Лаковање паркете Ерлаком

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
janko
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Feb 2008 13:43
Location: Београд

Лаковање паркете Ерлаком

Post by janko »

Поздрав свима!

У поступку сам сређивања старог паркета. Мала квадратура- око 5 квадрата.

Паркет је хоблован, китован и премазан основном. Потом је обрушен 120ицом па прелакиран двокомпонентним Ерлаком помоћу четке.
После 24 сата обрушен 120ицом па премазан ваљком. Трећи слојје уследио након 24 сата сушења и брушења 180ицом, поново четком.

Рачунам да је све у складу са препорукама.

Само ме нешто мучи- За трећу руку сам користио мало преосталог лака (који је стајао у кантици прекривен најлоном око 20ак сати и није се сасушио, само је постао мало гушћи) у који сам умешао по мало од обе свеже компоненте и добро измешао. Плашио сам се да ми не зафали лака за трећу руку, па сам се зато решио да искористим тајлак који ми је остао од другог слоја.

Мешањем тог преосталог лака и нове мешавине компоненти сам добио лак мало гушћи него онајкојиме је премазан други слој(мало гушћи него што би иначе био да сам само мешао две компоненте, без старог лака). Тајгушћи лак ми је деловао као права ствар за премаз треће руке после које нема брушења, да све буде ,,масно и дебело''. Лепо се мазало четком и делује да је уреду.

Само ми се увртело у главу да неће можда да ми пуца због тако гушће нанетог трећег слоја. Мало ме брине што сам користио одстајали лак, мада се све лепо развлачило. Да ли је потребно да тајтрећи слојобрусим па да мажем четврти? јмам баш кнап лака али можда и покрије све.

Све у свему- да ли је проблем што сам умешао одстајали и нови лак и што сам користио малко гушћу мешавину него код прва два слоја?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

janko wrote:Паркет је хоблован, китован и премазан основном. Потом је обрушен 120ицом па прелакиран двокомпонентним Ерлаком помоћу четке.
После 24 сата обрушен 120ицом па премазан ваљком. Трећи слојје уследио након 24 сата сушења и брушења 180ицом, поново четком.

Рачунам да је све у складу са препорукама.
Ne znam ko ti je dao te preporuke, ali nije dobro da se nabacuje suvise laka. Parketari najcesce rade jednu ruku osnovnog i dve zavrsnog laka, ali bolje je uraditi dva premaza osnovnog i dva zavrsnog. Dva premaza zavrsnog obicno pise u preporukama proizvodjaca, a to je verovatno zbog razredjenosti laka da bi mogao da se razvuce cetkom ili valjkom pa zato ide u dva sloja da ne bude suvise tanak zavrsni. Treca i cetvrta ruka zavrsnog mogu samo da skode, da se pojavi neki defekt u vidu bele magline ili kasnijeg pucanja, a ni estetski ne moze biti lepse jer se obicno vide suvisne naslage u vidu izbocina na krajevima lamela.

Smirgle 120 i 180 su suvise grube za smirglanje osnovnog laka, a natocito za zavrsni. Parketari ih cesto iskoriste za to, ali kada su vec prilicno pohabane od brusenja drveta, mada ja licno smatram da je to pogresno.
Post Reply