Farbanje ulaznih vrata

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Felder
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 14 Feb 2013 00:06
Location: Sarajevo

Farbanje ulaznih vrata

Post by Felder »

Lijep pozdrav svim mojim kolegama :)

Nadam se da ste mi dobro i zdravo.

Iako sam dosta vremena proveo na traženju konkretne teme o farbanju ulaznih vrata, nažalost nisam ju pronašao, pa sam odlučio da otvorim novu i na taj način pokušam uz vaše savjete zaokružiti cjelinu.

Izradio sam ulazna vrata od jelovine. Debljina krila vrata i dovratnika je 42 mm. U pitanju je štafla štok.

Sve sam pripremio, išmiglao granulacijom 60 pa postepeno povečavao sve do granulacije 150-180.

Bitno je napomenuti da vrata neće biti izložena suncu.

Sad sam došao u dilemu čime ih fino zaštititi.

Uzeo sam Belinka lazurni premaz, ton hrast. Eh sad, da li da ih ofarbam samo s time dva puta, uz šmiglanje između slojeva ili da idem nakon toga i neki možda lak.

Svaki savjet je dobrodošao.

Hvala vam unaprijed :)
Iskrena i prava darežljivost ne očekuje ništa zauzvrat. :)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Lak obavezan,a i izgleda lepse...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja se ne bih bas slozio da je obavezan lak. A i lepota zavisi od toga sta se kome svidja (meni se recimo ne svidja sjaj koji daje lak).

Sve je stvar toga sta zelis, to jest kako vise volis da ih odrzavas (a da ih odrzavas moras kad tad).

Ako ides samo lazurom, obavezno ih ponovo premazes naredne godine, pa onda svake druge. Operes, vrlo blago presmirglas (ili jos bolje predjes skotch brite-om) tek koliko da se skine stroka i masnoca. I samo izmazes.

Ako ides sa lako, miran si jedno 5 godina, ali kad dodje vreme za obnavljanje, bice ozbiljnog smirglanja, moguce i skidanja kompletnog sloja laka, pa iz pocetka.

Pa ko kako voli i sta kome vise odgovara.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Ako ides samo lazurom, obavezno ih ponovo premazes naredne godine, pa onda svake druge.
ma bolje dva puta mesecno :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

???
Ne razumem.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

pa ni ja ne razumem, a i nisam primetio da neko farba ulazna vrata svake druge godine. Tu ide lak i miran si 20 godina, kakve crne lazure.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, niko nije pomenuo farbanje vec premazivanje jednim slojem lazure.
Drugo, tehnicka pismenost nam je na poznato visokom nivou, a budzet na poznato niskom, tako da me ne cudi da nisi video.
Trece, to sto nisi video da neko radi, ne znaci da tako treba.

Video sam kako izgledaju spoljasnja vrata koja su lakirana pre 20 godina. Bila su za kantu. A video sam kako izgledaju i nakon 10. Bila su na ivici spasavanja od kante.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moram da priznam da nisam video ni nova ulazna vrata koja su lakirana a nisu za kantu ;) ili bar za spasavanje, tako sto se ogule kompletno, pa stavi neka postna lazura ili ulje. :D
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa eno vam na crkvama i beogradskim fakultetima i ustanovama stoje vrata od po 4-5 metara visine i preko 100 godina stara, lakirana, pa gledajte ako niste videli. Covek je lepo pitao cime da ih zastiti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd malo bolje pogledaj ta vrata sledeci put.
Ne znam kako si zakljucio da su lakirana.
Mada ne bi me iznenadilo da je neki novopeceni dekan/pop/ministar zakljucio da to tako treba, tj. da treba upropastiti 100 godina stara vrata.

Covek je pitao, i dobio vise odgovora. Sta ce da izabere, na njemu je.

Ali ti uopste ne pricas o tome, vec se cudis zasto se lazura obnavlja svake dve godine, i tvrdis da lak traje decenijama bez ikakvih problema na vratima koja stoje na kisi, suncu, mrazu...
User avatar
Felder
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 14 Feb 2013 00:06
Location: Sarajevo

Post by Felder »

Hvala vam na svim savjetima :)
Ipak će na kraju da bude kao što kaže naš kolega mbole. Samo obična lazura i to je to. Složit ću se ipak da lak možda i nije baš najbolja opcija upravo iz razloga što je kolega spomenuo.

Budem na kraju sve poslikao :)

Lijep pozdrav svima.
Iskrena i prava darežljivost ne očekuje ništa zauzvrat. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad pogledah prvi post ponovo...
Bilo bi dobro da pre lazure naneses prvo jednu ruku Belles-a ili impregnanta. Insekticid/fungicid...

http://hr.belinka.com/belinka-belles/pr ... cija-drva/
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Ili uzme impregnant pa preko tophybrid npr.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Imam hrastova vrata na kojima je ispucao lak, to sam skinuo sa hoblericom. sa čime bi bilo najbolje to premazati? sunce ne dolazi na vrata. da li bi bilo dobro sa lanenim uljem ili nečim takvim? ili samo bajc? da li bajc ima i nekakvu zaštitu u sebi tipa lanenog ulja?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mercedes mi se pokvario i sada se pitam da li da na put idem rolsulama ili peske?
Prijatelju, jel si razmisljao o tome sa popravis Mercedesa? :)
Post Reply