Naucimo Koleta da farba....

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Naucimo Koleta da farba....

Post by Kole-Stolar »

Postovane kolege majstori farbari stolari i lakireri evo nakon nekog vremena dojadile i meni konzerve farbi iz farbara koje su *dobre* i s kojima stalno problemi i nikako da postignem zeljene rezlutate u farbanju.....
Resio sam da bacim cetke i valjke i da krenem da ucim da farban sa malo kvalitetnijim farbama (nebih da nazvodim cijim zbog reklame) i naravno da malo opremim svoju radionicu sa potrebnim alatima i sitnicama za farbanje a ako krene nije problem i da improvizujem neku komoru :)

Ovu temu otvaram da bih u toku radova u njoj postavljao konkretna pitanja u vezi stvari koje ce mi biti nejasne pa da dobijam konkretne odgovore sta i kako.

Za sada mi je potrebno bajcovati, lakirati poliuretanskim lakovima i bojiti medijapan takode poliuretanskim bojama.
Sto se tice pistolja imam neku *kopiju* sa diznom 1.4 ali bih nabavio neki bolji jer ovaj ne sluzi bas ni za ucenje eventualno podlogu moze da nanese ma da i tu nije nesto.....
Gledao sam Asturo pistolje posto im je cena dosta prihvatljiva a konkretno model H 827 ima i mogucnost nabavke vise razlicitih dizni pa mislim da bi za pocetak to zadovoljilo moje potrebe.
Ima li neko iskustva sa ovim pistoljima ? Mozda i da preporuci neki drugi model....
Ne bih farbao neke velike povrsine znaci kuhinjski frontovi,drveni elementi stolova komoda i sl u enterijeru.... iskljucivo svoje radove hocu da farbam znaci nista mnogo mozda dva tri puta mesecno imam potrebu za farbanjem.

Kompresor posedujem od 50l i mislim da ce on zadovoljiti moje potrebe za pocetak.....
Pored njega imam i regulator sa sakupljacem vlage ma da jel on uopste potreban ako vec na kompresoru imam mogucnost stelovanja pritiska i ispred pistolja stavim mini separator vlage ?

Za sada toliko, a kad resimo ove nedoumice i nabavim sve potrebno ne brinite zasipacu pitanjima sigurno :D

I na kraju znam da bi mi neko rekao da je najlakse odneti kod profesionalnog farbara i ja znam da jeste ali.... ja sam zapeo i hocu da naucim da farbam :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa jesi vido ti one silne theme upravo o tome ?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sa kompresorom od 50l se neces nafarbati. Tu nema dovoljno vazduha da isprskas jednu plocu stola sa ujednacenim pritiskom. Kada je i isprskas, ima da krci jos 15 minuta dok nadruka pun rezervoar.
Improvizacije su moguce ali to nije kompresor za farbanje vec za klamerice i slicne alate sa malom potrosnjom vazduha.
Asturo sam video na vise mesta ali o kvalitetu bas i nemam neku informaciju
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

50 l zraka je premalo, nemoj ni pokušavati odraditi s time nešto kvalitetnije. 100 l je minimum, a poželjno je 200 i više. Sa špricama čija je cijena reda veličine do 100 € postići ćeš tek prosječne rezultate i to dok su relativno nove. Sa onima cijene od 100 do 200 € prosječne ćeš rezultate postizati i nešto duže. Prave šprice koštaju od 300 € na više. Kvalitetna pripremna grupa (minimalno separator sa regulatorom) košta od 50€ na više, nemoj kupovati jeftinije jer dobro rade tek kratko vrijeme, a onda počnu zajebavati a da ni ne znaš, tek je rezultat lakiranja loš, a ne znaš zašto. Lakiranje izvan propisno uređene komore krajnji je izazov. Iako, počeo sam sam lakirati u radioni jer nisam bio zadovoljan uslugom lakirera sa komorom i dobro sam postupio. Za početak toliko. 10%, možda. Iskustvo iz prve ruke. Nije nigdje pročitano već proživljeno.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

