Farbanje braon preko crvene boje?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
milija
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 28 Aug 2017 13:36
Location: Beograd

Farbanje braon preko crvene boje?

Post by milija »

Da li mogu vrata da ofarbam braon bojom preko crvene? Ona su sada crvenom bojom ofarbana.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

crna mogu belom i obratno .... boje u tom procesu nisu bitne ako se koristi podloga i ako se pod farbom podrazumeva pokrivna boja

bajc lak ...je neka duga prica

uzgred upisi odakle si inace slede kritike
User avatar
milija
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 28 Aug 2017 13:36
Location: Beograd

Post by milija »

Pozdrav! Iz Beograda sam. :_)

To su vrata ofarbana crvenom bojom a sva ostala u kuci su braon... i sada hocu da vrata da ofarbam u braon.

Nisam bas razumeo, sta ce biti ako probam da ih farbam braon bojom, hoce li moci braon da prekrije crvenu?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pitanje je u kakvu braon boju zelite da ih ofarbate. Ako razmisljate o pokrivnoj boji, onoj koja nije prozirna i kroz koju nisu vidljive sare na drvetu, onda je jednostavno i lako izvodljivo. U suprotnom, smirglanje dok se stara boja ne ukloni pa tek onda bilo kakvo farbanje
User avatar
milija
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 28 Aug 2017 13:36
Location: Beograd

Post by milija »

Mislite na sadolin? Ne sadolin, nego ta neprovidna boja. Kako se ona zove i da li postoji bez mirisa? Koju preporucujete?
Last edited by milija on 28 Aug 2017 22:49, edited 1 time in total.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Uzmi smirglu p200 matiraj tj skini malo samo tu staru i kupi "akrilnu boju za drvo" osnovnu i zavrsnu koju hoces pa udri . Ona ti ne smrdi . One su oko 700 din sto znaci osnovna plus zavrsna 1400 a uljana smrdi ali je osnovna i zavrsna 600-1000 din .

Idi u gvozdjaru tj prodavnicu boje i lakova i objasni sta ti treba i dobices sigurno pravi odgovor i boju koju hoces .
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako verujem da je nepoznata baza prethodne, crvene boje, moj izbor bi bio akrilna vodena disperzija.
npr http://www.jub.rs/zastita-za-drvo-i-met ... -universal
Ja cesto koristim neku grcku u plavom pakovanju, naziv mi bio na vr' jezika al pobeze.
Pre mazanja protrci smirglom 320 ili 400, samo da skines prljavstinu i nacnes prethodnu boju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vitex?
Oni su i muckali po ton karti.

Sto se tice pokrivanja prethodne boje, iz razgovora sa nekim farbarima, sve zavisi od toga koliko nova boja ima pigmenta, a koliko veziva. Pigment je skuplji, vezivo jeftinije, iz cega sledi da skuplje boje bolje pokrivaju u manje slojeva.

Bilo je tu price o jos nekim trikovima, tipa da se prvo prefarba u neku drugu boju, pa onda u onu konacnu. Slagacu cini mi se da je bilo recimo crna (ili bela) stara, zuta nova, a izmedju ide siva ili tako nesto. Valjda je taj zuti pigment tipicno "kilav".
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vitex, bravo!
Post Reply