Prevod americkih termina vezanih za boje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Prevod americkih termina vezanih za boje

Post by SaleB »

Naisao sam na ovaj clanak koji se bavi tematikom farbanja MDF-a: http://www.finewoodworking.com/how-to/a ... g-mdf.aspx

E sad pitanje je, kako se kod nas prevodi alcohol-based primer i lacquer-based primer. Da li alcohol-based, boja na nitro bazi ili bas postoje boje koje su bazirane na alkoholu? Takodje, negde kasnije u tekstu spominje latex paint, latex finish, kako se latex kod nas prevodi? Tj. znam da je latex=lateks, ali je problem kad sam u farbari trazio zavrsnu boju za drvo na bazi lateksa, biloje mozes ovo ili ono ili mozda ono trece, imamo lateks boje za zidove, ali za drvo nemamo... pa na kraju nista nisam kupio.

Drywall compound je svakako gips, to mi je jasno. Ali sto se tice terminologije vezane za boje ne znam sta je sta i sto vise citam po stranim sajtovima, imam utisak da mi je sve manje jasno. Nemci opet s druge strane imaju sasvim drugu terminologiju koja se opet sa nasom ne poklapa.

Pozdrav, hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Alcohol-based ne znam ni ja sta je. Vrlo je moguce da nesto sto oni imaju na trzistu na nasem ne postoji.
Jedino ako misli na selak, posto je on jedino za sta znam da mu je rastvarac alkohol.

Lackuer bi trebalo da je nitro
Latex takodje nisam siguran sta je. Jednom sam nasao neko objasnjenje, al mi se nije uklapalo ni u sta sto ovde koristimo.

Drywall compound nije obican gips vec fugenfiler za gipskartonske ploce (knauf, sto bi rekli). Jeste mu osnova gips, al se na kraju dosta razlikuje od gipsa, mnogo duze otvoreno vreme za rad, finije moze da se zagladi...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Alkohol based primer je selak, kako je Bole i pretpostavljao. U Americi se on koristi jako puno, posto je u sustini najekloskiji lak koji postoji, a pri tome radi savrseno sa svim vrstama boja preko njega. No, kada bi i ostali znali koliko je dobar, cena bi skocila, a prvoklasni proizvodi s cuvaju samo za sebe.

Lacquer based primer je nitro podloga.

Lateks boja je disperzivna boja, na bazi latex gume, barem nekad bila takva.

A to sto se tehnologija ne oklapa, normalno je, posto se ovde koristi uglavnom industrijska tehnologija, a kvalitetne stvari za vikend majstore se drze za sebe ;)
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Hvala, pomogli ste mi mnogo
Post Reply