Nabavka kompresora za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

treci jos najvise obecava :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Osim prvog i poslednjeg, kompresori (glava... agregar ...ili kako se vec kaze) su potpuno isti!
Siguran sam da se rade u istoj fabrici.
Razlika je samo rezervar , el.motor boja cena itd...
To rade i ozbiljnije firme kao devilbiss - abac itd.
Glave kupuju a dodaju ostatak i marketing.
Tako mozemo i mi da pravimo kompresore! :)
Last edited by J.Vlada on 30 Jun 2019 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ma vidim ja da je to sve neka ista priča, već neznam koliko su oi svi skupa dobri tj sta mogu da rade jer ipak svi onio imaju i vece kompresore koji su jeftiniji od ABAK-a, BOGE-a, trudbenika-a... a opet nekupuju ljudi kompresor od 100l 200l 500l da bi duvali gume i izduvavali prasinu iz racunara.
Ovi od 100l nisu istog kvaliteta kao ovi markirani (ABAC....) ali za povremene vece poslove trebalo bi da mogu da obave kao i skuplja braća.
Poručio sam treci sa linkova koje sam postavio MEGA 100L 10 BARA, trebalo bi da dodje u utorak pa videćemo kakav je. treba da kupim crevo pistolje za izduvavanje duvanje guma i naravno pistolj za farbanje pa polako
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

godfather wrote:Ma vidim ja da je to sve neka ista priča, već neznam koliko su oi svi skupa dobri tj sta mogu da rade jer ipak svi onio imaju i vece kompresore koji su jeftiniji od ABAK-a, BOGE-a, trudbenika-a... a opet nekupuju ljudi kompresor od 100l 200l 500l da bi duvali gume i izduvavali prasinu iz racunara.
Ovi od 100l nisu istog kvaliteta kao ovi markirani (ABAC....) ali za povremene vece poslove trebalo bi da mogu da obave kao i skuplja braća.
Poručio sam treci sa linkova koje sam postavio MEGA 100L 10 BARA, trebalo bi da dodje u utorak pa videćemo kakav je. treba da kupim crevo pistolje za izduvavanje duvanje guma i naravno pistolj za farbanje pa polako
Kad ga probas, napisi kako si zadovoljan.
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

Malo da osvežm temu.
Planiram do kraja godine da kupim 4-5 pištolja za farbanje, par u HVLP varijanti i par regularnih, to su Auarita pištolji, ima i par ''profi'' modela od 50+ eura sa nekom posebnom licencom pa smatram da su u svakom smislu bolji od pijačarskih.

Kompresor isključivo koristim za farbanje, trenutni je već odradio svoje i vreme je da se kupuje novi, traje skoro 30 godina, novi ću verovatno uzeti na proleće, ionako nije vreme za farbanje jer komoru nemam...Gledam ove ABAC kompresore i deluju mi kao ok izbor, pretpostavljam da je u pitanju kvalitetna marka i da nemam oko čega da brinem tu. Uzeo bih ga u zapremini od 90 litara, trofazni sa 2,2kw snage, cena mu je malo preko 500 evropejaca. Po deklaraciji usisni kapacitet je 320 l/min, a ovi pištolji koje planiram da kupim po deklaraciji troše od 100 do 250 litara u minutu, pa pretpostavljam da će ova kombinacija biti ok da se ošpricaju vrata u cugu. E sad, kao hobi majstor ja ne koristim baš često kompresor tako da verujem da će mi ovaj biti ok za neki malo kvalitetniji rad vrata, frontova i slično, pa otom-potom za veći kompresor, kad se ukažu bolje finansije i prilike.

Sad ćete mi se smejati, ali ja sam do sad radio sa 25l kompresorom i pijačarskim pištoljem, dođem do pola vrata i sačekam da dopuni, srećom kompresor ima jaču glavu pa brzo dopuni. Ovo za uljane farbe i nije baš ogroman problem ali za sve ostale je katastrofalno, tako da su se sa ovim kompresorom radile sitnije stvari za koje može da izgura i eventualno da se ošpricaju vrata sa uljanom farbom.

