Scala Svedske bojei ulja u Srbiji

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Scala Svedske bojei ulja u Srbiji

Post by BR »

Danas sam bio do Matrox-ovog prodajnog centra na Autoputu u Beogradu, pa kao sto sam obecao da podnesem izvestaj. Nekada im je prodavnica bila u Knez Danilovoj, centrala je u Paracinu, ali nekoliko godina nisu imali predstavnistvo u Beogradu, pa sam cak dobio netacnu informaciju i da vise nista ne uvoze. Sada je diskont iza pumpe Zmaj, izmedju Rode i DIS-a


Matrox vec godinama radi sa Sveskom firmom Scala, koja pravi zanim;ljive proizvode, pre dvesga za amatere, i one koji hoce da finisiraju na tradicionalan nacin. Poed ostalog, u ponudi imaju nekoliko vrsta mesavina tung i lanenog ulja, firnajza, wipe on laka, alkidnih lakova, mesavina jednokomponentnih poliuretanskih i alkidnih lakova, latex tj akrilnih boja za dvo i jos kojecega.

Za pocetak,

Image

Kinesisk Traolja je polimerizovano ulje na bazi tung ulja. Cena je 1280 dinara/l. MOze i da se tonira u Colorex Mix sistemu, kome treba ;)
Grundolja je firnajz od mesavina lalnenong i tung ulja, i koristi se kao podloga za sve alkidne premaze.
Cena je 780, ako se dobro secam.

Image

Whie spirit, iliti na svedskom lacknafta, je uljani razredjivac, i srdstvo za ciscenje pribora. Ima i druge namene, ali o tom potom, za te poslove ima i prijatnijih sredstava.


Hvala bogu da ipak imamo mesto za pojedine hemije cije je narucivanje spolja prilicno tesko.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Odlican post. Kad smo vec kod tradicionalnih premaza, ima li u Srbiji negde da se kupi karnauba vosak?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Imaš ovde - Spektar boje

Imaju između ostalog i šelak, kožno, zečje i koštano tutkalo, u drugoj temi pomenuti bimštajn i mermerno brašno i još dosta stvari koje mogu da se koriste u radu sa drvetom.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Odlične informacije.
Našao sam ponuda na http://www.scala.rs/index.php?option=co ... Itemid=296

Sad su samo slatke muke u pitanju.
Već imam lanenog ulja i pčelinjeg voska i hteo sam da dodam tungovo i da time premažem tri kućice za ptice koje su napravljene od Lipe i malo hrasta.
Malo mi je problem nabavka iz inostranstva.

Da li da idem na
1. Kinesisk Traolja i da dodam laneno i vosak ili da na
2. Grundolju i dodam samo vosak
ili 3. Stryx V tj Grundolja V
4. Kako bih prosao sa ovim sto imam - u kombinaciji lanenog ulja i voska?



Svi mi savetuju da jednostavno uzmem sadolin ali...
Last edited by geronimo on 14 Nov 2016 16:03, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja sa njima ved dugo radin i odlicni su proizvodi. Doduse ja sam porucivao telefonom uplatim na predracun i oni iz Paracina posalju u KG. Uljani razredjivac (lacknafta) je najbolje daleko od bilo cega drugog i zaista isparava bez ostatka (sto nije uvek slucaj kod drugih i zna da pravi velike probleme kasnije).

Moja najtoplija preporuka.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Hmm, jel onaj premaz koje prodaju u Ikei rebrand Scala proizvoda?
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Koji je to "onaj" premaz?

U Ikei sam video (kupio) mineralno ulje.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

https://www.ikea.com/us/en/p/stockaryd- ... -20240462/

Njihova kombinacija tung ulja i lanenog ulja, pola litra za 1299din, ne znam aktuelne cene za Scala varijantu ali ne verujem da su toliko poskupele pa deluje da se vredi prosetati do Zmaja po njih.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za te pare dobijes litar stand ulja. Lud zbunjen normalan.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta je stand ulje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ђтанд уље. Polimerizovano laneno ulje. Ono sto se kod nas nekada zvalo kuvano laneno ulje. Nekada se zvalo firnajz, ali danas firnajz vise nije kuvan. Niti izlagan temperaturi.

Malo pojasnjenje posto su proizvodjaci promenili nazive.

