Obnova drvenih prozora

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
mimicro
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Aug 2012 16:03
Location: Zagreb

Obnova drvenih prozora

Post by mimicro »

Obnavljam boju na vanjskim dijelovima drvenih prozora. Skinula sam staru boju (uljeni lak) i namjeravam ih premezati KEMOLUX ventilirajućom temeljnom bojom (zračno sušivi alkidni premaz) i zatim KEMOLUX sintetičkim lakom koji se otapaju sintetičkim otapalom. Trebala bih staviti novi staklarski kit, pa ne znam u kojoj fazi? Prije bojanja, poslije ili između? Da li će kit držati ako ga stavim na kraju, tj. na lakirano drvo što bi meni najviše odgovaralo zbog dugog sušenja kita?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drzace, samo moras da sacekas da se prvo lak lepo osusi par dana. Plus, stakolo drze i eksercici ili trouglasti limcici koje zakucavas u ram.

Inace taj kemoluks je koliko znam takodje uljani (alkidni). Zato mu i treba malo vremena da pristojno ocvrsne.
User avatar
mimicro
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Aug 2012 16:03
Location: Zagreb

Post by mimicro »

Hvala profesore. To mi baš odgovara tj.da kit stavim na kraju pa neka se suši koliko mu drago. Boje se ipak brže suše.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kit i nije neophodno da se osusi. On je tu da ne bi dozvolio vodi da prolazi.
Ja ga vec dugo nisam koristio, vec neki od "silikona". Neophodno je da bude otporan na UV.
Recimo SikaBond AT-Universal (koji je ustvari PU i nema silikona u sebi).
Post Reply