Izdraga mola pored jezera - Zastita drvenih delova

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Izdraga mola pored jezera - Zastita drvenih delova

Post by leruman »

Podrav sim zaljubljenicima u drvo i obradu drveta.

Relativno skoro sam kupio plac koji se nalazi pored jezera. Imam plan da u buducnosti na obali jezera napravim drveni mol, za sunacanje i boravak. Stubvi koji se nalaze u vodi verovatno nece biti od drveta, ali gornja povrsina na kojoj se boravi, ce biti od dreveta

Interesuje me ako je neko radio vec nesto slicno, koji je najbolji nacin da se drvo dugotrajno zastiti od uticaja vode i vremenskih uslova. Koliko cesto radite ponovnu zastitu?

Koliko je lak za camce efikasan u dugotrajinoj zastiti? On bi verovatno sacuvao i lepo prikazao tkesuturu drveta, ali nisam siguran na njegovu postojanost.

Koju bi drugu vrstu zastite preporucilai koja mozda nece toliko sacuvati lepotu drveta ali bi i verovatno bila dugotrajnija.

Hvala svima unapred na pomoci
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Lak za camce nikako nije dobra zastita za to sto planiras. Iskustvo sa mora je da lak za camce mora da se obnavlja skoro svake godine. Prilikom obnavljanja, mora da se ostruze do kraja, i zameni novim, sto je za mol neprihvatljivo. Uz to, sneg, hodanje, izlozenost suncu dovode do grebanja i pucanja laka, pa on kroz pukotine pusti vodu, i dolazi do pojave crnih mrlja, koje se primecuju iz vaduha.

U takvim uslovima, na vodi, prvo i osnovno je izbor drveta, koje mora da bude otpotno na vlagu i truljenje. Prvi izbor bi bio aris, sa bagremom na drugom mestu.

Daske od kojih se pravi gornja povrsina moraju da budu na nekom rastojanju, da bi se sprecilo zadrzavanje vode i vlage izmedju dasaka.

Drugo, posto se tako nesto ne koristi preko zime i zbog lakseg odrzavanja, povrsinu mola treba uraditi tako da moze da se skine, i premestikada se ne koristi na pokriveno mesto.

Sto se zastite tice, ne postoji dobra, jeftina zastita. Sistem epoksidnog prajmera, srednjeg sloja, i top courta za jahte kopji bi zahtevao odrzavanje svakih nekoliko godina, a koji je generalno neproziran, posto je takav daleko izdrzljiviji, bi te kostao toliko da se apsolutno ne isplati. Sa obzirom da je u pitanju jezero, neko decking ulje, za spoljni namestaj, koje se obnavlja jednom-2 puta godisnje, u kombinaciji za zimovanjem negde dalje od vode i kise bi bio najbolje resenje. Sve ostalo ili je ruzno, ili zahteva previse rada.

I poslednja opcija je da koristis aris, bez zastite, dozvoljis da ga vreme patinira, i menjas svakih nekoliko godina. Na primorju je normnalno da se takav molo pravi iz pocetka svajkih dve-tri godine.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala na detaljnom odgovoru , i kao sto obicno bude, sad imam jos vise pitanja :D

Posto sam pocetnik u ovoj prici, interesuju me proizvodjaci farbi , smola i ulja koja si naveo u postu, i ako znas neku grubu ideju o cenama.

- Koji bi bio primer za neko od tih eopoxy smola koje se koriste za jahte. K
- Isto pitanje za decking ulje, neki primer marki koje mogu da se kupe kod nas

Aris nisam video da se prodaje u srbiji a bagrem je malo teze naci u duzinama koje bi meni trebale. Koliko je pametano korititei camovinu, ona isto spada u vrstu cetinara, uz zastitu i skidanje bi verovatno izdrazala nekoliko godina.

Skidanje je ideja koja mi nije pala na pamet kad sam o tome razmisljao ali ima smisla.

Pozdrav
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Preporuka za Ariš. Pdovi na čamcima koje koristimo na Dunavu su uglavnom bili pravljeni od čamovine jer je najjeftinije i i uvek imaš neke daske na placu da napraviš podnu rešetku. Ta drvena rešetka non-stop pliva u vodi i trpi sve nemoguće vremenske uslove. Rok trajanja je oko 2-3 godine ako je svake godine premažeš Sadolinom. Elem, pre 3 godine drugar kupi Ariš i napravi pod. Stavio ga je u čamac i nije ga ničim mazao. Osim blage promene boje, izgleda kako da ga je juče stavio. Pogledaj po netu, ranije je bilo nekih decking premaza na kante od 10l i nije bilo nešto preskupo (mislim manje od 50 eur). Druga opcija je neko ulje.

