zastita drveta u enterijeru

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
ancisai
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 08 Jan 2018 11:04
Location: Beograd

zastita drveta u enterijeru

Post by ancisai »

Pozdrav svima na forumu.
Pretragom na forumu ne nadjoh rešenje ( izvinjavam se ako postoji tema).

Pravim policu za knjige i računar od belog bora, obrađene daske 27mm kupljene u Uradi sam, koje planiram da obojim belom akrilnom bojom (Tessarol akril emajl ili Belinka Interier).
Čime biste štititli drvo od insekata i štetočina? Mislim na štetočine/ larve, koje se eventualno već nalaze u drvetu.
Sa obzirom na to, da je u pitanju nameštaj, ne bih koristila ove teške hemije tipa ŽiŽocid i sl. U stvari svi ti preparati za zaštitu od štetočina se preporucuju samo za ekterijer. a

Unapred hvala na odgovoru!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema neke potrebe za tamanjenjem insekata, posto njih unutra nema zivih.
To je drvo iz susare, i susara je potamanila sve sto se eventualno nalazilo unutra.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koristio sam upravo te daske belog bora i previse su nekako meke .bas ostaju ogrebotine kad se krositi bez zastite to sam resio akrilnim bezbojnim lakom . mbole je u pravu nema potrebe za tretiranjem suvo je kao barut ;)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ancisai wrote:Sa obzirom na to, da je u pitanju nameštaj, ne bih koristila ove teške hemije tipa ŽiŽocid i sl. U stvari svi ti preparati za zaštitu od štetočina se preporucuju samo za ekterijer. a

Unapred hvala na odgovoru!
Nije potrebno ako na panelu nema rupica od insekata. Ali i neki premazi vec sadrze insekticide, sto mu dodje na isto, pa treba obratiti paznju pri kupovini.
User avatar
ancisai
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 08 Jan 2018 11:04
Location: Beograd

Post by ancisai »

Daske deluju suvo i zdravo. Ponegde ima malo smole, ali te delove sam izdubila i ispunila akrilnim kitom.
I jeste meko drvo, ali mislim da se nece toliko habati posto je u pitanju polica za knjige.

Hvala svima na pomoci :)
Farbam onda osnovnom akrilnom + akril emajl.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Za tu namenu je ok ,lakiraj-ofarbaj radi lakseg odrzavanja.
Post Reply