Klub stolića i vrata

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
segrt85zg
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 06 Feb 2017 14:42
Location: Zagreb

Klub stolića i vrata

Post by segrt85zg »

Pozdrav ekipa. Prvi projekt od iverala je iza mene i sad imam novu narudžbu, ali to za mene znači i nove upitnike pa krenimo redom:

1. Slučaj: Hrastova vratana dvorišnoj zgradi, izložena suncu i povremeno kiši... Zadnje farbana prije 20+ godina. Moj plan je tračna brusilica i kreni... Ono što se postavlja pitanje je što kad to sve fino prebrusim. Čime premazat, pretpostavljam neki temeljni premaz pa boja, i zatim lak ili? ili temeljni premaz pa sadolin? efekt treba bit zelena boja (kao i sad:D), još nisam dobio info želi li sjaj ili ne

2. Slučaj: klub stolić od smreke.... Složit ću ga, fino prešmirglat i s čim ga onda tretirati? Ovdje je želja da se vidi tekstura drva. Pretpostavljam da se tu radi o bajcu ako želim mijenjati samo boju drva a zadržati teksturu, a zatim ide lak? Ako sam dobro shvatio oboje na vodenoj bazi bi bilo bolje/zdravije.

Ako se nekom da napisat i dat savjete oko točnog proizvoda bio bi zahvalan, ako ne i okvirni odgovori su mi već nešto više nego trenutno znam.

Hvala
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Temeljna pa zelena, možeš preko toga i providni lak...

Da li želiš da obojiš stolić? Smreka je lijepa i ovako sa prozirnom zaštitom
User avatar
segrt85zg
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 06 Feb 2017 14:42
Location: Zagreb

Post by segrt85zg »

Ok za vrata sad znam....

Stolić još nisam dobio povratno da li bi ostala smreka ili bi išli na neku boju pa zato trebam info što i kako u oba slučaja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Za prozirnu mješavina firnajza, laka za čamce i razrjeđivača u odnosu 1:1:1 dvije do tri ruke, pa zatim mješavinu laka za čamce i razrjeđivača (recimo pola pola) za završnu.
User avatar
segrt85zg
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 06 Feb 2017 14:42
Location: Zagreb

Post by segrt85zg »

sasasasa wrote:Za prozirnu mješavina firnajza, laka za čamce i razrjeđivača u odnosu 1:1:1 dvije do tri ruke, pa zatim mješavinu laka za čamce i razrjeđivača (recimo pola pola) za završnu.
Dobio sam od gđe povratnu info...znači želi da se dobije boja hrasta ili bora (to je još u dilemi), ali da ostaje vidljiva struktura drva.

E sad, pošto je meni ovo početak a gotovih proizvoda ima ko u priči držao bi se njih a ne bi miksao sam. U tom slučaju što da radim, 1 ruka bajca pa 2 prozirnog laka ili recimo samo nešto ovako što već u sebi ima boju http://www.chromos-svjetlost.hr/proizvod/230/

Hvala
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Vanjska vrata od hrastovine treba pobrusiti, pokitati ako ima što popucano, dati temeljnu i završnu boju.
Å to se tiče stolića, uzmi si lazuru na vodenoj bazi u tonu koji želiš ( hrast, bor,....) te kad se to posuši lakiraj sa nekim malo jačim lakom.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply