Krpljenje palisandera

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Krpljenje palisandera

Post by mbole »

Na blanji koju sam skoro dobio na poklon (Stanley No. 4 model iz 1914-1918), polomljen je "rog" na rucki.
Naravno komad koji je odlomljen nemam, nestao je ko zna gde tokom proteklih 100-tinak godina.

E sad, ja bih to da okrpim.

Koje bi drvo bilo najzgodnije da se uklopi po teksturi, i da posle moze lepo da se istonira tj. uklopi sa ostatkom?

Naravno par slikica pomaze, mada boja nija bas tacno pogodjena, al sta da se radi.
Probacu sutra pod dnevnim svetlom:

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a sta to pise na rucki :forvonad::forvonad::forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

F.W. SCHNEIDER
196 AVE. A. N.Y.C

Pocetkom 20-tog veka velika firma koja je prodavala Stanley alate, i nalazila se u Njujorku, na aveniji A, u broju 196.
Recimo nesto ko danas Dictum.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Stvarno nisam stručnjak za drvo, ali možda kesten?
A da razmisliš o kompletnom čišćenju drške, sa sodom mi se čini solidno rješenje - LINK
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

mbole wrote:E sad, ja bih to da okrpim.
Ako ti je bitna samo funkcija na Amazonu imas rucke za 4 i 5 za mizerne pare:

http://www.amazon.co.uk/Faithfull-Rear- ... QJS3K48NYC

Ja sam kupovao za 5 i zadnja je super prednja mora dosta da se steluje (a cini se da bi trebalo da bude obrnuto)

Sto se restauracije tice proveri da nije rosewood neke druge sorte jer Stanley je reklamirao drske kao rosewood a u tu grupaciju spada sve i svasta. Znam da i palisander spada i rosewood nazovi grupu ali mi se cini po fotkama da je drska previse svetla da bi bila pravi palisander.

Mahagoni ako mozes da nadjes negde komad, orah koji ces da posvetlis pa sve posle da predjes rubin selakom.

Ja znam bukvu da napravim da izgleda kao palisander ali je odaje textura.

Tresnja koju ces da potamnis mi se isto cini kao zgodna opcija.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako menjam celu drsku, onda bih je sam pravio iz pocetka, i tu mi izbor drveta nije problem. Kad menjam sve... onda pravim da bude najbolje sto mislim da moze, to jest ne vodim preterano racuna o originalnosti, posto je ona vec nestala. Tako da bi verovatno u igru usao grab ili neka vocka.

Znam i ja da je "rosewood" sve i svasta, al nas naziv je u sustini palisander (koji je isto tako sve i svasta). Ruzino drvo je samo los bukvalan prevod, posto ruza bas i nije neko drvo.

Orah mi najvise vuce, mada bi i kesten mozda igrao, jos samo da nadjem bajc kojim mogu da dobijem odgovarajucu boju (doduse vec duze vreme trazim kako da postignem takvu). Ono oraha sto trenutno imam je dosta svetlo tako da bi ga trebalo potamneti, a ne posvetliti, plus treba dodati crveni ton.

Selak... verovatno bi moglo, al koliko znam, te drske su radjene uljanim "wipe on" finisom, pa ako je vec vracam iz mrtvih, voleo bih da zadrzim sve sto je moguce od originala i dodatke prilagodim njemu.

@riba
Postojeci komad drske je u sasvim pristojnom stanju, tako da nema potrebe da skidam finis sa nje. Samo bih da je "okrpim" kako bi bila upotrebljiva, al da zadrzim sto je moguce vise autenticnosti.

Jeste... malo suludo, al... ko je ikad rekao da sam normalan :)
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Vidi se da je stanje solidno, ali sam predlozil skidanje sa sodom jer mi se cini da je ona dosta njezna prema drvu. Sigurno bolje za drvo od brusenja. Samo skidanje mi se ne cini lose jer, uvjeren sam da bi lakse izjednacio boju novog dijela sa starijim kad nema na njemu boje, a mislim da bi skidanje sa sodom ostavilo natpis na rucki.
Post Reply