Propolis

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Propolis

Post by momirz »

Imam nekoliko recepata za koriscenje ali posto nije ni malo jeftin interesuju me iskustva clanova.
Takodje (pitao sam pcelare ali oni ili nece ili ne znaji da kazu) koja je razlika iznedju preciscenog i nepreciscenog propolisa.

Znam da ga precistim u alkoholu ali ako selak ide posle prave se brljorine jer je isto rastvarac akohol.

Jel koristio neko , kako ... bilo sta?

hvala unapred
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Neprecisceni ima trunje vosak i razne primese. Rastvoris u alkoholu i procedis pa dobijes cist (koliko-toliko). Posto je propolis smola, mislim da se ne susi, bar ne u nekom razumnom periodu. To znaci da treba drvo da ga upije a visak da se obrise. Ako ides selakom posle toga, nemoj odmah trljanem, idi cetkom ili prskanje da ne rastrljavas propolis. Taj ti je sloj prakticno izolant. Propolis se inace koristi zbog arome i kao zastita, ne znam tacno protiv cega - da li insekata ili budji...
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

-propolis se sakulja lako na plasticnu mrezicu koja se stavlja iznad ramova (2-3 mm ) u kosnicu
-ja sam ga rastvarao na hladno u alkoholu zbog toga sto sam ga koristio za konzumaciju
-mada cuo sam da moze da se rastvara i udrugim rastvaracima ,recimo aceton rastvara se 90 procenata
-sve sto osane u talogu prilikom rastvaranja su necistoce .rastvor se smatra se preciscenim propolisom
Last edited by art of wood on 15 Dec 2016 22:16, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Negde sam citao da se nekad koristio u kombinaciji sa uljem i voskom za violine.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala svima na odgovorima. Zainteresovao sam se jer je antibiotik. Pravio bi igracke bratovom sinu koji jos nema godinu a i cerka je na putu, pa posto deca trpaju sve u usta...

Evo ga misko:
http://www.arsmedia.tv/mihailo.jpg

Skinucu sliku relativno skoro, da se ne bi javla neka budala koja ce da kaze da izlazem dete opasnosti.

Eto gde mi ode LN testera i No2

Usput kupujem No 2

Pozdrav i hvala
Last edited by momirz on 16 Dec 2016 03:33, edited 1 time in total.
Post Reply