farbanje medijapana sa poliuretanskim farbama

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
nesha bajc
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2009 14:52

Post by nesha bajc »

singer wrote:u pocetku sam radio sa izolantom za mdf,ali sam ubrzo uvideo da to mene ne spasava nalivanja kantova a samo se zamlacujem i jos jedna stavka vise,radio sam sa i bez i ono sto naprskam 1 ruku izolanta isto mi ga ko i osnovna(1 ruka)
kad sam pocinjao zentao sam se da sve bude po protokolu,apokazalo se da mu nista ne fali.
jedino sto treba ubaciti aditiv protiv zucenja ako farba u belo(to bi trebao)jer vremenom farba pozuti.:)
Ma izolant za MDF nije neko epohalno rešenje koje će rešiti večiti problem kanta ali će sigurno pomoći više od osnove. Ne moraš ga špricati, možeš i četkom samo po kantu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

malopre sam pazario kronospanov mdf 19,sve je gori i gori prosto me muka vata od nalivanja farbe,kad ga teras na frezeru nimalo ne pravi otpora,kao da guram blato(takav i jeste)zut,svetao,mekan,porozan,cisto sranje.:P
pocinje da mi se gadi,kad sam pocinjao sa mdf(96godine)bio je taman i tvrd,kvalitet,ali sta da se radi.
ljudi pozdrav iSRECNA NOVAGODINA!!!!!!!!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Uzmi Kaindl ili Egeer, za nijansu su kvalitetniji.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Slazem se sa Nesha bajc.u potpunosti.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nije problem u proizvodjacu vec u dobavljacima koji nabavljaju samo najgore klase, razlikuje se mdf koji je samo za ravne povrsine i on je jeftiniji od 3D MDF-a koji je skuplji i namijenjen je za obradu frezerom ili CNC-om! Ovaj 3D je mnogo laksi za lakiranje na kantovima i obradjenim djelovima!
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:Video sam neke ormancice i stocice uradjene tako sto je sirovi bajcovan u neku tamniju nijansu pa onda lakiran.
Meni deluje interesantno, onako kao neke linijice, zguzvana vlakna ili tako nesto, bajc to malo istakne, al o ukusima se ne raspravlja.
Bajcovanje sirovog MDF pa lakiranje smo radili.....
Trebao nam je izuzetno jeftin premaz/zastita za MDF...
nije katastrofa ako se bajcuje tamno...
koristili smo nitro bajc i nitro lak...
rezultat je zadovoljavajuci....
Povrsina dobije pomalo reljefni izgled...
lakiranje i bajcovanje je bilo cetkom/valjkom...
ako nista drugo, zavrsni premaz je kud i kamo lepsi nego obican sirov medijapan,
moze se prebrisati (nitro lak je na kraju), ne upija vise toliko vlagu i vodu,
daleko jeftinije od poliuretanskog premaza, koji se skoro nikako ne moze uraditi cetkom/valjkom... znaci ne moze jeftino.

Ne znam cime bi se mogao premazati kant od MDF da ne upija... rezultati se razlikuju na kantovima... tamnije je na sredini nego na ivicama.... itd. Sto nam nije smetalo u ovom slucaju... rezultat je bio zanimljiv. Mozda moze samo da se kantuje furnirom .... to je mozda bolje nego nista... jedino sto poskupljuje.... mada u odnosu na (samo) cenu poliuretanskog lakiranja kod majstora koji se time profesionalno bavi sve je to prihvatljivo.
Last edited by boggy on 02 Jan 2010 09:25, edited 1 time in total.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Ja sam pre ovog furniranog MDF-a farbao obican MDF poliuretanskom bojom,u belo.Pravio sam drugaru policu za bebine stvari,dva puta osnovni i dva puta zavrsni i kant i siroke strane su se jednako bojile,jednako primale boju.A ovaj furnirani , pa oko deset puta sam prelazio kant da bih dobio pravu stvar.I nije mi to problem zbog vremena , rada ili boje vec zato sto deo farbe pada na ravnu povrsinu ; furnirani deo , a jos sam radio imitaciju tablice ; pa se od velike debljine laka prave mehurovi , na ivicama se stvaraju zadebljanja... .Kako je vreme odmicalo hteo sam da odustanem.Jedva sam uz ogromnu muku i napor uspeo da zavrsim posao.Musterije su prezadovoljne,ko da je video hvalio je , a ja valjda posto znam kako je tekao proces pa i nisam bas najzadovoljniji.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Farbao sam neki krevet drugaru,pa sam uzglavlje farbao prvo sa jedne pa sa druge strane,polozeno horizontalno.Tu mi se javio jedan problem.Prva strana koju sam ofarbao sada mi je malo matirana , nije onako glatka , valjda od onog over spreja , laka koji leti u vazduhu.
Sta da radim ?
Izgleda isto , nema vizuelne razlike , samo se oseca razlika pod rukom.
Last edited by stolart on 22 Mar 2010 16:15, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

krevet kad farbas onda prvo farbas unutrasnje stranice(do madraca)i uzglavlje do zida pa onda okreces lice i ako baci maglicu nije strasno,u drugom slucaju kad ofarbas jednu stranu sacekas do sutra pa zastitis papirom i krep trakom i onda farbas drugu stranu.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Пре када сам фарбао то ми се дешавало,али сам набавио добар пиштољ од другара , има подешавање више од мог и нисам имао проблема.Баш сам фарбао крила за кухињу и мило је одлично што се тога тиче.
Зеза ме што је узглавље сво заобљено немам где да залепим траку , а да се не познаје прелаз.
Инаравно хвала
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Ма узглавље и бочне странице су у реду,зеза ме узножје,оно се види на обе стране.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Ида имао је овде на форуму један члан Ћиро , имао је својсајт . Не могу да га отворим је ли то нршто трнутно или тајсајт више није активан ?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

stolart wrote:Ма узглавље и бочне странице су у реду,зеза ме узножје,оно се види на обе стране.
u tom slucaju postavis uspravno i farbas obostrano oma.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Е ту нисам баш вичан !
У хоризонтали га фарбан нема даље, а у вертикали никад ништа офарбао нисам.Можда неки корпус или кутију врата али и то окрећем и вртим.
Но добро хвала на савету,па ћу јавити шта урадим ујутру.
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Na muci se poznaju junaci!
Post Reply