Kuhinjski stol

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
zeljko_111
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 26 Aug 2017 16:55
Location: Zadar

Kuhinjski stol

Post by zeljko_111 »

Dakle, umjesto postojeće ploče kuhinjskog stola koja je trenutno od iverice (na postolju od bukve) stavio bi ploču od punog drveta ( ljepljena bukova ploča debljine 25 mm). Pitanje je s čim je najbolje premazati tu ploču? Ulje? Lak? Nekako bi mi najdraže bilo premazati ju uljem, ali pošto je bukva dosta svijetla i postane crvenkasta nakon mazanja uljem, a ja bi htio dobiti malo tamniju smeđu boju, da li prije ulja moram obojiti ploču bajcom ili postoji ulje koje bi i toniralo bukvu?

Nadam se da nisam previše zakomplicirao pitanje! :D
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Moze ulje i na obajcovanu povrsinu, suvu naravno, mada se to lako ufleka i onda je veci problem ispraviti a da se ne primecuje.
Daleko je bolje izlakirati plocu kuhinjskog stola, a pri kupovini laka treba uzeti katalizator za vecu cvrstocu zavrsnog laka (ukoliko se radi PU lakom. Znaci, ne ide uvek isti katalizator za zavrsni lak) ili pak kupiti zavrsni lak koji je predvidjen za stolice, pultove i uopste habajuce povrsine.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Najprije sloj lazure odgovarajućeg tona. Nakon toga dva sloja bezbojnog laka. Å to se tiče vrste laka, poliuretanski. Npr. poliuretanski je "chromoden" lak za parkete (dvokomponentni). To je bolja varijanta ali i skuplja. Osobno nisam radio s poliuretanskim lakovima (ako se ne računa upravo chromoden prije puno godina), pa ne znam koliko se najmanje može kupiti ali vjerojatno puno više nego što će tebi trebati. Ako znaš nekog tko je nedavno lakirao parkete, otkupiš dio. Ako ne znaš, onda nitro jer i tako slučajni rez nožem neće obraniti ni jedan ni drugi. Koji god lak bio, bolji je od ulja jer na površini stvara opnu koja sprečava da drvo upija razne tekućine koje su prirodno prisutne u tom okruženju (vino, voda juha ulje :)) pa time i vidljive mrlje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Zasto lak za parket na plocu stola?
Kakav bi bio onaj za camce?
Mozda lak za nokte? 😆
Mislim da je ipak lak za radne povrsine pravi izbor.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

PU lakovi su inače teški za naći (osim onih za parkete), bar tamo gdje ja živim. Vjerovatno je tako i kod Željke.
Å ta fali laku za čamce? Već godinama se sa tim lakom lakira drvo...
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

maricaiivica wrote:Zasto lak za parket na plocu stola?
Kakav bi bio onaj za camce?
Mozda lak za nokte? 😆
Mislim da je ipak lak za radne povrsine pravi izbor.
1. To sam naveo kao primjer PU laka, a uostalom zašto ne? Otporan je na habanje čim se primjenjuje na površine po kojima se hoda pa valjda može istrpiti i radne uvjete kuhinjskog stola. Osim toga, lak ne zna na što će ga postavljač teme mazati, a i da zna ne bi mogao protestirati :).
2. Onaj za čamce bi možda isto bio dobar jer ako je pravljen zato da podnosi sunce, vjetar sol, onda može i tanjure, čaše, ocat, ulje i sl.
3. Za nokte ne bih koristio. Vidio si da ženama na noktima ispuca nakon dva do tri pranja suđa, pa kako bi to onda izgledalo na stolu nakon mjesec dana. A i još se nisam služio njme :D pa ne mogu o tome ništa napisati
4. Za lak baš za radne površine nisam ni znao da postoji. Daj neki primjer koji i tko ga proizvodi?

Nedavno sam ja obojao stol od isto takve ploče koju je naveo postavljač teme ali akrilnim lakom. U mom slučaju se radilo o pisaćem stolu koji trpi slabije habanje pa će možda ipak potrajati neko vrijeme. Za ovo ipak treba lak koji napravi tvrđu opnu nakon sušenja.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U RS bi nekoga uputio na npr
http://www.fabbrica.co.rs/prodajni-prog ... ni-lakovi/

U RH bi to bio predstavnik Rennera ili nekog drugog proizvodjaca lakova iz Italije
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Inace, sa lakom za parket bi zastita bila korektna i izgledao bi sto bas tako, kao parket :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Taman da se mlada popne :)
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ako sto ne bude stabilan kaži gostima da se drže za parket...stabilniji je sigurno.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

koji god lak bez podloge (za isti )nece trajati dugo .....npr lak za parket ce se odvajati od ploce stola na bilo koji jaci mehanicki udar

za odgovarjuci pu lak trebas neko iskustvo pozeljno kompresor pistolj,teze se nabavlja ....o,5 kg podloge +o,5kg zavrsnog (sa katalizatorima) +0.3l bajca +0,5l razredjivaca(ako mozes da nabavis i u tako malim kolicinama) ,kosta preko 20eura ,kod nas u srbiji

imas belinkine lazure vosak ,lak ovo ono ......i u boji, pa izaberi sta ti volja .dostupno u svakoj farbari ,moze cetkom ne kosta mnogo ....

za ulja ne znam ::neznam:: ima ovde clanova koji su ih koristili mozda se jave
Last edited by art of wood on 13 Nov 2017 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Radenko iz Valjeva je koristio neka ulja za tu namenu. Sacekajmo njega
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

pa breee nema nista prostije, preprskas i obrises flanelskom krpom i ostavis da se susi, ni 5 min. posla. A ako zelis da bude kao svila, onda kad se osusi prebrusis papirom 1000 ili omeksalim scoch brajtom i opet preprskas i obrises. A ovde smo vec i pricali o tome, ta krpa se moze sama upaliti ako je ostavis zguzvanu i zato se po zavrsenom poslu izbaci iz radionice i rasiri da se susi. To je sve.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

E da, povrsina za ulje mora biti perfektna i zavrsena sa finom smirglom.
A sto se laka tice, on drvetu daje dodatnu cvrstocu, konsoliduje ga i stiti od ogrebotina, zamascivanja i flekanja, sto ulje ne moze.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

evo Radenka !
ako hoces ulje koje moze u dodiru sa hranom namenjeno za radne ploce u kuhinji to je tungovo ulje > namazes cetkom ili malim valjcicem i sacekas 10 do 15 min i prebrises krpom pa ponovis za 24 sata ponovo .
ako hoces tvrdo ulje za podove mora brzo da se radi jer ono ima svoj razredjivac nanese se i u roku od1 do 5 min(zavisi kako ga drvo upija ) mora da se obrise sacekas min 6 sati ponovis sve isto samo izmedju slojeva fino brusenje 400 do 600 smirglom i tako tri sloja i mogu Vam reci da bolje izgleda od bilo kog laka a inace ga ima COLORA .
smirglaj nikad dosta
Post Reply