Potrošni materijal za poliranje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Kome treba knjiga, nek ostavi mail u inbox.

@art of wood

Vidis, za furnir / masiv, kod nas se u 95% slucajeva koristi Sayerov 2k akril (TZ7005 / TZ7025) :) Ne zuti (cesto se radi beljeno), ultrabrz za rad - u jednom danu bajc, grund, lak i sklapanje (mozda i isporuka), tanak sloj, sto u mat varijanti meni deluje mnogo prirodnije od PU. Nedostatak - meksi je i lakse se osteti.

Oko poliranja PU (ral) sjaj laka. Koliko je tesko (teze) polirati, meni je tesko da procenim, jer se tako radilo u 95% slucajeva pa sam retko imao prilike da uporedim :) Dosta sam se nasmirglao i (pred)polirao solid surface stvari, a tek to nije lako :) Jednostavno, musterije su takve da za ove skuplje stvari traze i ekstra izgled i kvalitet. Farbara nije prava komora (da ne kazem na sta lici) i cesce se desi da ostane neka peckica / trunkica sto tesko da moze da prodje, + sto se ne zategne uvek savrseno, ima nesto kore... znas i sam... a tako da izadje iz radionice... tesko.

Radili smo nesto stvari i akrilom preko RALa, sto Sayerovim, sto auto programom kao Singer. Ja nesto nisam bio odusevljen iako sam ocekivao da bude i ponajbolje, deluje mi nekako "mutnije" nego PU (ral) sjaj.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ma i ja isto za beljeno, patinu ..koristim sayerlakov mat akril ,ali na bajcovano uvek pu lak ,ako je podloga tamna lak se osteti vidi se iz aviona pa zato koristim pu lak (montaze utovar istovar ) manje mislim .zadnjih godinu dana narucujem sve iz sayerlaka ,ranije sam iz gage i fabbrice .
o poliranju pricam iz secanja :smejanje: izbegavam medijapan visoki sjaj ,zobg uslova koje si naveo ,mnogo muke za malo para ,bar ovde kod nas ,uvoze gotov s folijom....pala cena farbanja..... zato sad imam nokte :smejanje: dok sam radio medijapan nisam koristio grickalicu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ja kontam, lak preko boje ide iz par razloga:
1. ako je boja mat (kao u auto programu), tek joj lak daje sjaj.
2. auto program lak je dosta tvrd ((treba preziveti grebuckanja i grebanja, kada prasina, pesak, svasta nesto udara u auto koji ide 150+ na sat)
3. Pravi se dovoljno debeo providan sloj, kako bi imalo "mesa" da moze da se osmirgla i izravna, ukloni svaki trag pomorandze... i na kraju ispolira.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@mbole

I jos jedna stvar metal se siri i skuplja sa promenom temperature pa su premazi "rastegljivi" - ne moras da farbas auto svake godine :) .
Rastegljivo i kruto - tesko.

No da kazem, "vestacke" (boje lakovi) ali u principu sve za auto industriju je kilometrima ispred onoga st se prodaje za drvo samo ako hoce da se veze.

Ajde potrudicu se ovih dana jer imam dve ploce za radni/trepezarijski sto kod mene da slikam i pokazem.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@ topic
potrosni se meni ne isplati pranje - cena razredjivaca + je daleko visa nego nov "sundjer". Ja idem - sad - na sledeci nacin: 25E sat RADA sta god da je u pitanju i za moje cudo ima ko trazi.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dobar povod da se vratimo na temu. Prao sam zelenu i žutu spužvu samo toplom vodom i dobro izgledaju. Isprobati ću ih uskoro, barem zelenu. Do sada mi je zelena trajala ispod 10 m2. Žuta bi mogla i više, ali, kao što sam uvodno naveo, bolji je rezultat nakon zelene nego nakon žute. Ne znam gdje griješim...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajde sutra cu pitati ove moje na poslu sta koriste od spuzvi, kako/dal ih peru i koliko im traju (auto lakirnica).
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Nisi pojasnio tacno sta i kako izgleda losije. Npr ako se pri poliranju pojavljuju neke (krivo)linije, to znaci da je doslo do "propusta" u smirglanju pa se trag od neke grublje granulacije nije skroz uklonio onim finijim abrazivima posle itd... Ovo tvoje bas cudno zvuci, da posle finije paste losije izgleda. Koliko dobro/lose izgleda posle grublje paste?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pregledavam površinu LED lampom na način da promatram odraz lampe na površini. Nakon žute mi se pojavljuju koncentrične crtice karakteristične za tragove od poliranja, a ne spiralne koje ostaju nakon brušenja. Mislio sam da je spužva kontaminirana prašinom ili nečim, ali i sa novom je isto. Pasta je također svježa, načeta početkom ljeta. Napominjem da sam apsolutni početnik u ovom segmentu posla i da ne znam koliko treba polirati zelenom, koliko žutom i sl.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Hologrami su "normalna" stvar. Nuspojava poliranja. Cudi me da se ne vide i posle grublje paste. Tesko ih je ukloniti, mozda samo najfinijim sredstvima. Nikad nisam previse ni pokusavao da ih iskorenim. Tu ti mozda odmaze to sto radis PU, koji je, kako smo utvrdili, dosta tvrdji.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja boju radim sa mat zavrsnom PU a preko toga lak(koji sam linkovao)u 2-3 ruke razredjen sa 25%

