farbanje medijapana sa poliuretanskim farbama

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mpaldrmic
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 14 Sep 2008 19:49

farbanje medijapana sa poliuretanskim farbama

Post by mpaldrmic »

zanimame podesavanje dizne,razredjivanje farbe(koja razmera),lakiranje.ceo proces od nanosenja temelja pa nadalje.ako je neko dosta upucen u tu tematiku voleo bih da cujem njegovo misljenje
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

jeli imas uopste farbano sa pistiljem?
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

mpaldrmic wrote:zanimame podesavanje dizne,razredjivanje farbe(koja razmera),lakiranje.ceo proces od nanosenja temelja pa nadalje.ako je neko dosta upucen u tu tematiku voleo bih da cujem njegovo misljenje
Nema tu njegovo misljenje nego KAKO TREBA.:D Imas na mom sajtu sve objasnjeno
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

salchi-ciro wrote:Nema tu njegovo misljenje nego KAKO TREBA. Imas na mom sajtu sve objasnjeno
Beah, tražih, ne videh :( . Ako može neki precizniji link.

... ili je to objašnjenje ovo:

Lakiranje se vrši po principu:

1. korak
Priprema (šmirglanje i čišćenje - odmašćivanje i otklanjanje neravnina);


2. korak
Nanošenje osnovne ili temeljne boje + šmirglanje + nanošenje osnovne ili temeljne boje a po potrebi i trećeg sloja;


3. korak
Å mirglanje + nanošenje završne boje + šmirglanje + nanošenje završne boje
Last edited by metabo on 17 Sep 2008 20:01, edited 1 time in total.
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Nisi sve vidio.Imas i upustvo o lakovima,pistoljima,pripremnim grupama ... A da detaljno objasnjavam ovako na forumu trebam dosta vremena.Moze po segmentima ako treba,sta te najvise interesuje.Gledaj da to bude pred neki od vjerski praznika jer tad jedino imam vremena.to vazi za sve kome treba pomoc a da moja malenkost moze pomoci.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Da li je neko bajcovao pa lakirao medijapan?Postoji li neko sredstvo koje bih naneo na bocne strane da smanjim poroznost,jer u protivnom postojan sloj se postize tek posle 10ak nanosa?
Last edited by stolart on 02 Dec 2009 16:10, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jednostavno,nanesi 2-3 ruke osnovne transparentne(ako lakiras).i tako isto temeljne(bele ili crne)ako ides zavrsnu u tonu.verovatno farbas poliuretanima.to se odnosi na kantove i saru(nadam se da si razumeo)ako ne pitaj.pozdrav!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

stolart wrote:Da li je neko bajcovao pa lakirao medijapan?Postoji li neko sredstvo koje bih naneo na bocne strane da smanjim poroznost,jer u protivnom postojan sloj se postize tek posle 10ak nanosa?
Ja sam bajcovao medijapan, moze da se bajcuje ali samo sintetickim bajcom, vodenim nikako ne moze(probao i to), to je dosta dug proces pogotovo ako hoces tamnije tonove.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mdf sa vodenim bajcevima ni u ludilu(jer je jako hidroskopan),samo nitro,poliuretan ili bilo koja druga baza samo da nije voda.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Obican mdf nikako,furnirani ekstra,kantovi vise puta osnovni ili mozes da razredis tutkal pa sa njim.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jel moguce da ljudima pada na pamet da bajcuju sirovi MDF!? Na sta to lici!!!

A furnirani moze i sa vodenim bajcevima bez problema ekstra izlazi!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Video sam neke ormancice i stocice uradjene tako sto je sirovi bajcovan u neku tamniju nijansu pa onda lakiran.
Meni deluje interesantno, onako kao neke linijice, zguzvana vlakna ili tako nesto, bajc to malo istakne, al o ukusima se ne raspravlja.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Sasa wrote:Jel moguce da ljudima pada na pamet da bajcuju sirovi MDF!? Na sta to lici!!!

A furnirani moze i sa vodenim bajcevima bez problema ekstra izlazi!
Pre 25 godina dobio sam tri stočića sa pločom od medijapana koje su bajcovane. Ne izgleda loše (samo što medijapan ne mogu očima da vidim bio furniran , ili ne).
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
nesha bajc
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2009 14:52

Post by nesha bajc »

stolart wrote:Da li je neko bajcovao pa lakirao medijapan?Postoji li neko sredstvo koje bih naneo na bocne strane da smanjim poroznost,jer u protivnom postojan sloj se postize tek posle 10ak nanosa?
Postoji izolant za MDF, nešto slično osnovi ali ne tone duboko u medijapan već ostaje pri površini i ne dozvoljava upijanje sledećeg sloja. Malo se troši, brzo suši, preko njega nanosiš sloj osnovne. Nemoj nanositi umesto izolanta
osnovnu u mnogo ruku mislim da je to gubljenje vremena i materijala.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

u pocetku sam radio sa izolantom za mdf,ali sam ubrzo uvideo da to mene ne spasava nalivanja kantova a samo se zamlacujem i jos jedna stavka vise,radio sam sa i bez i ono sto naprskam 1 ruku izolanta isto mi ga ko i osnovna(1 ruka)
kad sam pocinjao zentao sam se da sve bude po protokolu,apokazalo se da mu nista ne fali.
jedino sto treba ubaciti aditiv protiv zucenja ako farba u belo(to bi trebao)jer vremenom farba pozuti.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply