Zaštita na bazi vode za drvene stepenice

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na habanje. Jednostavno ima manju tvrdocu.
Ipak su to stepenice po kojima se gazi.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Na habanje. Jednostavno ima manju tvrdocu.
Ipak su to stepenice po kojima se gazi.
bas sam pre desetak dana u Italiji napravio jedan deo radne povrsine za kuhinju i kupio kilo nekog zavrsnog vodenog, da ga premazem cetkom. Premazao dva puta umesto osnovnog i kad se to osusilo jedva sam ga ismirglao, srecom da nije bila veca povrsina, oko 1 m2. Pa sada, kada mi kazes tako neku tvoju pausalnu procenu, najradije bih ti dao tako nesto da osmirglas pa da te posle pitam o tvrdoci :) Jos mi je prodavacica nudila vodeni za parket koji je jos tvrdji upravo zbog habanja, ali posle mi je bilo drago sto ga nisam uzeo. Mada, ako uzmemo u obzir da postoji mnogo proizvoda raznih proizvodjaca obe vrste lakova, ne moze se biti iskljuciv i treba se suzdrzati od nekih predubedjenja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moja procena se zasniva na dva praga prelakirana vodenim (za parket) i dva praga prelakirana sa 2K PU, u istom stanu (znaci jednakim uslovima), od istog drveta (bukva), koje gazim evo vec 12-tu godinu. PU nikakvih problema, vodeni je vec nakon par godina dobio gomilu brazdi, nakon jos par se "odrljao" (a mene mrzi da ga ponovo krecim :)).

Pricam o onome sto se kod nas kupuje kada kazes "vodeni lak za parket". Ne sumnjam da ima jako kvalitetnih prozivoda, samo slabo postoje ovde u maloprodaji. Moguce da je u Hr drugacija situacija.

Naravno nisam smirglao taj lak, pa ne znam kako se ponasa ali meni je najcesce mnogo teze da ismirglam meku nego tvrdu povrsinu. Aluminijum oksid ili silicijum karbid su definitivno mnogo tvrdji od bilo kog laka. Tako da najveci problem imam sa zapunjavanjem, ne sa skidanjem.
Post Reply