PU Lak, dobijanje ravne, sjajne površine

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
theamjan
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 28 Nov 2019 15:20
Location: Podgorica

PU Lak, dobijanje ravne, sjajne površine

Post by theamjan »

Pravim od obične daske (smreka/jela) neki jednostavan namještaj pa mi treba pomoć oko toga kako da na najbolji način ofarbam i lakiram drvo.
Pošto sama daska nema lijepu boju ni teksturu koristio sam Irkom Bajc u boji hrasta i nanosio utljavanjem krpom, prije toga sam drvo šmirglao postepeno do papira 320. Boja je ispala relativno lijepo, ali eto možda neko ima bolji predlog.

Ono što mi je ozbiljniji problem je završni lak. Odlučio sam da koristim Irkom Poliuretanski lak i nanosim četkom. Plan je da nanesem više slojeva laka, prije svakog sledećeg onaj prethodni bih kad se osuši šmirglao papirom 320, a završni sloj prvo sa 320, pa sa nekim vodobrusnim možda 2000 i na kraju da ispoliram polir pastom.
Zanima me je li ovo ispravan postupak?

Već sam uradio 2 sloja i lak izgleda odlično ali mi se javlja veliki broj mjehurića i od njih ostaju tačkice koje baš uništavaju izgled i moram dosta da šmirglam da bih ih uklonio. Ima li neki način da izbjegnem mjehuriće? Jer izgleda da kad njih ne bi bilo poslednji sloj praktično ne bih morao ni da šmirglam.

U ovom poslu sam potpuni početnik, imajte to u vidu :D
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Imas blizu tebe Peru tamo u Minhenu, on je majstor za to, skokni do njega objasnice ti.....

Procitaj gore sta pise velikim slovima, resi to jedno pravilo foruma pa cemo nastaviti sa diskusijom :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Pretpostavljam pun sjaj.
Koristi sinteticke cetke sa ultra tankim vlaknima (bilo u woby ne znam ima li jos ali sumnjam jer nisu bile bas SR jeftne 900din 50mm koliko se secam)
Pogledaj vrh pod lupom. Iako su sinteticke treba da je rascvetao kod dobre cetke.

Ako nista kineske slikarske ravne do 100mm mogu da prodju za manje komade (nemaju u sebi dovoljno zapremine da drze lak za vece)

Postuj uputsva proizvodjaca. Ovde nema ALT

Istresi dobro cetku od prasine i nove je imaju.
Prvo natopi cetku rastvorom - demineralizovanom vodom podrazumevam da je vodeni PU.
Potapaj cetku CELOM dubinom - skoro do metala - kineske do metala, i iscedi PTIISKOM na starne posude, NE prevlacenjem preko ivice.

Ovo ti je ono vezano za Srbiju.

Ima puno vise probaj da nadjes Hand-Applied Finishes - Jeff Jewitt.

PS
Za Srbiju
Radi na oko 20C na visoj se kod losijih lakova stvori skrama na povrsini koja sprecava da sitni mehurici izadju.
Last edited by momirz on 29 Nov 2019 00:02, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vidim na irkomovom sajtu, njihov PU nije vodeni.
Nisam ga koristio, pa ne znam kako se ponasa, to jest dal voli da ostavlja mehurice kao vodeni, ili je nesto drugo u pitanju.

Oko jednog se slazemo... za nanosenje laka cetkom, najvaznija stvar je kvalitetna cetka.
Al dobru cetku uopste nije vise lako pronaci.

Posto ovaj nije vodeni, mozda bi bila cak i bolja cetka od prirodne dlake. Al to je tek tesko pronaci da valja.

Jos jedna stvar... nikada ne lakiraj novom cetkom. Novu cetku prvo koristis za ciscenje prasine i slicne poslove, pa tek kad se malo "razradi" (pootpadaju sve slabo vezane dlake, malo se "usilje" vrhovi...), dobro je operes i onda kreces sa njom da lakiras.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nek ostane za ....
Last edited by momirz on 29 Nov 2019 02:49, edited 1 time in total.
User avatar
theamjan
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 28 Nov 2019 15:20
Location: Podgorica

Post by theamjan »

Hvala svima.

Znači ova procedura sa nanošenjem i šmirglanjem slojeva i na kraju poliranjem je ok? Pretpostavljam da ću na kraju kad bude dovoljno slojeva posle šmirglanja i poliranja ukloniti mjehuriće svakako, ali ipak je bolje da ih ima što manje.

I da, nije vodeni lak, tako da u šta bih onda mogao da umočim četku prije lakiranja?
Last edited by theamjan on 29 Nov 2019 13:53, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Lakiranje cetkom nije tesko ali probaj da nadjes dobra uputstva. Previse je da pisem.
Kod svih koji se ne veuju za prethodnu podlogu (da kazem sendvic tipa -svi PU) dooobro pazi sa smirglanjem da ne probije sloj koji smirglas.
Ne zelis da vidis kako izgleda kad probijes.
POSTUJ uputstva proizvodjaca - nadji ako mozes Jeff-ov DVD*2 vredi svaku paru koju das.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cetku u razredjivac koji se koristi za taj lak.
Koliko vidim irkom ima neki namenski, ne znam sta je po sastavu.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Probaj koliko brzo se susi negde.
Ulje - dugo 24h+
Voda - koji sat
Nitro, alkohol jako brzo koji minut - ili krace
i cetku ko sto rece bole u taj.
NE cetke prirodne u vodu i NE sinteticke cetke u nitro.
Last edited by momirz on 29 Nov 2019 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Taj irkomov poliuretanski lak je jednokomponentni i zavrsni a zavrsni nanositi diretno na bajcovanu podlogu je skoro pa nemoguce uraditi tako da povrsina ostane ravna, malko si na zalost zakasnio, vec si naneo pa trazis savet, iskreno ne znam kako se taj lak smirgla no probaj izravnati polako kolko je moguce pa kad dobijes iole ravnu povrsinu isti taj lak s kojim radis razredi prema uputstvu tj kolko proizvodac dozvoljava maksimalno i nanesi ponovo....
Ne ocekuj da ces dobiti savrseno glatku povrsinu....
Sto se poliranja tice pooojma nemam kako se on polira, inace poliretani su tvrdi i tesko se poliraju no taj irkom nikad nisam probao kako se polira.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
Post Reply