Zakrivljena fronta - kako se lakira?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Zakrivljena fronta - kako se lakira?

Post by BILJEŽNIK »

Dakle, kako se ovo lakira? Pri tome mislim na položaj fronte prilikom lakiranja i poneki trik iskusnijih majstora. Ovo je medijapan, a lak je Renner, dvokomponentni PU.

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako nisi vican farbanju u vertikali slobodno polegnes na stalak i udri :)
Last edited by singer on 03 Jul 2016 21:32, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Naravno da nisam vičan farbanju, a pogotovu u vertikali. Hvala, Singer, tvome sam se odgovoru i nadao :) Polego za unutrašnju plohu i za sada je dobro, sutra javim konačan rezultat.
Kad smo već na vezi: Lakirati sam počeo tek nedavno nezadovoljan rezultatima profesionalnog lakirera čije sam usluge koristio. Lik ima komoru od nekoliko desetaka tisuća eura i pištolje od po skoro tisuću eura, a ja sam postigao bolje rezultate u radioni, sa pištoljem od 50 € i gotovo bez iskustva. Naknadno sam polirao neke fronte visokog sjaja koje su imale tragove šmirgla nakon njegovog poliranja. Isto sam radio sa ekscentar brusilicom koristeći 3M paste i Trizact 1500, 3000 i 6000. Rezultat je više nego zadovoljavajući, ujedno višestruko bolji od njegovog. Da li bi polirkom to mogao uraditi brže ili još bolje?
I na što bih trebao obratiti pažnji prilikom lakiranja u vertikali? Spreman sam vježbati do besvjesti :)
Last edited by BILJEŽNIK on 03 Jul 2016 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ima trik, ako te stvarno interesuje objasnicu ti na PP :)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

A zašto na PP? Sigurno će i nekome drugome zatrebati, ili netko radi pogrešno a da i ne zna... Smisao ovog Foruma je javno širenje specijaliziranih znanja i spoznaja bez zadrške, barem ja to tako shvaćam. Možda netko misli da je njegova metoda ili postupak savršen, ali uvijek ima mjesta za unapređenje istih koje je netko drugi razvio dok ih mi osobno ne vidimo (pogonsko sljepilo se zove ta pojava).
Last edited by BILJEŽNIK on 03 Jul 2016 23:05, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

da ne vidi Singer :)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Malo kasnim sa editom, ali ima smisla za sve nas...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Vidiš, a ja bih baš bio sretan da budem u nečijoj radionici tjedan dana pa da on dođe u moju radionicu tjedan dana i da nakon toga razmijenimo iskustva, upozorimo jedan drugog na greške koje radimo i na mogućnosti unapređenja na obostrano zadovoljstvo. Ovaj je forum najbliže navedenom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa to je logicno sto si napisao. Ja sam takodje nekada bio u slicnoj situaciji i hteo sam nesto da naucim, pa su me neki privatnici (ovde u Beogradu) samo iskoriscavali i krili tajne zanata, ali kad se danas setim toga i kako su radili i sta su mi pricali, nisu ni oni znali dovoljno ni za sebe. I to je vise za price o ljudima...

Pa evo ovako, da ti objasnim,

Takvu zakrivljenu portu ne treba lakirati u tom polozaju kao na slici, vec je trebas oboriti, ja to stavljam na dva parceta od štafne ako je jace zakrivljenje, tako da svi kantovi budu pristupacni za prskanje.
drugo, sto vazi i za vertikalne povrsine, prvo moras dobro izduvati prasinu i preci dlanom da vidis na dlanu da li ima jos prasine... to u principu moze i nekom flanelskom krpom dok izduvavas prasinu pistoljem, ali je sigurnije golom rukom.
Moj savet je da pri svakom lakiranju pripremis prostor koji je cist i zasticen od prasine, ne znam cime raspolazes, ali i sta od odece imas na sebi. Na primer zimi ako radis u dzemperu, sa njega pada prasina koju i ne vidis... znaci sada mozes u pamucnoj majici. Pistolj mora biti dobro opran, ali ako lakiras zavrsnim PU lakom, onda da ga je najbolje pre toga oprati sa PU razredjivacem. To su tek neke pojedinosti koje trebas znati jer se u suprotno lako moze pojaviti prasina i u nanesenom laku. Ovo sto Singer prica, uzmes pistolj i samo gruvas, to ti nije nikakva pomoc.
Dakle, za nanosenje zavrsnog laka na vertikalne povrsine, posle dobro pripremljene povrsine i uklonjene prasine, podesis pistolj tako da ga dobro zatvoris i da lak prolazi malo a da lepeza bude šira, nekih 60 stepeni na primer i brzo predjes povrsinu pocev odozdo prema vrhu, slicno je i kod zakrivljene porte. Tu se, zbog brzog kretanja pistolja nabaci samo malo spreja, znaci nije kontinualno nabacen lak. Onda sa istim tim pistoljem, a mozes i pistoljem za vazduh, malo isusis to sto si nabacio, dovoljno je par minuta, zatim otvoris vise pistolj (ali opet ne skroz kao za nalivanje na horizontalne povrsine) i smanjis lepezu na 30-40 stepeni i predjes opet odozdo na gore postepeno horizontalno levo-desno, ali ne sporo. Kad radis tako, retko ce ti procureti na vertikalnoj povrsini. Najbolje je da probas par puta i da radis sa manjom diznom za pocetak, na primer 1.2mm za takve stvari. Ja sve radim sa 1.7 ali je to rutina u pitanju.
Eto to je nesto sto se moze ovim putem reci, a svakako je bolje kada se isto vidi u praksi. Polirku nisam nikada ni imao niti koristio, a nije mi ni palo na pamet da je tu uopste potrebna, to je auto-lakirerski alat.
Procitaj pazljivo sta sam napisao, a ako ti je nesto nejasno razjasnicemo.
Last edited by Pezzo on 04 Jul 2016 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