maricaiivica wrote:Asturo sam video na vise mesta ali o kvalitetu bas i nemam neku informaciju
Ma ekstra su i lepo rasprsuju u sprej, ja odavno koristim samo ovakve: http://www.walmec.it/en/asturomec-produ ... lus-series ali ima ih i kopija... ovi originali za 50 evra/kom su bagatela i nema potrebe bacati po 300 ili 500-600 evra za jedan pistolj, na namestaju nema razlike. Imao sam ih desetak, ali sam i poklanjao i sada ne znam tacno koliko mi ih je ostalo, ali neunistivi su.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Jasno je meni da sa kompresorom od 50l i pistoljom od reda 50ak eura ne mogu da budem profesionalac i postizem vrhunske rezultate ali isto tako sam i siguran da mogu da ponesto odradim da navezbam ruku da bih ravnomerno nanosio farbu i najvaznije da uopste i vidim dali ce mi ici farbanje il ce posao imati prof. farbar....
Sve te silne teme sam vec citao nekoliko puta zadjih godinu dve i sve se na kraju svede na to da dok svi kazu po koju sve mi se vise zbrka u glavi napravi i ne znam onda sta valja a sta ne nit sta je dobro a sta ne....
Ne kazem da teme nisu dobre i da nisam iz njih naucio teoriju ali sad ovde evpo konkretna pitanja cu da postavljam koja mene muce i nejasna su mi a ne mogu da ih izvucem iz vec pisanih tema o farbanju.

@Pezzo
Cek.... ja sam video od Astura ove: https://bolago-m.rs/pistolj-za-farbanje ... izna-14-mm
A ove koje si ti prikazao na linku ne mogu ni da nadem dal su dostupni kod nas....
Gde si ih nabavljao ?
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Moje iskustvo u farbanju je zaista skromno ali sam imao pokusaja i sa takvim kinezom od 50lit i ozbiljnim pistoljem. Farbao sam jedan krevet. Stranice kreveta, npr 210x25cm su vec bile dobro iznad limita tog kompresora, o uzglavlju nije bilo ni pomisli. Ispustali vodu, bajali mu,... i odneli na farbanje u firmu iz koje je i pistolj pozajmljen :)

Verujem da je Pezzo dao optimalno dobar predlog za pistolj. Oni od 100, 300 i vise sigurno daju bolje rezultate ali za pocetak...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo stigoh, uz puno magle sve do Zagreba.
Ma ja sam ih davno kupovao ovde u Italiji, bila im je i onda niska cena, negde oko 55 DM, a verujem da je i sada tu negde u evrima. Pitacu ako mi ovih dana bude bila usput neka prodavnica tih alata. A kod nas ih je nudila neka firma u Zemunu, bilo je u nekoj temi o tome, ali ko bi sad to nasao, koliko se secam iz Ugrinovacke.
Inace sam radio i sa daleko skupljim pistoljima i nisu me nesto impresionirali, osim Iwata. Ovi modeli IM i OM se proizvode vec 50 godina, pise na onom linku, a prihvaceni su masovno i zato ih i dalje proizvode.
Sto se tice samog rada, mnogo smo ovde pisali, ali sve to je najbolje videti u praksi i probati, mora i ruka da se oslobodi i navikne.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

https://www.airless-pneumatic-discount. ... enzionali/
Evo sad nadjoh jedan sajt za kupovinu online. Spustili su cene i pumpi na pola. I primecujem da pistolj G70 dolazi i u kompletu sa membranskom pumpom od 650 eura, sto znaci da zadovoljava i profesionalne potrebe. Voleo bih i ja da kupim skuplji pistolj pa da mi kvalitet bude bolji, ali tesko da bude neke bitne razlike. Dobra priprema i dobri materijali su 99% dobrih rezultata.
Post Reply