Lakiranje univera

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Lakiranje univera

Post by stolart »

За лакирање оплемењене иверице , треба ли користити изолатор ?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

treba prajmer za plastiku a ne izolator
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ja pičim bez prajmera. Adlerov Legnopur: http://www.adler-lacke.com/at/produkte- ... gnopur-32/
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Прајмер купујеш на меру , па пиштољем или онају спреју ?
Нека припрема пре фарбања , како после прајмера , основни , завршни , шмирглање ...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

imas 2 opcije.

1.univer matiras sa smirglom(npr P180) pa osnovni pa zavrsni

2.ocistis univer od prasine naneses prajmer i kad se osusi ide osnovni pa zavrsni

pa izaberi sta je lakse i brze
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A kako reaguje kant traka na sve to?
Da li tu moze da dodje do neke reakcije?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ne ako je dobro zalepljena a ako nije odvajace se ...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Zoran_KS
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 22 Feb 2008 10:32
Location: Krusevac

Post by Zoran_KS »

Trebam da prefarbam dvoje vrata od nekog garderobera, samo prednja strana ormara, oplemenjena iverica je u pitanji, i samo me interesuje sa kojom vrstom farbe farbati?
Znam da se ne preporucuje farbanje iverice, ali tako traze ljudi. :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako im budes trazio 1500 dinara po kvadratu, sto je ispod svake cene, cak i u KS, za te novce ce moci da kupe nove frontove...u dezenu po zelji.
Mani se corava posla...
Ako bas zabidzite :) prefarbaj cime god i bezi. Za izolant ti nece platiti :o
User avatar
Zoran_KS
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 22 Feb 2008 10:32
Location: Krusevac

Post by Zoran_KS »

Da je barem tako jednostavno! :P
Nisam stolar po zanimanju, ovim se bavim vise iz hobija i manje vise za svoje potrebe uglavnom. Imam iskustva u farbanju ( kompresorom naravno).
Ovo mi traze prijatelji, koje sam upozorio da farbanje iverice nije preporucljivo, ali oni instistiraju! Nadam se da ce mi ostati prijatelji i nakon ovoga! ;)
U pitanju su starija vrata, ocuvana, oni zele tamniju braon boju, dezen se naravno nece videti.
Ajmo ispocetka, cime ofarbati? :D
Last edited by Zoran_KS on 19 Jun 2017 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Å lajfarica preko melamina, temeljna boja za drvo i onda s čim god hoćeš. Izolator ti ide po želji, ako hoćeš da ostanete prijatelji stavićeš i njega :)

Po meni, to je mnogo muke ni oko čega, ali znam kakvi ljudi znaju biti, pa...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd jos jednom.
Nije izolator vec prajmer za melamin. I nije ni malo jeftin.
Zato marica racionalno i predlaze da ce jeftinije ispasti nova vrata nego farbanje starih, potpuno nebitno u kakvom su stanju stara.

Ne znam zasto ljudi zamisljaju da je jeftinije prepravljati nesto nego praviti novo?

Jedino u slucaju da im bas treba tacno odredjena nijansa, koja ce se uklopiti sa necim trecim imalo bi smisla raditi takvo nesto.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja kao da živim u pećini, prvi put čujem za prajmer za melamin... Sad malo gledao po netu i, ako stvarno radi kao što kažu... Je li iko od vas koristio? Kako radi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini, nagrize melaminsku povrsinu i "uhvati" za nju, to jest kao i svaki prajmer, "nesto" uradi podlozi i onda lepo veze za nju, a istovremeno boja lepo vezuje za njega.
Slicno ko prajmer za aluminijum, iako je tamo princip malo drugaciji, tj. kod njega je poenta ukloniti oksid koji se stvara trenutno.
A par poruka gore:
singer wrote:treba prajmer za plastiku a ne izolator
Ne znam da li je singer mislio na bas namenski za melamin, ili neki "univerzalni" za plastiku (tipa za plasticne branike), ali hemija je verovatno slicna, verovatno je ovaj namenski za melamin malo agresivniji.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ovde svi pricaju o PU bojama i lakovima ili akrilim ..........
nikakve ekonomske racunice nema farbati ivericu s tim sem ako ti nije ostalo farbe, zuri ti se ,muka te naterala ..... set iole pristojnog proizvodjaca kosta 1000do 1500 din osnovni ,zavrsni 1500 din pa na vise(ako uspes da je nabavis ) prekriju do 5m2 ako sve ispadne kako treba dodaj na to prajmer ,razredjivac , smirglu svoj rad .......i u minusu si u odnosu na cenu gotovih iskantovanih vrata ,pride moras imati pristojne uslove da bi farbao s tim bojama

uzmi da je m2 usluznog farbanja od 30 pa na vise evra pa vidi gde si

naj jeftinije je da odes u bilo koju farbaru kupis farbu za kapije(osnovnu i zavrsnu ) i pobegnes posle farbanja a oni nek gule farbu i onako je u modi rustika :smejanje:

skuplja varijanta ako ne mozes da nabavis PU i Akrilne boje za drvo.Prodavnica boja i lakova za auto program ,prajmer za plastiku ,osnovni ,zavrsni (prodaju farbu na merenje ) ..............
Post Reply