Inače, da li je ok da se kasnije samo dokupi još jedan kompresor od 90l pa da im izlaze spojim račvom umesto da prodajem ovaj i kupujem veći?
Last edited by MarkoEN500 on 06 Dec 2020 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sta da kazem...

pijacarski pistolji su do 50e,kopije originala su do 150e,original od 350-650e....

ABAC je kineski agregat pod Italijanskim imenom....kao i GIS i dosta njih,jedino mislim da je FINI original ali je skuplji...

Ako spojis 2 kompresora zajedno u jedan vod,uvek ce se paliti slabiji sa manjim tankom.....

Puno stvari ti je nepoznato :)

p.s. ofarbaces ti nesto i sa kopijom i sa originalom samo sto je materijal prilicno skup da bi se ponavljalo.....
Last edited by singer on 07 Dec 2020 10:42, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

Znam da je to širok pojam i da ima dosta da se uči, imam poznanika koji se bavi restauracijom automobila (kompresor od 1000 litara + vijčani kompresor + gomila skupih pištolja, komora i svakakvih za*ebancija) te sam video koliko je zahtevan posao...Zato sam se i javio ovde da vidim da li bi ovo što sam gore naveo bilo ok za nekog početnika/hobi majstora koji farba par komada nameštaja mesečno, ili da mi neko predloži nešto bolje u toj cenovnoj klasi. Za taj novac imam i kompresor od 200 litara, kao što su Womax i ekipa, ali uopšte mi ne deluju kao dobar izbor, ipak mislim da je bolji Abac sa duplo manjom zapreminom i jačim motorom...

Ne treba mi profi finiš ali ne mora baš da bude ni fušeraj, a i ljudi koji dolaze ne zahtevaju baš vrhunski kvalitet što se farbanja tiče, ipak sam ja stolar a ne farbar, za to idu kod pomenutog poznanika ili drugog farbara koji svoj rad naplaćuju više...

Idem logikom da sam trenutno početnik, pa kako budem napredovao tako i uporedo da pojačavam opremu. Meni je stolarija primarni posao, ovo oko farbanja je za sad čisto zanimacija i nešto što bih voleo da savladam vremenom.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Neka ti to i ostane tako jer da bi imao vrhunski finis moras puno para da ulozis,vremena da ucis(vezbas)a to nije ni malo naivno.

Sobna vrata traze ozbiljan kompresor i pistolj,jer su velike povrsine i lepeza pistolja mora biti kako treba ,inace jako skupo izadje metoda uzaludnih pokusaja :)

p.s. da bi to radio treba ti kompresor sa min 250lit i glavom koja gura min 450-500 lit/min,a to znaci da u jednom cugu ofarbas krilo a da se kompresor ne upali,a da ti pistolj bude tokom farbanja na 1,8-2 bara
Last edited by singer on 07 Dec 2020 16:46, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

I te kako si u pravu da treba veci kompresor...
Kupio Auarita H-923 L.V.M.P verziju sto bi trebalo da je ustvari RP. Trosi vazduh u abnormalnoj kolicini naspram ovog pijacara od 1500 dinara, na ovaj kompresor od 25 litara je neupotrebljiv, na njega mogu samo oni najjeftiniji pijacari koji trose minimalne kolicine vazduha...Nikad nisam radio ni sa jednim boljim pistoljem od pijacarskog pa mi ovo izgleda kao naucna fantastika, skoro duplo sira lepeza, mnogo bolji nanos farbe, a i sam osecaj pistolja u ruci je vrhunski :D Ipak cu da se strpim malo duze i pazarim ABAC-ov kompresor od 270 litara ili nesto drugo u toj klasi.

Sa pijacarskim i imam iskustva, farbao i vertikalne povrsine bez podliva, ali koliko vidim za ove bolje pistolje cu morati dobro da se izucim...
Nadjoh i dosta knjiga na engleskom tako da za teoriju nece biti problema :)
Last edited by MarkoEN500 on 19 Dec 2020 16:26, edited 1 time in total.
Post Reply