povrsina bude glatka kao staklo .

mutno bude kad se nanese malo slojeva debelo(dobije se "dull" efekat)

probao sam u pocetku sa PU u sjaju,medjutim posle nekog vremena se pojavljuju risevi ispod ili se priprema smirglanja mora zavrsiti sa P800

sto se tice poliranja-uradim sa p2000 ,onda 3m zelena pasta i zeleni sundjer dok ne dobijem povrsinu kakvu treba(uz dodavanje vode fajtalicom)-bolje skida riseve od smirglanja i hladi povrsinu(zeleni sundjer mi traje mesecima).

nakon toga zutom pastom i zutim sundjerom zavrsim polranjem jer je to mleko masno i dugo se moze peglati.

efekat je staklast :D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ultrafina ma kako bezobrazno skupa da bas to: Staklo izgled. Ako se koristi homogen lak (nema slojeva odnosno svi se stope u jedan). Piano finish, bez tacke ili bilo cega sto moje (i druge) oci mogu da vide.

!!! tri nedelje pre poliranja - radi za mene!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Holograma se rjesavas sa finom pastom, ne znam napamet koja boja ide kod kojeg proiuzvodjaca ali valjda ce ti znati reci u prodavnici. Provjeri kako rade autolakireri, oni su kraljevi za poliranje.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Evo kratki update teme: Bio mi neki dan demonstrator iz 3M. Ono što je mene zanimalo: sa Trizactom se može obraditi do sedam elemenata karoserije. Po meni je to ekvivalent od cca 3 do 4 m2, možda griješim, Bilo kako bilo, cim prestane stvarati pjenu, gotov je. Spužva, zelena na primjer, traje jako dugo. Tako su spužve koje sam ja proglasio potrošenima još itekako dobre. Traju dok se ne počnu raspadati. Spužve se mogu prati. Plava i žuta su jedno te isto, samo se razlikuju po boji. Famozni Trizact 6000 drastično smanjuje vrijeme poliranja zelenom - osobno iskustvo, iz prve ruke. Pored toga, rezultat poliranja je bolji nakon 6000 nego nakon 3000. Iako, demonstrator nije koristio 6000. Bijeli PU lak sasvim solidno izgleda nakon zelene pa je žuta tu tek opcija. Ekscentar brusilica nije dobra za poliranje. Ona je jedini razlog lošijem rezultatu nakon žute kod mene. Zato sada imam polirku :) Žuta dodaje sjaj, ali i istice svaku, pa i najmanju nepravilnost iz prethodnih postupaka. Demonstrator je prije trizacta 3000 koristio samo brusni 1500, ništa trizact 1500. Veceras sam polirao slijedom Trizact 3000 - zelena, zatim, usporedbe radi, Trizact 3000 - trizact 6000 - zelena, a i popravljao sam manja udubljenja i nepravilnosti sa P1500 - Trizact 3000 - Trizact 6000 - zelena - rezultat je gotovo savršen u obje zadnje varijante, kod prve sam ponovio sve sa 3000 pa 6000 pa zelena - i opet jako dobro.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Skroz sam zaboravio na ovo, a pitao sam odmah sutra lakirere za sundjere.
I upravo su mi to rekli, peru ih, traju im jako dugo, i koriste ih sve dok ne pocnu da se odvaljuju komadi sa njih.
Post Reply