RAL 3004

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

RAL 3004

Post by stolart »

јмам проблем са ПУ бојом RAL 3004 . Фарбам једну стару кухињу и муштерије су одабрале ову нијансу . До сада нисам радио са њом и јавио ми се проблем који до сада нисам имао . Наиме све досадашње нијансе које сам радио су прављене додавањем тонера у белу завршну , док се ова боја прави додавањем тонера у транспарентни лак .
Боја лоше покрива и све ивице и канелуре се после наношења лака појаве , односно само на равном се покрије подлога док на кантовима , ивицама и разним профилима лак као да склизне и појави се подлога .
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Раније сам радио и RAL 9005 , црна боја , радио сам белу подлогу и прекрио све из прве руке . Пробаћу сутра да поставим фотографије , да би се боље разумели .
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Turski pu?
Opste poznato je da im je pokrivna moc losa a cena dobra :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ostre ivice moras u pripremi, pre pocetka bojenja i lakiranja, malo da zatupis/zaoblis smirglom, inace ce lak sa njih bezati, zato imas problem.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo je u pravu.

nikad ne ostavljaj ostre ivice i kad su takve boje uvek ides priblizno istom bojom podloge.

ja kad radim crvene ili tamne boje uvek idem tamnijom podlogom i nikad ne nalivas vec 2-3 puta ukrstas :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

singer i pezzo su ti sve rekli
inace sve te boje od crvene trulevisnje pa cak i zute prave taj problem samo tonirana podloga i sve ce da bude ok
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Лак је један МјПА , он је много лош , баш са малом покривношћу . Други је ХЕЛјОС и он боље покрива , али на довољно , код њега је боја баш која и треба .
Није проблем само на оштрим ивицама , проблем је на свим профилима . На гранцу , на кантовима фронтова који су заобљени , на профилу таблице , на профилу рама фронта .
Где год није равна површина , боја се слабо задржава . До сада сам прешао два пута и мораће бар још једном .
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

koliko si razredjivaca stavio ?

fraba ti sklizne sa svih vertikala zato ti i progledavaju ivice ,sto rece singer dva tri puta u nakrst ,prvu ruku jako tanko i ostvis pa sekundi da povuce malo.

u podlogu ubacis malo zavrsne boje da je tonira

mipa podloga je auto program ako se ne varam i nije nista jeftinija recimo od Sayerlacka , a hoce na medijapanu da pravi problem koristio sam je par puta
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Пробао и без разређивача исто . Пробао и да нанесем једну руку , па док још није сасвим осушило другу руку , али ништа исто . Мипа је завршни лак , који сам прво купио . Подлога је ХЕЛјОС и сада је боја ХЕЛјОС .
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

uzmi sajerlak ili rener pa ces da vidis koja je razlika!
smirglaj nikad dosta
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Требало је да узмемо МјЛЕЗЕ лак у ФАБРјКА . Али рачунамо стара кухиња , само да је освежимо , није ту битан неки велики квалитет , био је неки браон бајц , мало да се промени . Рекох сам , ма дајнеки ћу јефтинији лак , па ако нешто буде лоше да не жалимо , ни они , ни ја .
Кад оно међутим .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, staro pravilo se potvrdjuje po ko zna koji put.
Kad god hoces da prodjes jeftino... platis dvaput.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mipa je akril i auto program i predvidjen za diznu 1.3 ili 1.4 a pu treba da farbas sa 1.6 diznom upravo zbog pokrivnosti .

ja nedavno farbao komplet toyotu yaris sa crvenom mipa akril solvent,bela podloga je bila(spric git) i 3 ruke i bude savrseno.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

pogotovo stare kuhinje prave vise problema od novih :D

kuvanje , masnoca,kucna hemija ......veca je muka ofarbati od novog

mislim da je problem podloga ,neverujem da toliko slojeva nece da pokrije ivice i uvek bezi s njih koliko god da je losa farba ,ako je drvo u pitanju podloga nije zatvorila pore farba bezi od neceg ali slike bi siguno pomogle ovako je nagadjanje ....

ako mipa kosta 2000 din set onda se ne moze reci ni da je jeftina a kod nas kosta tu nedje :D
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

pa sto nisi u prvom postu napisao da je stara kuhinja , kod toga je problem bezi farba ili pu lak zato sto je kuhinja tretirana sa pronto ili reflex a oni imaju u sebi silikona i zato nemoze da se ofarba sa pu lakom moj savet ti je samo vodene boje mogu na ta krila nista drugo jer sam na pet kuhinja proverio, pozdrav!
smirglaj nikad dosta
Post Reply