Čime ofarbati krevet od parene bukve

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Čime ofarbati krevet od parene bukve

Post by Sinisa »

Pozdrav forumaši,

Pri kraju sam sa izradom kreveta od parene bukve pa me uskoro čeka farbanje, a kako nemam ama baš nikakvog iskustva sa farbanjem, da li bi neko imao par minuta da mi da neke preporuke/savete?

Naime, nemam nameru da menjam boju krevetu, odnosno ne želim da ga farbam u zelenu, crvenu, šta god, već da ostane što približnije moguće boji drveta u kojoj je sada, ali opet, moram nečim da ga pređem. Neće biti za spolju upotrebnu i poželjno je da premaz bude bezbedan za ljude, naravno :) .

Mislim da znam proces koji me čeka do samog nanošenja nekog premaza, šmirglanje do besvesti sa postepenim povećanjem finoće brusnog papira, uz brisanje čistom krpom izmedju granulacija kako bi se očistila prašina i otpale mrvice sa prethodnog brusnog papira, i na kraju nekoliko brisanja vlažnom krom zbog "dlačica" ako sam dobro razumeo savet MBoleta u jednoj od tema, ali šta posle?

Vidim da ima raznig boja, PU, voda, akril... ali ne znam čime bi bilo najbolje preći krevet. Negde sam pročitao da su boje na bazi vode najbezbednije, da li da idem sa njima?
Da li ima potrebe dva sloja osnovne/temeljne pa dva ili koliko završne pa lak ili kako sve to ide u varijanti kada zapravo ne želim da menjam boju drvetu?

Ili bi možda metoda sa ovog linka bila najbolja za moj slučaje http://www.stolarskaradionica.com/priro ... za-drvo-2/ ali me brine vreme sušenja ovog premaza, odnosno koliko dana bi bilo potrebno poslednjem sloju da se osesi kako bi krevet mogao da se koristi?

Naravno, pričamo o hobi uslovima, bez komore i skupih pištolja :).

Hvala svima i oprostite na neznanju :)
:skool:
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Podizanje dlacica je neophodno ako koristis vodene.
Za ostale nije toliko kriticno, al sigurno nece da skodi.

Krevet obicno nije komad namestaja koji je izlozen nekom grdnom habanju, tako da nije neophodan ekstra tvrd (i skup) premaz tipa PU.

Sto se tice bezbednosti, bilo koji lak kad se osusi, mozes i da pojedes, nemas nikakvih problema (druga je prica sta ce da isparava dok se susi).

Vodena bi za rad u kucnim slovima bila maltene idealna, ali meni jos uvek nije uspelo da je lepo nanesem cetkom ili valjkom, to jest da se lepo razlije a da ne ostanu tragovi od cetke ili mehurici iza valjka.
Pistoljem je naravno druga prica.

Ono sto bih ja najverovatnije radio na tvom mestu je finis koji se brise (wipe-on). Bitan uslov je da prethodno smirglanje mora da bude perfektno (ovde se isplati raditi podizanje dlacica, iako je uljani lak).

Kupis uljani (alkidni) lak za camce, firnajz i terpentin ili uljani razredjivac (terpentin lepse mirise od razredjivaca, a isto rade).
Pomesas 1:1:1

Za nanosenje imas dve tehnike:
1. Namazes cetkom "bogato" (muckalica je relativno retka), sacekas da malo "povuce", i onda obrises cistom krpom. Naravno moras da radis deo po deo, neces stici da ceo krevet obrises na vreme dok ne veze previse.
Idealno bi bilo ako ti je krevet "rastavljiv", pa da mozes da uradis svako komad posebno pre sastavljanja.
Radi se cak i tako da se nanosi pre lepljenja (naravno, delove koji se lepe tipa cepa ili rupe zastitis krep trakom).

2. Krpicu, umocis i istrljas.

Mozes i da kombinujes prvi sloj kao pod 1, a drugi (treci...) kao pod 2.
U sustini cilj je da prva ruka prodre malo dublje, a da svi slojevi na povrsini budu jako tanki.

Susi se prilicno brzo, upravo zato sto je sloj tanak. Tipa nakon 6-7 sati mozes da naneses sledeci sloj, mada bi idealno bilo da cekas do sutra (mene je uvek mrzelo :))

Koliko ces slojeva naneti, zavisi od izgleda koji zelis da postignes. U principu sto vise slojeva, dobijas na "sjaju".

Meni se krajnji izgled jako dopada. Nije sljastece, nije mat, vec ono sto bi nazvali "svileni" sjaj.

Nije zastita kao debeloslojni PU ili akril, al ko sto rekoh, krevet obicno nije izlozen nekom grdnom habanju. A i lako se popravlja. Malo finije smirgle, i utrljas ponovo.

Na kraju, mozes da ides preko nekakvim voskom (recimo po ovom receptu sa linka), ili necim tipa "Reflex-a" (ne znam dal se to jos proizvodi?).

Naravno, sve prvo probaj na nekom otpadnom parcetu.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Hvala puno MBole na savetima! Tako ću i da uradim, samo da nabavim sve sastojke. Sve ovo uglavnom mogu da nađem u malo bolje opremljenoj farbari ili ne baš?

Krevet je u delovima još uvek tako da nije kasno za detaljno, komadno mazanje :)

Å to se voska tiče, može a ne mora ako sam dobro razumeo?

I naravno, okačiću slike :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Trebalo bi da ima. Zvezda znam da pravi i terpentin i laneni firnajz (izgleda da je u zadnje vreme firnajz po radnjama uglavnom ustvari od sojinog a ne od lanenog ulja).
Recimo:
http://car.rs/prodavnica/terpentin-zvez ... -helios-1l
http://car.rs/prodavnica/zvezda-laneni-firnis-1l

Upravo tako. Vosak moze al ne mora. On je vise za "odrzavanje", to jest da bi se lakse cistilo, manje skupljala prasina...
Nekada (60-tih i 70-tih) su domacice redovno nakon brisanja prasine mazale namestaj "reflex"-om. Dobijao je malo na sjaju, i mnogo manje se hvatala prasina i stroka.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

To je to, hvala puno MBole!
Javljam kako je prošlo :).

A reflex-a se i ja sećam iako sam rođen 80-tih, sviđao mi se miris :) Nadam se da se još uvek proizvodi.
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam '80-tih vec bio dovoljno porastao da uspem da zbrisem od kuce kad je na redu veliko spremanje :)

Nadjoh ga: http://www.aero.si/ps/reflex-sjaj.htm
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Napravio sam mešavinu i premazao dečiji krevetac od jasena. Prvi sloj četkom, bogato, i još dva sloja krpicom i zaista izgleda mnogo lepo, ali nikako da ispari miris laka. Poslednji sloj premazan pre tačno nedelju dana.
To tako treba? Neki savet?
Hvala!
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jednostavno takav je uljani lak.
Treba mu prilicno dok kompletno veze to jest dok kompletno ispari.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Nece mi pomoći neka promaja ili nešto slično? Samo strpljenje :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Luftiranje ce pomoci toliko da tebi trenutno manje smeta.
Al dok ne ispari svoje...
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Jasno, hvala :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
Post Reply