Potrošni materijal za poliranje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Potrošni materijal za poliranje

Post by BILJEŽNIK »

Dakle, imam prvu postavku 3M paste za poliranje, spužve i Trizact diskove Zanima me, koliko traje, odnosno, koliko se kvadrata može pobrusiti Trizactom 1500, 3000 i 6000? Koliko traje zelena, a koliko žuta spužva? Smiju li se spužve prati? A diskovi? I zašto mi, nakon poliranja žutom pastom i žutom spužvom, fronta izgleda lošije nego nakon zelene? Molim sve koji imaju iskustva sa navedenim da ih podijele...
Last edited by BILJEŽNIK on 11 Aug 2016 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Od trizacta radio sam samo sa 3000 (pre toga kovax za suvo brusenje) i rekao bih da je preko 1.5m2 cedjenje suve drenovine (ako ne i preko 1m2) sto opet zavisi od toga kakva je povrsina ostala od prethodne ruke. Govorim za PU visoki sjaj. Jednom uzeli zeleni 3M sundjer - raspao se posle jedno sat - dva vremena rada, duze traju Fareclini a i bezimeni kineski. Od pasta radio sa FastCut Plus, trebalo bi da je najagresivnija, ne znam po bojama. Neko zavrsno poliranje finim "mlekom" bas i nije davalo neke iole uocljivije rezultate...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

3m zelena fast cut plus je masnija i moze duze da se s njom radi(bolja je od obicne)

Trizact P6000 je bacanje para ,posle kovaksa assilex p1500 pa onda Tolex 2000 ,pa fast cut plus(zelena).pa na kraju zuta....

i to onda bude to,uz jednu napomenu da se radi akrilom(ja koristim ovaj http://en.roberlo.com/products/auto-bod ... or-150-hs/

u 3 sloja i dobiju se vrhunski rezultati

izbegavajte PU za poliranje(pretvrdi su)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Kako mislis akrilom kad pise da je PU clear?

6000 verovatno jeste bacanje para ali 3000 nije. Dosta znaci. Kovax vise pamtim po bojama, uglavnom, ako je bas lose stanje, prvo narandzasti, inace ljubicasti pa crni. Posle toga trizact 3000.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Evo tehnički list: http://en.roberlo.com/upload/producte/e ... hs-eng.pdf

Prva rečenica govori da je to akrilni poliuretanski lak? Isto piše i za Capacryl lakove na vodenoj bazi koje koristim Ima neki stručnjak da nam to malo razjasni?
Last edited by BILJEŽNIK on 13 Aug 2016 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Da dodam moja iskustva.

Imam coveka koji mi nanese 3-5 slojeva laka (akril na bazi razredjivaca - NE VODENI). Zatim idem ravnanje povrsine (Mirka abraXXX) poliranje trizact do 3000 i ultrafina (hvala clanovima foruma).

Ja PU ne volim i malo mi je neobicno ono sto singer kaze. Moram ogradu - uglavnom popravljam greske pa je to mozda razlog, nisam video PU koji mi se svidja.

Ono sto sam dobijao nije tvrdo nego zilavo (gumasto). Akril i NC su sasvim OK.

Da se razumemo jos jednom ne vodeni akril nego solvent akril.

I da pitam da ne lupam kad ne znam, imate li negde da ste videli (recimo slon namestaja) PU da izgleda dobro po vama gde bi mogao da odem i vidim. Cisto da bi imao reper.
Kao sto rekoh uglavnom ispravljam brljotine pa ne znam kako Pravo Dobro izgleda.

Pozdrav
Momir
Last edited by momirz on 13 Aug 2016 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Kad kazes: "malo mi je neobicno ono sto singer kaze", jel mislis na: "izbegavajte PU za poliranje (pretvrdi su)"? To jeste tako, barem za "profi" hemiju, konkretno Sayerlack posto je Singer upotrebljava a i kod mene u (bivsoj) firmi je maltene jedino sto se koristi. Zasto je tebi gumenast... ne bih znao.

Kad spominjes PU / akril, da li govoris o transparentnim lakovima ili neprozirnim / bojama? Ono sto smo govorili je bilo o varijanti da li PU (boja) u visokom sjaju ili PU mat pa preko akril transparentni u sjaju.

@BILJEŽNIK Imam jednu mnogo lepu PDF knjizicu, zove se Industrial Woodcoatings, na engleskom naravno. Dosta mi je toga izvetrilo iz glave a unutra verovatno ima odgovor na tvoje pitanje. Ako hoces mogu ti je poslati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cija je knjizica, mislim ko je izdao?
Ima jos zainteresovanih.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

akril meksi lakse se polira .PU je kao kamen ubi ruke :smejanje: efekat skoro pa isto mozda i gore nego sto je bilo , teze se haba namestaj farban PU lakom ,akril mozes noktom da zagrebes. PU je sve samo ne gumenast :) bar ja sto sam koristio, vise staklast
koristim uglavnom PU lakove 30 % i 50% redje visoki sjaj meni su ok
akril samo kao bezbojni zavrsni lak kada je to potrebno zbog boje .bas se providi :D,salim se najmanje menja boju podloge na koju je nanesen
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

@mbole Izdao Elsevier - neki evropejci, a vika se Industrial Wood Coatings - Theory an Practice. 320 strana.

@art of wood - malo pojasni ovo:"efekat skoro pa isto mozda i gore nego sto je bilo".
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@Rendisha

Mislim na providan poslednji providan nanos. Sta je korisceno (koji PU) ne znam ali znam da je PU.

Kad kazem PU gumast mislim da zatvara smirglu (NC i akril se smirglju u prah koji izbacis sa smirgle kao od sale).
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@art of wood

Mozda koristimo razlicite termine a pricamo o istom. Tvrdo (ono sto se lako pretvara u prah) se lako polira. Zilavo tesko.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

rece kolega pre izbegavati poliranje PU laka ,pokusavao sam ranije vise puta i uvek sam se napatio ,ako je lose farbanje (kora ,... neravno ) onda efekat moze da bude gore nego sto je bilo.
pu lak nikad ne lakiram preko rala ili neke podloge u boji on nije za to , kao sto sam rekao uvek akril ,neznam zasto su ti lakirali ili si lakirao pu lakom (ako se nevaram pricas o medijapanu )
ja bezbojni pu lak koristim za drvo preko bajca
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rendisha wrote:@mbole Izdao Elsevier - neki evropejci, a vika se Industrial Wood Coatings - Theory an Practice. 320 strana.
Hvala. Izgooglao, stvarno deluje zanimljivo.

PS
Autori su: Franco Bulian i Jon Graystone
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nema do knjige, hvala Rendisha! Singer, koji lak u boji koristiš prije ovog završnog?
Post Reply