Susenje voska

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Alegzandar
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2019 12:20
Location: Republika Srpska

Susenje voska

Post by Alegzandar »

Pozdrav,

Pocetnik sam u obradi drveta. Spravio sam jedan manji stolić za laptop od hrasta i jelovine. Premazao sam u jednom sloju (doduse dobro sam to premazao :D) vosak se uve Irkom - Irkolin gold (dugotrajna zastita drveta sa voskom)
Ovo je drugi dan i jos je na dodir prsta ploca i noge ljepljivo. Htio sam pitati da li je neko radio sa ovim voskom i koliko otprilike treba vremenski da se vosak osusi? (Na ambalazi pise 24h) i da li trebam jos neki korak preduzeti da zavrsim sa poduhvatom stola za laptol? Pozd svima. :))
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sa: https://bolago-m.rs/irkolin-gold-lazura-sa-voskom

OBAVEZNO PROČITATI SAVET
Iskustvo iz prakse

Irkolin GOLD nanosi se na NOVE drvene površine posle nanošenja Irkolin Gold PODLOGE ili Irkolin CLASIC-a (OBAVEZNIO JER SE MOŽE DESITI DA SE PREMAZ Irkolin GOLD OLJUÅ TI KADA SE NANOSI DIREKTONO NA NOVE DRVENE POVRÅ INE POSEBNO KOD TVRDOG DRVETA), a u slučaju gde su postojali raniji premazi nanosi se direktno.

Svi debeloslojni lazurni premazi na nove drvene površine nanose se obavezno na predhodno nanete osnovne premaze ili na nanet premaz tankoslojne lezure, koji penetriraju u nove drvene površine i stvaraju čvrstu vezu za nanošenje debloslojnih lazura. Debeloslojne lazure stvaraju dobar zaštitni film koji štit drvo ali slabo penetiraju u drvo zbog svoje viskoznosti i gustine.

E sad... ovo ne bi trebalo da ima veze sa susenjem.
Od onoga sto mi pada napamet, ili si naneo bas predebeo premaz, ili je temperatura mnogo niska.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I vlaga u vazduhu moze da utice na brzinu susenja.
User avatar
Alegzandar
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2019 12:20
Location: Republika Srpska

Post by Alegzandar »

Sve ste pogodili. "Susio sam" u šupi u kojoj cirkulise ovaj hladni novembarski vazduh, a preko noci je sigurno i vlazno. Uglavnom sam vas poslusao i prebacio djelove da se suse na toplijem mjestu. Znate li cime bi mogao odstraniti visak jer sam poprilicno trackao vosak? Ostali su tragovi od kvadrata na kojem sam odlozio premazanu prethodno spojenu plocu. Htio bih vam poslati sliku svoje male radione ali ne mogu skontati gdje da okacim slike. Pozdrav i hvala Vam na odgovorima i savijetima! :))
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taj irkolin je debeloslojna lazura sa dodatkom voska, nije samo vosak.

Da to delimicno skines... a da posle lici na nesto... jako tesko.
Otprilike... ukloni sto mozes nekim razredjivacem, pa onda brusilica i iz pocetka, samo sada nezno :)
Mnogo je bolje naneti 3 tanka sloja nego jedan debeo.
Kad premazujes, jednu po jednu stranu, pa susenje, ili napravi nekoliko "piramida" od otpadnih dascica, ili obicne dascice u koje je ukucan ekser da mu vrh viri napolje santimetar dva, pa na to naslonis stranu koja se nece videti (nju prvo mazes) dok mazes ostale.

Sto se tice slika, kad bas nista drugo ne pomogne... procitas uputstvo :)
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... php?id=212
Post Reply