Maketa broda

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja za sirovo laneno koristim jestivo laneno ulje. Imas u svakoj prodavnici zdrave hrane. Jeste skupo, na nivou slikarskih ali je i najkvalitetnije i apsolutno si siguran da je cisto.

Sto se pravljenja firnajza tice ne mora ortak, imas kobaltnih sikativa po prodavnicama slikarskog materijala. Dodas u laneno ulje kad treba pa ubrzas stezanje, ne moras pre. Postoji i druga tehnika za nanosenje i susenje tek kada penetrira ali je prica duza pa da ne kucam sa tableta. Ako zaboravim podseti me za koji dan.

E sada sto se Zvezdinog lanenog firnajza tice ovaj koji koristim a koji je kupljen pre koju godinu je odlican. Jedini problem koji imam je ovaj sa promenom biljnih boja al ajd, to ne radim cesto. Jesu li nesto promenili? Spremam se da kupim novu turu kao i da testiram njihov lak za camce koji je izgleda jedini pravi
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Radio bih vodenim lakom ali ovde je takva povrsina da ne mogu ni sa cim drugim da mazem osim slikarskom cetkicom ili krpicom.
Pa sam razmisljao da napravim smesu pcelinjeg voska, prokuvanog lanenog ulja i terpentina u razmeri 1:1:1. Sta mislite o tome?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ne vosak sa lakom/uljem u istoj smesi NIKAKO. Vosak nanosi samo posto se lak/ulje osusi.
To se uhvatilo kao recept jer je neko probao i svidelo mu se ali nije imao dva grama mozga da misli sta ce da se desi kroz iole vise vremena.
Vosak ne polimerizuje Ulje da. Zajedno naneseni - Za koji mesec imas SRANJe.

Znam popravljao sam ih.
Last edited by momirz on 08 Mar 2018 21:35, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@BR
Necu hemiju. Ortak ima propisnu pec koja radi i kao vakum ikao nadpritisak i hoce da mi ucini.
Kuvao sam i ja ali to uopste nije stvar koju bi ponovio.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Nisam imao iskustva sa time ali sam citao kako ga hvale, zato sam i mislio da je dobar izbor. Mada sam i video da ostavlja lepu povrsinu, pogotovu za tamnije vrste drveta, ali nisam video sta mu vreme uradi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zvezda pravi i cisto laneno ulje. Dakle bez sikativa (pretpostavljam da je za slikare, posto mu je podgrupa ZvezdaArt).
Sad, dal je bas ko ovo jestivo... ne znam, al za ove novce isplati se probati (prvi link koji je iskocio na googletu):
https://bolago-m.rs/laneno-ulje-1-l-zvezda
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jestivo laneno ulje je skuplje od toga, ali ne preterano. Negde je ispod 1000 dinara za litar. Prodaje se u flasicama od 250ml sto je za probanje sasvim dovoljno.

Glavna prednost je to sto je apsolutno cisto, najboljeg kvaliteta, i sigurno laneno. Za razliku od umetnickog ili farbarskog. Trik sam cuo od jednog engleza i uopste nije bezveze.

A onda idu finija ulja tipa orahovog koja imaju i druge efekte. Ili makovo.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Nasao sam ovo jestivo laneno, ima ga u svakoj zdravoj hrani ali probajte da trazite one sto im je istekao rok ili im uskoro istice, ima onih koji ih valjda ne vracaju proizvodjacu ili ga ne bacaju pa prodaju po jeftinijij ceni. Ja sam uzeo u Zemunu u Prvomajskoj pa ako je nekome blizu neka navrati, vrv imaju jos. Litar za 400 din, skoro pa dzabe. E sad pitanje, ovo jestivo ne mora da se prokuvava, samo se umesa?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Bole ulepsao si mi dan :)
Ajde reko da probam i kupio litar i pravo je. I kupio sve i radnji :)
Last edited by momirz on 09 Mar 2018 20:55, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U jestivo samo dodas sikativ, u kolicini po uputstvu proizviodjaca sikativa. I radis na maloj kolicini. Nema potrebe da dodas sikativ u celu bocu.
Post Reply