Nabavka kompresora za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kada imas veliki kompresor, apetiti pocinju da rastu, i nije farbanje jedino sto ces s njim raditi. Gomila pneumatskih alata obavlja posao bolje nego elektricni, robusniji su, nemaju problema sa dugotrajnim radom... (osim ako kompresor nije dovoljan da ih sve vreme tera).
Tako da... ne postoje preveliki kompresor, auto, radionica, cokolada, plata... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajde tupavo pitanje od nekoga ko nema pojma o kompresorima i pneumatskom alatu.

Ako je potrosnja pistolja, ili bilo kog alata recimo 200 litara, na 7 bara, da li to znaci da mu treba 200 litara, na atmosverskom pritisku, koji se onda sabiju na tih 7 bara, ili mu treba 210x7, tj 1400 litara vazduha na atmosferskom pritisku?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

malo brkate stvari(pezzo pogotovo)zapremina sa potrosnjom i efektivnim protokom...

odnos tanka i glave koja puni,to mora da bude proracunato .

@borism25

klasican pistolj trosi oko 250-300l/min na 2 bara......
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

brkas ti stvari, procitaj bolje sta je pitao i kad si se vec javio onda mu i objasni, umesto sto stalno volis da podbadas.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

U jednom razgovoru sa serviserom kompresora čovjek mi je rekao da kompresor nebi smio drukati duze od 15min u sat vremena. Po njegovim riječima ako radi duže od toga neče baš dugo trajati.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

kompresor koliko radi dok ne nagura pritisak toliko treba da odmara , to je pravilo za dugovecnost!
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To koliko kompresor moze da radi / koliko mora da odmara, zavisi od samog kompresora, to jest od takozvanog "duty cucle", ili S klasa/faktor... kako ga ko vec krsti.
Identicna karakteristika kao kod aparata za varenje.

S1 je napravljen za konstantan rad bez prekida 24/7
Ostale oznake mogu da budu recimo S2-75 sto se, ako nije drugacije naznaceno, odnosi na ciklus od 10 minuta. U prevodu, S2-75 znaci da moze da radi 7.5 minuta, a onda mora da odmara 2.5.
Taj od 15 min na sat bi trebalo da je S3-25 koliko se secam.

Nazalost, taj podatak cete retko naci u katalozima, vec ga daju kao opisan, tipa: za povremenu upotrebu, za kontinualnu upotrebu, za srednju (sta god to znacilo)... a veoma cesto ni to.
Ali trebalo bi da bude napisan negde na plocici.

Evo je S klasifikacija (doduse za elektromotore): https://www.engineeringtoolbox.com/iec- ... d_739.html
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:Bure 300 litara je i preveliko za jedno radno mesto, mada moze. Moj je od 200 litara i potpuno zadovoljava i vise od potreba, cak bi mogla i dva lakirera da rade istovremeno bez problema. 200 litara puta 10 bara je 2000 litara spremnih u rezervi.
Ti pises kao da nikad nisi farbao.....

Ajde presaberi se-ne luduj
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Kad se ukljucis u neku diskusiju, trebao bi nesto i da napises u vezi teme, ali ti se bavis intrigama. Ne znam kome ovde odgovara takvo tvoje ponasanje, to ovom forumu sigurno ne ide u prilog.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ja sam se medju prvima ukljucio u diskusiju i dao moj predlog,intrigama se ne bavim i ne lupetam kojekakve pausalne gluposti....

Imao sam poslednji kompresor marke GIS od 250l i motorom od 2,2kw(trofazni) i poprilicno se cesto palio dok farbam.....na svakih mozda 20 minuta tako da tvoje tvrdnje su sve samo nisu tacne.

Jedva izadje za jednog operatera a kamoli 2....

>200 litara puta 10 bara je 2000 litara spremnih u rezervi<

objasni to malo.....o kojih 2000 litara pricas?

kompresor nadruka i ugasi se na 10 bara i ti farbas i pritisak padne na 7,5 ili 8 bara i kompresor se pali..............

sto je kapacitet tanka veci redje ce se paliti ALI kad se upali trebace mu dugo da napuni tako da se vracamo na pocetak.

Dakle glava i tank moraju biti srazmerno projektovane da bi funkcionisao ispravno.

Pezzo-samo ti farbaj na svoj nacin i nemoj da zbunjujes i obmanjujes ljude.

Mbole je u pocetku dao najbolji savet.

Ja sam trenutno dogurao do Trudbenika sa 4 glave(protok 1250l/min i tankom od 800l

motor od 11kw i mogu da kazem da mi je taman :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

singer wrote:Imao sam poslednji kompresor marke GIS od 250l i motorom od 2,2kw(trofazni) i poprilicno se cesto palio dok farbam.....na svakih mozda 20 minuta tako da tvoje tvrdnje su sve samo nisu tacne.
I kakve to veze ima ako na 20 minuta dopumpa pola minute ?
moj je 3kw Balma, pa i da ga ugasim kad je pun, mogu da radim bar pola sata neprekidno. Prskam sa poluotvorenim pistoljem i pritiskom max. do 3,5 bara.
I sta tu nije tacno ?

Jeste, Bole je dao najbolji savet, ko da je reko umesto golfa bice ti komotnije ako kupis autobus. :)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

100 litara, deset bara, sasvim dovoljno za prosječnog stolara!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BILJEŽNIK wrote:100 litara, deset bara, sasvim dovoljno za prosječnog stolara!
:tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Deco... ajmo malo kulturnije ako moze, da ne palim brentu...

Zaista ne znam koliko je dovoljno, malo, mnogo... ali o tome ipak moze da se diskutuje malo finije.

Ono sto ja kao polulaik vidim... ne koriste svi iste pistolje (i ostale alate), pa ni potrosnje nisu iste.

Pezzo imas 2000 litara, ali na atmosferskom pritisku, a pistolj ne guta vazduh na atmosferskom. Daklem, ako imas 200l na 10 bara, a pistolj guta recimo 5 bara (dajem primer), ti za pistolj imas 400 litara.

Ovako na brzinu gledam karakteristike nekog sata pistolja (SATA JET 1000K), i kaze da HVLP varijanta trosi 19cfm na 35PSI, sto mu dodje 538 litara u minuti, na 2 bara.
Drugim recima on tih 200 litara na 10 bara spuca za 200*(10/2)=1000/538=1.8 minuta.

I da... bice sigurno komotnije u autobusu :)
A gnojfa mu ne bi preporucio da kupi ni na sveti nikad :)
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Potrebe jako zavise od primene, mislim da su neki malo preterali ako je kompresor potreban samo za povremeno farbanje vrata ili frontova. Sa druge strane apsolutno podrzavam ovu konstataciju: "...apetiti pocinju da rastu, i nije farbanje jedino sto ces s njim raditi."

@mbole Mislim da ste se malo preracunali, potrosnja nije na tom pritisku. Npr za navedeni model na 2.5bar je 530Nl/min (normalizovani l/min)
Last edited by bumbus on 20 Nov 2018 08:42, edited 1 time in total.
Post Reply