Imaš i onu neekološku varijantu što masovno koriste za kućice na vodi. Uzmeš naftu koja je ultra jeftina i izmažeš daske koje posle toga traju daleko duže nego da si ih mazao uljem.
Meni je to odvratno jer smrdi , ali ljudi to rade i kažu da daske traju 5-7 godina.

Stubove za mol možeš od drveta da praviš, ali isključivo bagrem. Imaš i neke firme koje prodaju impregnirane stubove što je još bolje. Koriste se betonski stubovi kao i metalni, sve zavisi od estetike koja ti je potrebna.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aris imas u JAF-u.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najjeftinija verzija farbe za camce je nekih 30 eura za konzervu. No tebi ce trebati puno, posto moras da pokrijes podnice sa svih strana, tj gornje, donje i bocnih, inace to sto si farbao nema neke preterane svrhe. Za malu povrsinu, recimo 4x2m, ocas posla izadjes na nekih 30 m2, tj, u dve ruke primera i jedniim pokrovnim nekih 9 konzervi, sa obnavljanjem 2-3 godine, sa recimo pola kolicine. Naravnio, radi se o neprozirrnoj boji, ispod koje se drvo nece videti.

Decking ulje je reda 7- 15 eura za litar, a nanosi se znatno brze. Daske koje se pokvase ce pokazivati tragove vode, i siveti, no velika prednost je sto ce povrsina biti hrapava, pa se nece klizati kada je vlazna.

Kao sto rece Lazovic, kod nas dosta ljud maze drvo na vods preradjenim uljem, ali ja bih izbegao tu varijantu u sirokom luku. Isto kao sto bih izbegao i drvio tretirano protiv truljenja, koje se prodaje za ograde. I preradjeno ulje, i hemija koja se koristi za sprecavanje truljenja su kancerogene, a bilo sta po cemu se hoda mokrom bosom nogom, sedi i lezi, daje idealne uslove da se ta hemija prenese na kozu. Sve to je u istoj kategoriji kao i preskanje glifosfata(aka Total) po dvoristu, i gde god nekome padne na pamet, a onda nam neko drugi kriv za incidencu zdravstvenih problema.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nisam rekao prerađeno ulje, nego obična nafta (čitaj Dizel).

Možeš i prerađenim uljem, al onda nema ništa od sunčanja :D . Bar ne bez gas maske :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dizel ista prica.

A sto nije preradjeno ulje za suncanje? Pa brze pocrnis. Sa dizelom samo malo manje.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala svima na pomoci i odgovorima.

Aris je definitivno preprotuka od svih. Kasnije sam nasao vec obradjene daske za deckinge ali je cena poveca. Za povrsinu koju sam ja originalno planirao treba previse para. Megalomanski planovi :D

Jedno pitanje, ako oslanjam dasku na betonsku gredu, da li treba neka izolacija izmedju njih? Posebno ako se cesce skida u toku zima, sta bi ste preporucili da se stavi ili napravi izmedju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pravis celu gredu kao podkonstrukciju? U tom slucaju, ispod resetke po kojoj hodas postavis zrtvenu letvu, koja ce stajati na betonu, i koju lako menjas. Ne bih se zezao sa nekakvom dodatnom izolacijom.

Naravno, povrsiuna za hodanje mora da bude sa razmacima izmedhju, posto tako izbergavas mesto koje ne mozes da zastitis.

Ja bih pre toga proverio i uslove za postavljanje takvih objekata, da ne bude da pare bacas u kantu.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da ne ulazim u to šta je nekome skupo, a šta nije ... Ariš može da se nađe za oko 450 EUR po m3 (daske colovače). Teoretski, to je oko 40m2, ali neka bude da ti ostane 30m2 . Čoveče, na 30m2 možeš da staviš 20 ljudi istovremeno. Istina je da nisam računao potkonstrukciju i neki finiš. Stavi u kalkulaciju da će ti to trajati sigurno 10 god pa to podeli sa uloženim i videćeš da ti je investicija manja od 100 eur godišnje.
Bezobrazno jeftina opcija ti je da kupiš korišćene daske za šalovanje po bagatelnoj ceni. Pola baciš, pola ošmirglaš sa tračnom i menjaš na par godina :)
Kod mog komšije na Dunavu urađena terasa od čamove daske 30mm , ima već 5. godina. Zamaže je najjeftinijim Sadolinim svake 2. godine.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@nlazovic svaka ti na mestu. Sve dobre ideje su dobrodosle.
Post Reply