Farbanje ulaznih vrata

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Kakav trik upotrebljavate ako vrata (ovo vrijedi u stvari za bilo koju plohu) želite obojati dvjema bojama koje su jedna do druge tj. kako napravite jasnu liniju na granici tih dviju boja? Dakle, da to izgleda uredno, da jedna negdje ne uđe na površinu druge i obratno.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Otpriliko isto kao i kad krečiš. Odradiš jednu boju, sačekaš da se osuši, nalijepiš traku na ivicu i ofarbaš drugom bojom. Potrudi se da traka bude baš precizno i dobro zalijepljena.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Traku noktima pritisni po rubu. Ako imaš špricu sa farbanje, biti će crta kao žiletom odrezana. Valjkom nešto lošije. Na vratima, za prijelaz izaberi vrh falca.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Sasasasa, tako sam i ja mislio dok nisam probao. Međutim, prilično je teško dobiti jasnu granicu. Uđe boja ispod trake.
Ovo što Bilježnik savjetuje ima smisla. Jedino što mi se čini da bi tako dobro zalijepiti pik traku na frišku boju (suhu naravno) moglo voditi ka problemima prilikom odljepljivanja, tj. mogla bi povući i boju za sobom kad se skida. Probat ću. Hvala na savjetu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Kupi kvalitetnu traku (3M, Berner...), a ne ono sto se nudi u prodavnici na cosku zato sto je jeftino i svi "majstori" to kupuju.
2. Lepo pritisni ivice ko sto je receno. Uz kvalitetnu traku, i dovoljno vreme cekanja nece se podici nista.
3. U zavisnosti od farbe koju koristis, nekada treba cekati i par dana da boja dovoljno stegne da je traka ne bi podigla. Da ne bi pravio eksperimente na ljudima, vec na misevima, kad farbas prvom bojom, ofarbaj i par otpadnih letvica. Pa onda sutra zalepis traku na jednu od njih, sacekas recimo 2 sata i odlepis je. Ako skine boju, cekas jos jedan dan, zalepis na sledecu letvicu, opet sacekas, odlepis... i tako dok ne prestane da skida.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za takve stvari uvek koristim 3M fine line traku za izvlacene ivica(kad je bitna ostra linija)

http://www.repaintsupply.com/3m-06405-1 ... -p492.html
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako koristiš lošu traku (mada ja ne bih, u tvom slučaju) pomaže da ostaviš malo prve boje na stranu. Kad se osuši, zalijepi traku gdje treba biti i VANJSKU ivicu trake prođi prvom bojom, tako da uđe u "luft" ako je ostao na traci. Kad se to osiši, pređi drugom bojom i ne bi trebao imati problema.

Mada je lakše uzeti kvalitetniju traku.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Primio na znanje. Hvala svima.
Post Reply