Nabavka kompresora za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Zaista ne znam koliko je dovoljno, malo, mnogo... ali o tome ipak moze da se diskutuje malo finije.

Ono sto ja kao polulaik vidim...
Pa ja nisam polulaik i to sam mnogo puta radio, pa pisem iz iskustva. Na insistiranja laika i polulaika i nevernih Toma sam probao da radim i sa manjim kompresorima, moze moze... pa kad probamo onda vide da ne moze, jer ti u sred posla padne pritisak i onda nastaje problem jer se lak brzo susi.

Ti pominjes i pneumatske alate, a Singer stalno skrece sa teme. Pa kome nije jasno sta je covek pitao u prvom postu ove teme, neka ponovo procita pre nego napise nesto.

Meni je jasno sa kolikim kompresorom mogu da izlakiram vrata a sa kolikim ce mi to biti problem. Problem je sto moras da imas konstantan adekvatan pritisak u vremenskom intervalu od tih par minuta, a neposredno pre prskanja si istrosio neku kolicinu vazduha na izduvavanje prasine. Po pitanju iz teme, mogu da zadovolje kompresori vec od 100 litara kao neka donja granica pa navise. Covek nije pitao za pogon sa vise radnih mesta i snabdevanja masina i pneumatskog alata, vec je napisao da zeli da radi frontove.
Last edited by Pezzo on 20 Nov 2018 08:50, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ja radim sa kompresorom 80l. Abbac. Zavrsava mi za sada. Brzo nabija pritisak tako da nema problema prilikom farbanja. Rainije bio fubag ako sa ne varam 150 l i pistolj brze trosio nego sto on nabijao pritisak
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ako ti je izlazni (efektivni) protok veci od potrosnje pistolja, onda ne moze da zafali pritisak ni sa manjom bocom, samo ce se cesce ukljucivati pri radu sto je boca manja. Mozda ti je taj od 150 litara bio izrabljen pa je zbog toga imao slabiju kompresiju, na vece boce idu uvek i jace masine.
Last edited by Pezzo on 21 Nov 2018 15:35, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ma jednostavno bio kineski
User avatar
VladaS
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 13 Nov 2018 20:01
Location: Zemun

Post by VladaS »

Dobro ljudi, znao sam da po svakom pitanju ima misljenja koliko i selektora u Srbiji, ali ako ne gresim prica se svodi na to da uzmem neki od 250 l + i da isti bude od nekog krštenog proizvođača, pa da uz primerene pištollje krenem sa dejstvom. Ako pogrešim, Bože moj, ipak sam nažalost sve najbolje učio na sopstvenim greškama :)
Hvala svima
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Već se dugo borim s idejom da kupim neki kompresor, ako za ništa drugo da imam s čim napumpati gumu na tačkama i ispuhati prašinu sa sebe.
Naravno htio bih povremeno nešto i lakirati, farbati, bajcati, a nisam imun ni na pneumatsku klamericu. Kako nemam mjesta, a iskreno ni potrebe za neku grdosiju Uvijek završim gledajući te neke male kompresore i uvijek odustanem zato što " to nije od nikakve koristi ".
Nedavno je susjed kupio cijeli parkside set u lidlu. Kompresor, pištolj, brusilicu i još brdo nastavaka i eno ga šprica sve u 16. Samo čekam da i auto krene lakirat.

Onda gledam ekipu na youtube-u tipa ovog ovdje https://www.youtube.com/watch?v=UV3b3v9fGfg
i on je na kraju pofrabal svoju kućicu. Jasno mi je da to ne može odraditi poslove koji se naplaćuju i ozbiljno lakirati, ali ima li to ikakvog smisla za kućnu upotrebu ili nema?
Ovom na linku se kompresor uopće ne gasi, a svejedno šprica (tank 24l, 7 bara, 103l ). Da li je to do pištolja? Taj pištolj ne guta toliko zraka kao ovi ozbiljni pištolji?

