Skidanje vise slojeva boje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Skidanje vise slojeva boje

Post by Bojan88 »

kanim se da pocnem da odradim vrata na sobama u stanu,ali me muka uhvati kad znam sta me ceka. Recite mi da li ce samo fen i vreli vazduh biti dovoljni da se skine stara boja, posto na nekim delovima ima i 2-3 sloja boje ili se mora pribeci jos necemu, npr hemija i sl?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znaci, lakirana su?
Kupi sredstvo za skidanje laka, olakšaćeš sebi život. Samo ga koristi prema uputstvu. Poslije ih fino išmirglaš i to ti je to. Nije teško za uraditi, samo moraš sačekati da sredstvo odradi svoje.
U slučaju da nisu lakirana, vec obojena lazurom ili nečim sličnim, šlajfarica i udri. Još ako imaš ekscentričnu odradićeš ih za čas posla.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako radis sa hemijom, iskljucivo napolju. Otrovna je grdno.
Debele gumene rukavice, naocari sve sto ti padne napamet.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@sasasasa

KOje koristis i radi li na poliuretanu?

Hvala unapred
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Nisu lakirana. Bela, mislim da je neka nitro emajl ili tako nešto. U svako slučaju posto je u stanu moram kući ih nositi pa u dvoristu i ako ne budem koristio hemiju. Imam i fen i ekscentar. Samo ne znam kako će se ponasati posto su mi rekli da ima vise slojeva.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A koju boju zelis posle skidanja tih slojeva?
Vrlo bitno...
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Isto u belu. To su sobna vrata koja su u stanu kako je zgrada napravljena 40+ god. Mislim da su slično pravljena kao ova sad kraftnaster vrata.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A sto bi se toliko mucio sa skidanjem kad mozes odmah da nabacis sledeci sloj bele?
Jedino ako je "sareno" belo...
Da si hteo da teras do boje drveta odmah bi te odgovorio jer sam pokusavao i ni na sta ne lici :(
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Ma ne to. Nisu ta vrata vredna toga. Ne mogu stavljati još jedan sloj kad je na pojedinim mestima zadnji sloj već počeo da se podize sam. Mislim da je već vreme da se sve skida. Ne mora drvo da bude perfektno, posto ću svakako u belo farbati, samo iole pristojno da skinem tih nekoliko slojeva koliko ima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Momirz - tako davno sam zadnji put skidao lak da se ni ne sjecam. Mislim da sam uzeo prvo sredstvo koje sam nasao i da je radilo. Koliko se sjecam radila su sva koja sam probao, aamo im moras dati malo vremena da djeluju.
Sto se tice PU lakova, to stvarno nisam nikad skidao. Vjerovatno ce se javiti neko ko jeste.

Bojane, ako ih farbas u bijelo, ekscentar i lagano. Ako ima koji dio da se ne skida, ostavi ga. Poslije sve poravnas kitom i nanovo prefarbas. Mada ne zvuci bas profesionalno, vrata ispadnu sasvim solidno a i drzace neko vrijeme. Uzmi u obzir da se bijela nekako "pohaba", pa da je moras ponovo raditi nakon par godina. Mozda da pokusas sa nekom nijansom svijetlije sive? One se lijepo uklapaju u standardne zidove. Samo prijedlog, nije moje da ti govorim koju boju da koristis.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikola, zavisi na kakva vrata naletis - tj kakav je furnir na njima. Ja sam dosad uradio par koja su sasvim solidno ispala.
Image
Image
Bilo je i boljih, ali samo ova imam uslikana.
PS ne gledajete coskove, tu su trebale ici lajsne :rodna:
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da li je neko koristio možda onu roto raspu, vidim da i kod nas ima da se nadje? Pitam zbog toga sto mi se na snimcima čini da i ona najfinija mnogo materijala skida?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojan napisa da je na nekim mestima farba pocela da se odvaja. Tu u svakom slucaju mora da skine do sloja koji se dobro drzi.

A "samo presmirgla i ofarbaj, pa ce drzati neko vreme", se meni licno nikada nije svidjalo kao varijanta. To samo znaci da umesto da sad potrosim nesto vise vremena, i sredim sve kako treba, kroz to "neko vreme" cu ponovo da se drndam sa najzaguljenijim delom posla.
Il ga radi kako treba, il ga nemoj ni raditi.

Sto se tice bele, ima "belih i belih" :)
Uljane, koje su tipicno koriscene za stolariju, pozute nakon prilicno kratkog vremena, i deluju "prljavo" (90% da su i ta vrata njima farbana).
Vodene (barem one koje sam probao), su bele ko i prvog dana i nakon 10-tak godina.

Roto raspa nije za takve stvari. Ko sto kazes, nosi previse i isuvise neravnomerno. Plus uljana farba cim se malo zagreje, pocinje da se "razvlaci" i zapunjava sve zivo.

Daklem ili fen ili hemija, pa onda redom ko sto treba: osnovna, blaga smirgla, kit ako je negde potrebno, smirgla, opet osnovna, zavrsna...
I dobijes vrata na koja ne moras da mislis narednih bar 10-tak godina (posto pricamo o unutrasnjim vratima), plus izgledaju kako treba.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mbole, to sam i ja mislio. Nedavno sam gledao vrata koja sam "na silu" odradio kako sam napisao gore i to 2002-2003. Dan danas su ista. Mada je bila uljana farba i tamnija nijansa (nešto kao tamnija trešnja jbmlg). Princip je, kako kazu, kao kad gletujes zidove: gdje nece da se skine, ni ne skidaj. Sad sam se sjetio jos jednog: ako nije pokvareno, ne popravljaj.


Roto raspa definitivno ne, kao ni smirgl ploca za brusilicu. Razvalices vrata. Ja ih koristim za grubo rezbarenje (kad moras skinuti vecu kolicinu materijala brzo). Gruba skida negdje oko 1.5 - 2 mm po potezu i to neravnomjerno. Cak i sa finom bi probio furnir.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa nije problem u onome sto nece da se skine. Problem je u onome sto se samo vec odvojilo. A ako imas vise starih slojeva, sve su sande da ce to da bude poprilicno duboko. Pa onda tu dodje podebeo sloj kita. A on ce tu gde je debeo opet poceti da se odvaja...

Tamne nijanse uljane nemaju toliko problema sa "zucenjem", odnosno na njima se to daleko manje primecuje nego na beloj.
Post Reply