Maketa broda

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Maketa broda

Post by urosn »

Radim jednu maketu broda, pa bi mi dobro dosla pomoc cime da je premazem? Proslu sam premazao uljanim lakom i nisam zadovoljan kako je ispalo. Jeste da se radi o maketarstvu ali mozda je neko vec imao iskustva sa time.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mozda da probas lak na vodenoj bazi....(nekog krstenog proizvodjaca)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cime nisi zadovoljan?
Izgledom? Previse sjaja, premalo sjaja, nesto trece... Kakav bi izgled hteo da postignes?
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Ma uopste mi se nije svideo uljani, a bio sam ubedjen da je mozda i najbolji izbor za to. Ostavio je previse sjaja i videlo se da je tu( a cilj mi je da ne sjaji i da se ne uoci prvo da je lakirano),zatim nije istakao tamnije delove, mada je to moja greska. Probacu Dansko ulje ako mi stigne ili lak na vodenoj bazi, mada mislim da je bolja opcija Dansko.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Dansko ulje ti je mesavina lanenog ili tung ili oba + malo varnish-a (uljani lak - obicno akidni) + puno rzredjivaca (uprosceno receno da ne idem u detalje).

Mozes sam da pravis i doterujes da radi kako ti se svidja. Obicno ljudi startuju sa 1:1:1 ulje:uljani lak:razredjivac.
Za tanke slojeve razmera 1:1:2 radi dobro

Ulje ce u svakom slucaju da istakne godove bila zavrsnica mat polumat ili sjajna i doda tamniju nijansu.

Da se skoro ne vidi promena boje drveta - samo nesto na vodenoj bazi.

Ja koristim ovo ako moze malo zatamnjenje nijanse drveta a da se skoro ne vidi lak nego da izgleda kao da je drvo polirano (i nema puno habanja):

Ulje (veoma blag premaz i min 36h susenja) pa najfiniji Scotch Brite.
Zatm superblond selak nekoliko slojeva, najfiniji Scotch Brite pa ako treba vosak.

Ovo nije da se postavlja dok ne naucis no zato mozes da izvuces skoro sve sto hoces od drveta.
I nije tesko trazi samo malo vezbe.

PS

NIKAKO ne koristi uljani lak na kome pise da vec sadrzi vosak.
KO je smislio napravio je recept za buducu propast finisha.
Last edited by momirz on 04 Mar 2018 12:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mojih "dva centa"...
Umesto uljanog razredjivaca mnogo vise volim terpentin u ovoj kombinaciji.
Rade isto, ali terpentin daleko lepse mirise :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Super je i narandzino ulje ako uspes da nadjes dobro koje skroz isparava - malo skuplje ali mirise dobro ako nije veeeelika povrsina.

Da podseti me bole.

Izbegavaj uljane domace proizvodnje - ostavljaju po isparavanju sve i svasta iza sebe.

Terpentin Zvezda je ok, uljani Scala (Lack nafta ga zovu) najbolji od uljanih (isparava skroz i najmanje mirise), narandzu sam pozajmljivao od zeta koji je uvozi iz Grcke i koristi za skidanje nalepnica sa kola kamiona i sl (njegova firma to radi puno i poumirali bi da koriste UR ili TErp.).

Ako neko zna za dobro nar. ulje ovde ja bi bio zainteresovan da kupim, da se ne grebem vise.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dobro narandzino ulje bi trebalo da bude Auro kod Furnexap

Mene izludjuje Zvezdin laneni firnajz posto su dodali neki od metala koji promeni bolju Alcana tinktorie u ljubicasto. Potpuno neupotrebljivo.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Sta je JBT firnajz?

Svako izgleda ima svoju def..
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Niko ni kur.. od hemije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Po starom firnajz je laneno ulje koje je kuvano da bi se brze susilo. Danas sevise ne kuva nego se dodaju sikarivi, soli metala koji rade kao katalizatori u ubrzavanju reakcije ulja i kiseonika. Obicno su u pitanju soli kobalta.

Nekada se kada kazes firnajz podrazumevalo da je laneni danas u vecini ima svega vise nego lanenog ulja. Uglavnom dodaju sojino ulje. Zvezdino laneno firnajz jeste laneni ali sikativ koji dodaju u njega pravi ocigledno reaguje sa tradicionalnim prirodnim bojama. Narucio sam firnajz iz Svedske da probam.

Ili cu ici na opciju da sam dodajem sikati u laneno ulje posto ono moze da se nadje prilicno cisto.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

urosn wrote:...( a cilj mi je da ne sjaji i da se ne uoci prvo da je lakirano),zatim nije istakao tamnije delove, mada je to moja greska. Probacu Dansko ulje ako mi stigne ili lak na vodenoj bazi, mada mislim da je bolja opcija Dansko.
Impregnanti isticu venature, ima ih i u raznim bojama, vodenih i sa razredjivacima. A od vodenih lakova mozes uzeti na primer sayerlack AF0022, sjajnosti je svega 3 glossa, a ujedno je i osnovni i zavrsni (ima ga i u bojama).
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@Pezzo

Veoma sam zainteresovan za upotrebu vodenih lakova ali su mi skoro svi rekli zaboravi ako nemas kompresor (i ostalo sto ide).
Informacije su iz USA tako da slobodno mozes da racunas da su tu (kod vodenih) zaostali decenijama u odnosu na Evropu.
Ima li ovde akrilnih vodenih koji bi mogli (makar da probam) da se nanose cetkom.
Male povrsine su u pitanju i ja trazim visok sjaj.

@BR
Hvala na informaciji.
Dakle nisam ja budala. Ja sam mislio da je neko falsifikovao Zvezdine limene flase i prodaje djubre umesto Zvezdinog lanenog.
Zato i presao na duplo skuplji Tung no i on ima svoje zackoljice, daleko dublje prodire sto nekad ne zelis -posebno ako pogresis :)

PS
Ima li makar sirovo laneno da se kupi kod nas.
Male kolicine - do litra-dva moze da mi propisno iskuva ortak koji radi kao hemicar u KG vodovodu.
Last edited by momirz on 07 Mar 2018 16:06, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@urosn

Verovatno sam dosadan ali ...
Moze li fotografija modela koji si radio?

Jako me zainteresovala tema.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

@momirz
Moze, naravno. Trenutno sam u Bg, pa cim se vratim kuci postavljam sliku. Alu u pitanju je Galeon iz 17-og veka, San Giovani Batista u razmeri 1:50.
Post Reply