Matiranje poliuretana

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Matiranje poliuretana

Post by lukank »

Lakirao sam neka vrata sa poliuretanom 50% sjaj. Posle sam to malo ispolirao da bi uklonio neke sitne tackice ali mi je izvuklo jos veci sjaj, tako da je sad 80% sjaj a ne 50. Ima li nacina da vratim mat koji je bio prije poliranja a da ne lakiram opet?
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Bijela boja je u pitanju
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bruuusi, hahahaha, brusi, hahaha

P.S. brisanje razredjivacem bi ga matiralo ali je pitanje koliko je to moguce ravnomerno uraditi.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Sa razredjivacem tesko da moze ravnomjerno ja mislim da ne ostanu tragovi. A i plasim se da bih mogao skinuti previse boje. Ili mozda navlaziti krpu samo pa probati ali rizicno je.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako bi razredjivac pomesao sa npr alkoholom u odnosu 1:10, rizik bi bio 10 puta manji ;)
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

:) mozda upali, pokusacu :)
Sta mislis da ga preprskam sa pistoljem tim ili da prebrisem krpom natopljenom tom smjesom ?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Rizik je to, mogu da ostanu tragovi a moze i da nagrize zavrsni sloj pa da povuce u osnovu... onda ces morati sve ponovo....
Bolje da uradis ponovo....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ne ide to bas tako momci...:)

Polusjaj je isto kao i mat,nema posle poliranja :)

polir pasta je masna,tako da ako ponovo farbas isti komad moras dobro da osmirglas(matiras)da bi novi sloj propisno uhvatio inace ce se pojavljivati tzv riblje oko(kao i kad ti kompresor duva ulje u instalaciju a nemas potreban precistac)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

lukank wrote:...Posle sam to malo ispolirao da bi uklonio neke sitne tackice ali mi je izvuklo jos veci sjaj, tako da je sad 80% sjaj a ne 50. Ima li nacina da vratim mat koji je bio prije poliranja a da ne lakiram opet?
Sta znaci "tackice", da li je bilo trunje ili su bile rupice ili sitni mehurici ?
Moras znati uzrok, inace ces opet imati isti problem.
Najcesce je trunje, a ono moze biti u vazduhu, u laku, od prljavog pistolja, od tragova druge vrste laka u pistolju, od bajatog laka, prasina moze padati i sa tebe u toku lakiranja (sa odece ili kose, zato se koristi zastitni kombinezon)...

Ti beli lakovi su uglavnom akrilni, da li si siguran da je PU ?
Pri radu sa akrilnim pistolj mora biti savrseno cist i ispran acetonom.

Leti je dobro koristiti i letnji razredjivac ili usporivac, da bi se izbegli defekti zbog prebrzog susenja.
I kao sto kaze Singer, mat lakovi se ne poliraju jer se poliranjem dobija veci sjaj.
Last edited by Pezzo on 12 Jul 2019 11:29, edited 1 time in total.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Trunje bilo, koristim usporivac i ljetnji razredjivac svakako. Znam uzrok a znam sad i da ne smijem polirati ako mi treba mat :)
Je li dovoljno da osmirglam sa 320 granulacijom da prijene lak na ovo sad?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

da, mozes i 280 na papiru (jer je zavrsni lak tvrdji za smirglanje), orbitalnom brusilicom, posle predjes mekim scotch brite-om i dobro uklonis svu prasinu. Za proveru, predji dlanom i sve dok se dlan beli ima prasine. Izduvas opet pre prskanja.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Ok, hvala
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Moj ti je savet da zavrsnu skines max do osnovne(da ne probijes osnovnu) jer ce u
protivnom doci do komplikacija jer ti je zavrsni popio masnoce od poliranja,a znas sta se desava kad farba dodje na masno...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Zavrsio jutros, uspjesno :) Bilo je posla da se ismirgla stvarno ali uspio sam. Hvala svima na savjetima .
Post Reply