Scala Svedske bojei ulja u Srbiji

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Svaki iole veci proizvodjac farbi u svom programu ima proizvod koji se zove Danish Oil. Ni jedno nije nalik na drugo, pa se krecu od cistog ulja, preko whipe on poliya, do neceg treceg, kao sto je rustins.

Ne postoji tacna definicija sta je danish oil. To je samo komercijalno ime za nesto za zastitu drveta, i svako ga interpretira na svoj nacin.

Mario, hvala, za vecinu stvari uvek nesto moze da se smucka. Da li ce to da bude dobro, i na nivou kvalitetnih komercijalnih resenja, drugo je pitanje.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Jasna stvar. Da li ima iskustva sa necim sto bi bilo priblizno onome sto trazim, znaci za nijanu veca zastita od cistog ulja, wipe-on nanosenje, dostupno kod nas?
Sto se izgleda tice, ovde je lepo covek pokazao uporedno nekoliko ulja, naravno svestan sam da sve to varira od prozivodjaca do proizvodjaca.
https://www.youtube.com/watch?v=EDiN9TC ... e=youtu.be
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Danish je u princiu razredjivac + malo smole + malo ulja.
Prosecan rastvor 3 u 1 ima i vise ulja i vise smole nego bilo koji Danish koji mozes da kupis, za ono sto sam ja video.
Problem je sto je bio koji uljani finsh tesko naci da valja.
Makar ja ne umem.
Pretpostavljam da je razlog vreme koje treba da se odradi kako valja a to danasnje trziste ne trpi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Clouretan je odlican. I jako se dobro mesa sa uljima.

Le Tonkinois je i dalje na bazi lanenog ulja, i u sustini je jedni pravi lak za camce koji trenutno moze da se nadje na trzistu. Ni jedan sinteticki ne moze da mu pridje za tu namenu.

Oba moraju da se naruce spolja.

Nego, sve mi se cini da je Scala imala nesto na alkidnoj bazi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, potpuno druga stvar, ali se sve vise razmisljam da predjem na Osmo Polyx oil. Jeste da kosta i to poprilicnop, ali je jako brzo, i jos nisam nasao na los komentar. I ima ga kod nas.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gde si ga nasao?
Ovo sto na brzinu vidim, neki sirka projekt, cene mi deluju bezobrazno.
Lici mi da je to isto sto i ono radenkovo tvrdo ulje za podove (iscedise jadnog radenka :)), samo sto je ono 5 puta jeftinije (50E je 5 litara, a ovde je 0.75l - 5000 din)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KO bi rekao da iz onako tankog coveka ima toliko ulja..

Imaju dilera za Srbiju, sajt je Osmo.rs. Nije isto, posto imaju varijante u nijansama, tipa konjak, med, ulja za radne povrsine i slicne stvari. Sto je najbolje, za pojedine artikle imaju i uzorke. Imaju varijante i za spoljnu upotrebu.

A skupo je svuda u svetu, malo skuplje od Aura, ali ne znacajno. Sa razlikom sto ide samo jedna komponenta, ne vise njih. Sa druge strane, za te pare pokrijes 35 kvadrata u jednoj ruci. I zavrsis finisiranje ocas posla.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Bio danas do Zmaja, ipak uzeo ono svedsko ulje. Doduse zbunih se jer ovde pominjete Scala proizvode a oni su poljski, ovi svedski su Colorex sto se i zapravo vidi na prvoj slici u temi.
P.S. Koliko vidim upustvo, sastav je Tung ulje, laneno ulje, i alkoid? Gledam kako da se ponasam sa njime, dan-dva izmedju slojeva ili 5-6 kao kod cistog ulja? I da li dodavati onu laknaftu u prvi sloj?
P.P.S I koji bi zavrsni premaz bio kompatibilan sa ovim uljem?
Last edited by astmario on 17 Nov 2019 11:59, edited 1 time in total.
Post Reply