Zaštita mesinga

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Zaštita mesinga

Post by diplmajstor »

Pravim neki komad u kombinaciji orahove daske i mesinganih šipki. Lepo izgleda ispolirani mesing u kombinaciji sa nauljenim drvetom, ali znam da to kratko traje ako se ne nabaci neka zaštita. Bezbojni lak za metal je jedina opcija koju sam pronašao, ali ne znam koliko je ta zaštita dugotrajna. Nebih voleo da posle nekog vremena krene ljuskanje i pojava fleka.
S druge strane, prihvatljiva mi je varijanta mesinga prevučenog sopstvenim oksidom, ali pod uslovom da sloj oksida bude ravnomeran, a ne opet u obliku više ili manje naglašenih fleka.
Å ta mislite da li je dobar izbor lakiranje mesinga i koliko je to dugotrajno rešenje? Takođe, da li je moguće i kako obezbediti ravnomernu oksidaciju mesinga i da li se izgled površine kasnije menja posle npr. dodirivanja rukom.
Da, zaboravih da naglasim da će stajati u zatvorenom prostoru i da neće biti često u kontaktu sa rukama.
Hvala unapred majstori
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Da nastavim prepisku sa samim sobom :), možda još neko pročita pa mu bude od koristi.
U međuvremenu sam zaključio da nema baš suviše sredstava za zaštitu mesinga, a kao najdelotvorniji se pominje Capon (Kapon?) lak, što je celuloid u nekom rastvaraču i on navodno najbolje štiti od prodora kiseonika. Koriste ga i elektroničari za zaštitu lemnih mesta od oksidacije. Saznao sam da ga prodaje Ehom u obliku spreja, pa ću verovatno danas da ga pazarim i probam.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam isprobavao neke varijante sa rastvaranjem pleksiglasa (akrila) u acetonu, kao i jos neke paraloid smole. Nisam bas bio odusevljen, mada jos nisam probao sve mogucnosti (razlicite gustine).

Ono sto sam nasao da koriste napolju je neki Incralac, koji je u sustini neka od paraloid akrilnih smola sa jos kojecim.

Videh i ovo (nisam probao): http://www.pulena.net/Kategorije/Spreje ... spray.html

Kad probas taj iz ehoma, javi kako radi i kako se tacno zove. I mene interesuje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ima u Beorolu anti korozivna zastita u spreju za metale, a imaju i transparentni lak:

http://www.beorol.rs/index.php/novo-iz- ... pray-paint
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Beorol cu da stavim kao zabranjenu rec na ovom forumu, da pise tackice umesto slova. Toliko mi muka od njihovog kvaliteta :forbannad:
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Kupio Zapon sprej u Ehomu. Postoji sjajna i polumat varijanta. Ja sam kupio sjajni.
Image
Image
Cena je nekih 730 din. za 400 ml spreja. Inače, Zapon je isto što i Capon i radi se o anglo-germano interpretaciji. Probao sam na parčetu mesinga i prilično sam zadovoljan. Odlično se razliva, brzo suši i stvara lep film koji mi deluje dosta čvrsto (nokat).
Image
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Hvala Diplmajstoru na korisnoj informaciji u vezi spreja, često baratam sa komadima poliranog mesinga pa cu baš da isprobam.
Post Reply