Ja sam gledao veći model Parkside PKO 400 B2. (tank 50l , 180l na 7 bara, motor dve glave 2,4 kW ).
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve to moze, al...
Klamerica trosi jako malo vazduha i nju bez problema teras sa onim najmanjim.
Brusilica, busilica i slicno je vec drugi par rukava, oni trose jako puno vazduha (mozda neka malecka brusilica moze da radi).
Lakiranje... zavisi od povrsine koju moras da predjes "u cugu". Recimo hauba automobila je vec problem. Krilo moze da se uradi.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Sve sam pročitao u ovoj temi ali badava kada nemam iskustva.
Dakle, interesuje me da li ovaj kompresor
https://www.odigledolokomotive.rs/proiz ... t-einhell/
ima snage da se koristi za ovu heftalicu
https://www.alatiimasine.com/proizvod/p ... -villager/
Nisam farbar niti ću to da budem a prostor mi je više nego oskudan...novčanik takođe.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ti prostor nijje bas ekstremno zauzet, kinezi od 25 litara kojstaju slicno (womax i drustvo). Oni sigurno teraju heftalice bez problema (i ozbiljnije od ove), a moze i da se okreci po nesto sa njima.
Ove varijante bez boce... ne znam... nekako mi to oduvek bo cudan sistem, bas za nuzdu. Verovatno bi terao heftalicu, mada ne smem da tvrdim.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Veruj mi da osim pumpanja guma i lopti za druge stvari ovaj kompresor nije upotrebljiv .
mbole wrote:Ako ti prostor nijje bas ekstremno zauzet, kinezi od 25 litara kojstaju slicno (womax i drustvo). Oni sigurno teraju heftalice bez problema (i ozbiljnije od ove), a moze i da se okreci po nesto sa njima.
Ove varijante bez boce... ne znam... nekako mi to oduvek bo cudan sistem, bas za nuzdu. Verovatno bi terao heftalicu, mada ne smem da tvrdim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I meni tako izgleda, al posto nisam probao, glupo bi bilo da tvrdim da ne moze.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Klamerica trazi pritisak da ukuca, protok je smesan.
Ovo nema protok al nije ni sa pritiskom za pohvalu.
Mozda...sa kratkim crevom... ;)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Za klamericu i ostale pistolje za iglice bilo koji kinez od 6 litra zavrsava posao na terenu. Provereno
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nisu svi kompresori isti. Razlika između 25l Womah i Metabo je nebo i zemlja. Ne znam koliko može da se ofarba sa njima, ali sa Metabom će ti raditi sigurno heftalice, zabijači eksera i sl.
Bosch GSK50 pozabijao brdo eksera u ledja ormana u cugu. Drugar je sa istim farbao manje komade drveta (krilo viseće kuhinje). Jeste da je kapacitet isti, ali nije motor. Metabo nabija pritisak drastično brže od Womah i ostalih krševa. Jeste nešto skuplji, ali vredi. Naravno, ima i daleko boljih profi varijanti, ovo je sve hobi varijanta. Svakako, ja bih izbegavao te Villager varijante.
Ne zaboravi pripremnu grupu koja ti treba za pneumatske alate, crevo, ulje ... Kad sve sabereš, ne izađe jeftino.

Ovaj gorepomenuti tip ručnih kompresora sam koristio više godina - za izduvavanje prašine iz računara. I sa time se mučio jadan :(

Pogledaj neku električnu klamericu - ne treba ti kompresor, a u učinak je zadovoljavajući. I ne kupuj te Einhell i ostale gluposti jer će ti novčanik biti još tanji kao i živci :)
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pozdrav svima na forumu.
Muči me jedna dilema oko kompresora i protoka vazduha na njima. hoću da kupim kompresor od 80 do 100l monofazni sa remenim prenosom, cena je veliki ograničavajući faktor, dakle do MAX 300€. U tom rangu cene tih kompresora ima na kupujem prodajem dosta ali su to sve neki verujem kinezi mada kazu "italijanski" i imaju mali protok vazduha od 170 do 250 l/min dok ABAC BOGE AEG TRUDBENIK imaju mnogo veci protok ali i cenu naravno.
Kompresor mi treba da ponesto ofarbam (kapija ograda vrata) i naravno izduvavanje prasine duvanje guma i tako to.
mogu li to ovi kompresori da rade bez problema
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =325374820 za ovaj villager pise da je dvoklipni a nedeluje mi tako mozda gresim.
Post Reply