he he Pezzo :part:

ja i ne treba da gledam sta ti pises .

@BILJEŽNIK

ono sto sam napisao to sam i mislio,a tokom rada ces videti kako se stvari odvijaju i onda ces nam postavljati pitanja.:prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kolege, hvala na savjetima, fronta je ispala sasvim u redu, lakirao sam je polegnutu. Pezzo, hvala ti na iscrpnom odgovoru, svakako ću pokušati svladati tu tehniku.
Singer ili bilo tko sa iskustvom, polirka je bolja za visoki sjaj ili je dovoljna ekscentar brusilica?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Koliko mi je poznato da moze i sa roto brusilicom, a ima i navlaka od 125mm kao na pr. za moju makitu bo5012. Samo pazi, ako si naneo lak koji je po specifikaciji predvidjen i za poliranje, onda je dovoljno jedan dan susenja, a ako je obican onda ga ostavi da se susi 3-4 dana, mora biti dobro suv.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

predpoliranje se vrsi sa ekscentar slajfericom(od p1500-p6000(uz dodavanja vode prskalicom))-da poravnas povrsinu-posle toga sa polirkom(fast-cut)-srednje gruba a zatim fina(mleko)

takvim nacinom dobijas staklo finis.;)

p.s. ovo je ukratko :prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

I ovo mi je dosta, hvala. Prije nekog vremena sam opisao problem sa "swirlovima" od šmirgle na frontama visokog sjaja. Na dnevnom svjetlu, na neonskoj rasvjeti i klasičnoj žarulji - fronta je poput ogledala. Ali, na odrazu LED lampe se vidi svaka, pa i najmanja nesavršenost! Znači, ne radi se o samom svjetlu koje stvara LED, već se u odrazu lampe na fronti sve vidi. I što je površina fronte sjajnija, greške su vidljivije. Sve sam odradio kako si naveo i uspio popraviti sve osim dvije fronte koje su stradale u svrhu stjecanja iskustva :)
Last edited by BILJEŽNIK on 04 Jul 2016 22:35, edited 1 time in total.
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Pozdrav ... za zakrivljene i vertikalne površine ja bih vam preporučio da nabavite bilo koji od jevtinijih pištolja (1500-2000 din) sa otvorom dizne 0,8 (bolje) - 1 mm (može da prodje) ... ovim pištoljem nanosite završni sloj ... boju razredite onoliko koliko je potrebno da u lepom mlazu ide kroz diznu ... umesto 1-2 ruke radićete 2-3-4 .. sporije je ... dobićete iste ako ne i bolje rezultate u poredjenju sa pištoljima od 400-500 e ... ne treba nikakva specijalna tehnika ...
... mana je da se ne mogu raditi velike površine reda vrata i sl ...
... prednosti - preciznost nanošenja završnog sloja - manje nerviranja, manje se greši, radi se pod manjim pritiskom što će vam prepoloviti rasipanje materijala (overspray) i troškove ...
Uopšte kada radite zakrivljene i vertikalne površine morate da postanete familijarni i sa pojmovima zimski-proletnji-letnji razredjivač, tj. kada koliko kojeg smete dodavati da biste izbegli curenja i sl (ako radite vertikalnu površinu idete sa zimskim/prolećnim rastvaračem koji brže otparava sa predmeta i sprečava pojavu slivanja laka/farbe), nije svaki za svaku namenu, prodavci o tome ne znaju ništa a proizvodjači povodom toga prave kompromise - znači malo vežbanja i malo pretrage po internetu ...
Sve najbolje
Post Reply