Kako ofarbati lajsnu za Pinzgauer?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
vucko
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 04 Jan 2018 09:11
Location: Beograd

Kako ofarbati lajsnu za Pinzgauer?

Post by vucko »

Pozdrav svima,

Vlasnik sam dva vojna vozila Pinzgauer i trenutno se bavim njihovim sredjivanjem.
Pinzgauer ima drvenu lajsnu montitranu sa strane pa duz celog vozila, a koja sluzi kao neka vrsta odbojnika. Originalno, ta lajsna bi trebalo da bude u boji vozila pa bi je i ja tako ofarbao.

Image Image



Lajsnu mi je napravio prijatelj od bukovog drveta, tj. od bukovog rukohvata za ograde :D.

Image


Nemam neko znanje o farbanju drveta pa bi molio za savet na koji nacin (cime) da ofarbam ovu lajsnu da je pravilno zastitim i dobijem podlogu za zavrsni sloj.
Idealno bi bilo ako bi moglo da zavrsni (ukrasni) sloj farbe bude auto lak u spreju posto ga vec imam pripremljenog u nijansi vozila.

Hvala i veliki pozdrav!

Pinzgauer br. 1
Image

Pinzgauer br. 2
Image
Last edited by vucko on 04 Jan 2018 10:26, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

na lajsnu nanesi spricgit i posle smirglanja zavrsnu boju-lak.

dobro pregledaj lajsne da nema negde pukotina jer ce se tu prilikom oscilacije vlage u vazduhu skupljati i siriti pukotina.

obavezno isto ofarbaj i sa zadnje strane.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
vucko
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 04 Jan 2018 09:11
Location: Beograd

Post by vucko »

Hvala singer.

Spric-git ovaj klasican koji se upotrebljava i za automobile? Da ga nanesem direktno na lajsnu ili bi prvo trebalo neka osnovna boja na drvo pa spric-git?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

vucko wrote:Idealno bi bilo ako bi moglo da zavrsni (ukrasni) sloj farbe bude auto lak u spreju posto ga vec imam pripremljenog u nijansi vozila.
I sta pise na spreju, akrilni lak ? Ako jeste, onda je bolje da kupis vodenu podlogu za bastenski namestaj, 5 evra. Ali pre nanosenja da ismirglas drvo sa smirglom 180, a osusenu podlogu (jedan ili dva sloja) sa 280 do 400.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Da za kola,mozes slobodno direktno na drvo ali treba da bude 2 komponentni(3:1 ili 4:1) :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
vucko
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 04 Jan 2018 09:11
Location: Beograd

Post by vucko »

:prsgore: hvala jos jednom Singer!

@Pezzo Ne znam da li je farba u spreju na akril bazi jer je boja pravljena. Pitacu ljude u farbari gde mi mesaju boju.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

vucko te lajsne si trebao da napravis od hrasta ili wenge kao sto su bile originalne!bukva tu nemoze dugo da izdrzi jedino da je ofarbas poliesterom a to je skuplje nego lajsna od wengea!
smirglaj nikad dosta
User avatar
vucko
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 04 Jan 2018 09:11
Location: Beograd

Post by vucko »

u pravu si Radenko - hrast, jasen, mahagoni

Medjutim, kao i uvek, kada ideja predje u fazu realizacije dodju i problemi - niti imam stolara koji bi se pozabavio ovom lajsnom, niti je lako naci odgovarajuci i dobar materijal. Lajsna za Pinza sa 2/3 vrata je dugacka 309 cm.

Tako da sam pribegao, meni, najlaksem resenju :forvonad:
Upregnuao sam caleta i njegovog dobrog drugara koji je stolar-amater (ali ima dosta iskustva i dobre alate), a za materijal sam uzeo rukohvate od laminiranog hrasta.

Vidi, ne mora ovo da traje vecno. Pre svega, podlozno je ostecivanju u mojim offroad voznjama, tako da ce razlog za zamenu pre biti sto je lajsna otpala, a ne sto je propala :skratta:
Mislim da me nece mrzeti da ih, s vremena na vereme, skinem pa opet zastitim i prefarbam.... mozda :D

Sad imamo i "mustru" pa nije problem i da se nove urade.
Last edited by vucko on 05 Jan 2018 18:47, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jasen nikako.

Ja bih tio farbao najobicnijom uljanom ili akrilnom bojom, te letve su uvek zacepljene i ostecene, cim izadjes sa terena, pa je velika prednost ako mozes da ih jednostavno pokrpis. Pa dojk traju traju.
Post Reply