Lakiranje garniture od bambusa

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
MilosNS
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2018 18:17
Location: Novi Sad

Lakiranje garniture od bambusa

Post by MilosNS »

Treba mi pomoć oko lakiranja baštenske garniture od bambusa. Na njoj postoji sloj starog laka, pa me zanima da li je potrebna neka posebna priprema i koju vrstu laka da koristim?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Vidim da nitko ne odgovara pa ću pokušati isprovocirati raspravu. Po meni, bilo koji PU ili akrilni lak. Pobrusi stari premaz neposredno prije nanošenja novog. Ako se prethodni premaz ljušti, ukloni ga skroz.
User avatar
MilosNS
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2018 18:17
Location: Novi Sad

Post by MilosNS »

Hvala za odgovor. Lak se ne ljušti, na moju sreću, jer bi za kompletno skudanje trebalo puno vremena (ima dosta detalja). Koju finoću brusnog papira da koristim, a da ne oštetim sam bambus jer je sloj starog laka baš istanjen na dobrom delu fotelje?

Da li odgovara ovaj lak (Crown, Akrilni bajc – lazura), hteo bih i da toniram u neku drugu nijansu?
Last edited by MilosNS on 12 Mar 2018 23:41, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Za samo lakiranje je dovoljna i finija granulacija, da nagrubi. Za promenu tona/bajcovanje je potrebno doci do materijala koji upija, tj skinuti/obrusiti lak
To sto pominjes nije lak, pise bajc - lazura... :pucko:
Postoji jos jedan pravac, toniranje laka. Nije svemoguc ali postoji :/

Edit: citam "tehnicke karakteristike" i zbunjen sam. Ko je ovo "prilagodio" nasem jeziku nije iz "price".
Cekam mbole-ta da nam desifruje :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto marica rece, ova lazura se nanosi na cisto drvo, ne preko starog laka.

marice, sta te zbunjuje? Vidim da su dali puno opstih stvari, tipa nanosenja na metal, sto naravno nema veze sa ovim proizvodom, al otprilike, mrzelo ih da posebno odvajaju, pa su opsti dao prilepili svakom.
User avatar
MilosNS
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2018 18:17
Location: Novi Sad

Post by MilosNS »

maricaiivica wrote:To sto pominjes nije lak, pise bajc - lazura... :pucko:
Imam sreće što je drveni čekić :D
OK, pronašao sam kod drugog priizvođača lepo objašnjenje da mu je funkcija (osnovno transparentno bojenje površina) isključivo estetska i mora se lakirati.
maricaiivica wrote:Postoji jos jedan pravac, toniranje laka. Nije svemoguc ali postoji :/
Da li to toniranje radiš sam ili može da se kupi tonirani lak?
Ja zaista nemam nikakvog iskustva sa lakiranjem, a hteo bih ovo da uradim najbolje što mogu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

User avatar
MilosNS
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2018 18:17
Location: Novi Sad

Post by MilosNS »

Pogledao, hvala za sve informacije.
Post Reply