dec 2019 09:56, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nikako s novim slojem prije nego se prethodni potpuno osuši. Očito nisi pogodio dobar omjer u drugoj turi. Ne možeš kvalitetno pripremiti malu količinu laka, pripremi više, mjeri sa digitalnom vagom. Na lakiranju sitnica puno laka propadne, ali ne ide drugačije.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BILJEŽNIK wrote:Nikako s novim slojem prije nego se prethodni potpuno osuši. Očito nisi pogodio dobar omjer u drugoj turi. Ne možeš kvalitetno pripremiti malu količinu laka, pripremi više, mjeri sa digitalnom vagom. Na lakiranju sitnica puno laka propadne, ali ne ide drugačije.
Ma kontam da cu izbrusiti koliko god ide i ponoviti, vec 4 dan i kad ostavim malo duze prste gore osjetim kao da se lijepi za njih, ostavlja mi packe. Dok ovaj od prije koji dan izgleda savrseno.
Post Reply