Visoki sjaj

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Visoki sjaj

Post by MarkoEN500 »

Pozdrav svima, u skorije vreme planiram da ofarbam jedna drvena vrata, frontove ormara i ploče stolova (sirovi mdf)
Do sada sam radio samo sa PU i uspevao sam da dostignem približno staklo sjaj lakovima ali pošto će ovo sad biti u beloj boji, ja bih da izbegnem PU, da mi ne požuti vremenom.
Da li bi ovde dobro došao akrilni program i šta bih trebao of farbi/lakova koristiti da dobijem visoki sjaj (ako treba ispoliraću dodatno)
Farbanje radim pištoljem.
Nitro otpada jer ove stvari nisam u mogućnosti da farbam van.

Logika mi govori da ovde koristim auto lak kao završni premaz, pa to dodatno ispolirati ako bude potrebno.


I ako se ne krši sa pravilima foruma, bilo bi dobro navesti proizvođače sa nekim kvalitetnijim farbama ali da nije papreno skupo.
Last edited by MarkoEN500 on 23 Sep 2019 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre upises u profilu odakle si.
Em su takva pravila foruma (a i pise gore), em niko ne moze da te uputi na neku firmu ako ne zna odakle si.

Nisam neki strucnjak za farbe, al ne vidim sto bi ti bio problem da farbas unutra nitrom, a nije da farbas sa PU?
Sto ne znaci da je nitro predlog, samo me zanima sta je to zbog ega ne bi mogao njime da farbas unutra.
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

U žurbi sam bio, izvinjavam se što ne popunih profil, dodao sam lokaciju.

Smrdi, jednom sam farbao nešto u kući smrdela je cela kuća iako sam se potrudio da dobro izvetrim prostoriju gde sam farbao, i da izolujem ostatak kuće, meni lično ne smeta ali smeta ukućanima, nemam komoru pa ne mogu napolje zbog prašine i insekata...
Aj' to manje više i nije problem nego mi reče poznanik da se nitro i PU teško poliraju jer su tvrđe od akrilnih farbi. U poliranje PU sam se i sam uverio, za nitro ne znam, zato sam ga otpisao u startu, jer ni ne znam koliko visok sjaj daje nitro, niti da li je istina da se ne može polirati.
Uljanu bazu bih iz iskustva da izbegnem jer žuti, itd itd, na kraju ostadoše akrilne farbe i lakovi.
U principu ja bih voleo da krajni rezultat bude bela boja sa staklo sjajem, što bliže onom gotovom MDF-u sa visokim sjajem.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

MarkoEN500 wrote:U žurbi sam bio, izvinjavam se što ne popunih profil, dodao sam lokaciju.

Smrdi, jednom sam farbao nešto u kući smrdela je cela kuća iako sam se potrudio da dobro izvetrim prostoriju gde sam farbao, i da izolujem ostatak kuće, meni lično ne smeta ali smeta ukućanima, nemam komoru pa ne mogu napolje zbog prašine i insekata...
Aj' to manje više i nije problem nego mi reče poznanik da se nitro i PU teško poliraju jer su tvrđe od akrilnih farbi. U poliranje PU sam se i sam uverio, za nitro ne znam, zato sam ga otpisao u startu, jer ni ne znam koliko visok sjaj daje nitro, niti da li je istina da se ne može polirati.
Uljanu bazu bih iz iskustva da izbegnem jer žuti, itd itd, na kraju ostadoše akrilne farbe i lakovi.
U principu ja bih voleo da krajni rezultat bude bela boja sa staklo sjajem, što bliže onom gotovom MDF-u sa visokim sjajem.
Gledaj zemljak,nema sta ne smrdi.Pa i na vodenoj bazi pa ima da se oseca par dana dok ne izvetri,plus sto nikad ne mozes da izvuces viskoki sjaj bar po mom iskustvu. Visok sjaj je muka ziva za odrzavanje,ako ikako mozes nekih 70% da izvuces,bilo bi idealno.Bar se meni tako pogodilo i svi srecni.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Svaka boja je rastvorena u necemu sto treba da ispari da bi boja postala tvrda. Povrsinski to ispari brzo ali ono ispod isparava neko vreme.
I nitro i pu sadrze slicne organske rastvarace koji moraju da smrde.
Nemoj lutati, pu je jedini dostupan na svakom cosku. Dodaj aditiv protiv zucenja
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

PU se tesko polira, uslovi u kojima pominje da radi napravice samo probleme.
Mozes uraditi akrilnim auto lakom tu imas mogucnost da uklonis trunje koje padne na povrsinu prilikom farbanja a i dobro se polira.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

Inače otac mi se bavi stolarijom i povremeno farbanjem, doduše farbanjem ne profesionalno.
Pre par godina je mušteriji odradio ulazna vrata uljanim PU lakom ako me sećanje dobro služi i sjaj je bio strašan, rekao bih 90-100%, bez ikakvog lickanja i poliranja, bukvalno sam se ogledao na njima, farbano napolju kompresorom bez komore. Dugo se sušilo ali je to je uljani PU koja će da požuti i videće se na beloj podlozi u mom slučaju...
Hvala svima na sugestijama. Videću ovo sa akrilnim auto lakom, to mi deluje kao najbolje rešenje za visoki sjaj, raspitaću se kod lokalnih auto farbara oko toga, proveriću i za ovaj aditiv, nikad čuo da to postoji...
Kad se budem dodatno informisao i odradio pos'o, ukoliko nađem ono što mi odgovara, napisaću šta sam sve koristio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kakav je to uljani PU?

PU je poliuretan. Tipicno dvokomponentni, i susi se brzo.

Uljane boje su alkidne.

Rastvaraci za PU su tipicno mnogo slicniji nitru nego uljanim.

Inace, nitro tipicno mnogo brze izvetri i njegov miris nestane nego kod uljanih boja, koje umeju da se osecaju mesecima.
Fakat, miris mu je intenzivniji.
Opet... mene bi mnogo vise brinula nezdravost tih isprenja nego njihov miris.
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

Mislio sam na PU lak, malo sam pomesao loncice, a i nisam bas previse upoznat sa tipovima farbi...
Odlucio sam da temeljnu i zavrsnu odradim PU, a preko toga predjem akril auto lakom pa ispoliram, cini mi se da sam cak i nasao uputstvo na sajtu stolarskaradionica sa detaljnim postpukom obrade i farbanja mdf-a. Farbacu u praznoj i cistoj prostoriji sa ventilatorom.
Last edited by MarkoEN500 on 25 Sep 2019 13:52, edited 1 time in total.
Post Reply