Firnajz je obicno laneno ulje + sikativi, tj soli teskih metala koje deluju kao katalizatori u ubrzavaju susenje

Polimerizovano laneno ulje, stand ulje se dobija grejanjewm lanenog ulja u atmosferi bez kiseonika, na 300 stepeni, tokom nekoliko dana. Gusce je, brze vezuje od sirovog lanenog ulja, ali sporije od onoga sto je laneni firnajz (kod nas laneni firnajz osim zvezdinog lana video nije, vec je uglavnom sojino ulje + soli metala)

Sad i stand moze da vezuje jos brze ako mu se dodaju sikativi, ali oni moraju da se kupe odvojeno.

Firnajz nije za daske za jelo, bas zbog soli metala.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Sta bi bilo najpribliznije Danish oil-u kod nas, to mu dodje kombinacija ulja tikovine/tunga/lana i male kolicine razredjenog uljanog laka?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta je Danish Oil ? Neko iscedio Dance? Ista stvar i za tikovo ulje, ono je samo komercijalni naziv, i svaki proizvodjac ima neku svoju mesavinu. Ne postiji standard sta je to Danish oil, kao sto ne postoji standard sta je to teak oil. Tako da cak moze da se desi da kod dva razlicita proizvodjaca te dve stvari imaju isti sastav.

Uljani lak? Alkidna baza, starinska prirodna smola ili poliuretanska baza? Za sve tri razredjivac je isti, a hemija prilicno razlicita.

Generalno moze da se smucka prilicno dobra zastita koja lici na ulje od uljanog laka, bilo na poliuretanskoj, bilo na alkidnoj bazi, lanenog firnajza (laneni firnajz je danas kod nas sve osim laneni) i razredjivaca ili terpentina. 1:1:1. Nanosi se krpom.

Kad smo vec kod toga, da se ponoci jos jednom:

Laneno ulje, ulje dobijeno cedjenjem lana, trebaju mu godine da se osusi do kraja
Laneni firnajz, dobijen od lanenog ulja (Citaj kod nas sojinog ulja, i bilo cega sto je jeftinije od lanenog ulja) u koji se dodaju sikativi, tj soli metala koje deluju kao katalizatori, pa se ulje daleko brze susi.
Polimerizovano laneno ulje, ili stand ulje, dobija se kuvanjem lanenog ulja na v isokoj temperaturi i pritisku, i susi se daleko brze nego prirodno. Generalno ne bi trebalo da ima sikativa, mada treba proveriti sastav.

Ko hoce kvalitetan firnajz za male pare, moze da uzme sikativ u slikarskoj radnji, i doda ga u jestivo laneno ulje.

Stand ulja na kraju ima kod nas, samo je cena poprilicna.

Nego kada smo vec kod toga, zar nisu Gorile ugrozena vrsta? Kako onda mogu da prodaju Gorila lepak, jadne gorile koje iscezavaju, a oni od njih prave lepak.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR je sve lepo izfilozofirao samo nije odgovorio na pitanje.
Najčešće korišćeno ulje pod nazivom "Danish Oil" je izgleda ovo:

https://www.dictum.com/en/oils-dbf/rust ... 1-l-705297

Vidi da li ti se isplati da naručiš. Kod nas ne znam da li ima nešto slično. Ja sam ga nabavio kod Dictuma. U sebi ima određeni postotak nekog laka, nije čisto ulje. Dobra su iskustva sa uljem koje je Radenko preporučio, tvrdo ulje - dvokomponentno, može se nabaviti u Colora radnji u Železniku (šalju i poštom). Ni ovo nije čisto ulje, neverovatno brzo se suši i stvara jako tvrd površinski sloj.

Možeš da probaš Tung ulje ako ti treba baš čisto ulje. Nažalost, isto kod Dictuma.

Za koju namenu ti treba ?
Last edited by nlazovic on 10 Nov 2019 15:16, edited 1 time in total.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Pomocni stocic, nista previse zahtevno sto se habanja tice, pa mi odgovara ta kombinacija delimicne vece zastite koju danish nudi zbog tog laka u odnosu na klasican firmajz, plus mi se dopada za nijansu drugaciji izgled.

Hvala za udeju miksovanja sopstvene varijante BR!
Last edited by astmario on 10 Nov 2019 16:54, edited 1 time in total.
Post Reply