Skidanje vise slojeva boje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zucenjem :)

Ja sam bio u ubjedjenju da su uljane boje kvalitetnije od vodenih, bar dok nisam dosao na ovaj forum. Jesu li vodene jednako dobre? Mislim da je lakse raditi sa njima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uljane boje su generalno stara tehnologija, i jedina prednost koju imaju je sto lepo mogu da se "razmazu" to jest razvlace cetkom, posto se ne suse brzo.
Uljana boja se u sustini nikada ne osusi do kraja, ako imas iole deblji sloj, zasusena je na povrsini, a ispod je mekana.

Vodene su tipicno akrili (mada ima i PU iako ih kod nas nisam video), daju bolji film, vrlo elastican, ne zute vremenom, suse ekstra brzo, ciscenje alata je pesma (gurnes pod cesmu), miris je daleko prihvatljiviji, to jest gotovo da ga i nema (otprilike ko kada krecis)...
Jedina mana koju sam ja nasao je da je dosta tesko postici da cetkom dobijes glatku povrsinu (da se ne vide tragovi cetke) upravo zato sto brzo suse, pa se tesko razlivaju

Al to ti je ono, ne mos i da stisnes i da... :)

Druga mana je kod vodenih lakova, jer su "bledi", to jest ne daju onaj amber ton, koji tipicno dobijas sa drugim lakovima. Daska zadrzi potpuno istu boju kao da je nisi ni prelakirao. Doduse u zadnje vreme proizvodjaci namerno dodaju malo tonera u lak kako bi se dobio ton koji ocekujes od laka. Opet, to sto nema tona, moze da bude prednost u odredjenim situacijama.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pa, meni je i ljepse kada zadrzi istu boju.
Jedino je tak dio za farbanje... Kontam da ga zato nismo ni koristili...
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Da ne otvaram novu temu...da li treba neka hemija posle skidanja boje sa drveta?
U pitanju su stolice stare pedesetak godina sa desetak slojeva belog (pozutelog) najverovatnije,uljanog emajla...uspeo sam sve da skinem fenom (vrelim vazduhom) i spahtlom sve do drveta (bukovina) ali je naravno ostalo belicasto gde je boja dublje prodrla u drvo...da li ce to belo da odreaguje sa PU lakom?
Ili je dovoljan nitro razredjivac da pokupi prasinu?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

nitro razredjivac ce ti verovatno i nadici farbu ako je uljana ,samo guscu podlogu i sacekaj da se dobro osusi ,i bilo bi bolje zavrsni iz dva puta da nebi nalivao odjedamput ,onda hoce da odreaguje
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

Da li je neko za skidanje boje ili laka koristio Metabo lak frezu LF724S ili bar zna nešto o njoj? Razmišljam o tome da je kupim, pa bi mi mišljenja iskusnih majstora bila od koristi. Treba da odradim desetak vrata i nešto prozora, koji su ofarbani belo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Isto pitanje dva puta, ne pomaze.
Ako neko zna odgovorice. (druga tema obrisana)

Meni deluje jako zgodno iako je nisam koristio.
Opet... radi samo na ravnim povrsinama. Najzaguljenije stvari kao sto su kanali izmedju tablica i rama, opet moras rucno.
A ravne povrsine sasvim dobro odradjuje i trakasta na manjoj brzini i sa grubljom otvorenom smirglom.

No... ima stavari koje moze da odradi tipa uglova oko rama za staklo ii verovatno je eksploatacija jeftinija (plocice traju mnogo duze od smirgle).
Vidim da je sad na nekoj rasprodaji ("akcija" spada u novokomponovane izraze kojih se prilicno gadim), tako da ni cena nije tako strasna (oko 250E).

Ako mozes da je isplatis od tog jednog posla, mislim da se isplati uzeti. Za sve buduce poslove je imas.
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

Hvala MBOLE na odgovoru. Izvinjavam se zbog dupliranja. Kako niko nije odgovarao, pomislio sam da možda ljudi više ne gledaju ovu temu, te da je bolje da sam otvorio novu. U svakom slučaju, odustao sam od kupovine jer je zaista realno:
"Opet... radi samo na ravnim povrsinama. Najzaguljenije stvari kao sto su kanali izmedju tablica i rama, opet moras rucno.
A ravne povrsine sasvim dobro odradjuje i trakasta na manjoj brzini i sa grubljom otvorenom smirglom."

Sem toga, ja ne radim za novac, već samo za sebe, i pitanje je nakon ovog posla, kada ću i da li ću raditi nešto slično.
Nego, zamolio bih za savet. Sva stolarija u stanu mi je bela I nakon skidanja stare farbe ponovo bih je farbao belo. Rado bih koristio boje na vodenoj bazi, ali, koliko sam shvatio čitajući ove teme, te boje nemaju uopšte sjaj i deluju "ispošćeno". To mi sa spoljašnje strane prozora ne smeta, ali voleo bih da unutra (pogotovo unutrašnja vrata) bude sjaja. Da li postoje boje na vodenoj bazi od nekih proizvodjača, koje ipak imaju neki sjaj ili su one generalno sve bez sjaja?
Post Reply