Farbanje MDF

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
durmitor2000
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 13 Nov 2014 14:24
Location: Beograd

Farbanje MDF

Post by durmitor2000 »

Pre svega pozdrav svim članovima foruma.

Želeo bih da ofarbam sirovi MDF u belu boju sa krajnjim sjajnim efektom. Farbao bih hoby kompresorom i intersuju me boje na vodenoj bazi. Mala je kvadratura od 1.5 m2 jedna strana mada i zadnju treba ofarbati.

Znam da je najbolje uraditi sa poliuretanskim farbama ali nigde nisam video gde ima da se kupe manje količine i koje bi odgovarale za moj poduhvat. Zato sam odlučio da radim sa bojama na vodenoj bazi.
Ovo mi je prvi projekat a kasnije planiram još neke stvari da farbam ali kad steknem kako takvo iskustvo.

Nadam se da ću dobiti ovde dobre i primenjive predloge.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Nebi da te ubijam u pojam ali bolje odnesi da ti neko ofarba i nema glavobolje .
User avatar
durmitor2000
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 13 Nov 2014 14:24
Location: Beograd

Post by durmitor2000 »

A znam ali volim da uradim sam i rezultat mi je uvek draži nego da odnesem negde.
Materijal je kupljen u Darex-u i kad sam čuo da bi farbanje došlo oko 12000 din odmah sam odustao i rekao da mi je ovo prilika da isprobam svoje mogućnosti.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

za vodene boje ti treba pistolj sa nad pritiskom sa obicnim nece moci?
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sirovi MDF bas i ne voli da se druzi sa vodom.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Probaj u EHOM-u, tamo imaju poliuretanske boje i 300gr im je minimalna količina, a pošto se radi o beloj boji imaju ceo set i on je za 4 - 5 m2 i košte oko 4500,00 rsd. U setu imaju sve što treba. Skoro sam farbao kuhinju po ženinim instrukcijama i ispalo je jako dobro. samo se spremi na dobro šmirglanje. A u radionici ima tutorijal za farbanje medijapana i meni je pomogao, obzirom da ima dosta koraka do dođeš do krajnjeg rezultata.
Last edited by bule on 24 Nov 2018 19:16, edited 1 time in total.
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

MDF ne voli vodu, ali mislim da se to odnosi na izloženost vodi u nekom dužem vremenskom periodu. Skoro sam farbao sirovi MDF belom bojom na vodenoj bazi i to više od 20 kvadrata i nisam primetio nikakve probleme.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni kad kapne znoj sa cela na MDF plocu, napravi bubuljicu.
Fakat... nisam ni probao da ga radim vodenom.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

MDF često lakiram Capacrylom na vodenoj bazi, valjkom ili pištoljem, ovisno o željenom rezultatu. Ako imam vremena, prvo nabacim Vorlack (isto na vodenoj bazi) pa dvije ruke završnog. Ako treba odraditi nešto na brzinu, onda samo dvije ruke završnog. Nije savršeno, ali je o.k.
Post Reply