Problem,pucanje PU laka na bukva stoku

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Savic. Poslao si slike dve kante i to dokazuje da si slikao dve kante i ništa drugo. Na primer ako ja slikam tu kantu od 25 kg bele podloge i jednu kantu od 5L paradajz soka (Ima u Tempu u BG čini mi se), to ne dokazuje da u taj premaz treba da sipam 5L paradajz soka. Mada ima kupaca koji bi to uradili, jer znaju da tako treba.
Radni viskozitet se podešava dodavanjem potrebne količine razredjivača (10 - 30%, zavisi od mnogo toga, obično 10%, govorim za Renner).
Mnogi od ovih podataka, u vidu uputstava se dobijaju pri kupovini. Dodatne informacije-na zahtev.
Å to se tiče slika, sve je jasno. Odgovor možeš dobiti kod distributera. Biće isti kao i što bih ja ovde napisao, stoga nema potrebe da trošim vreme na pisanje.

Bole. Jeste sastav, mahinalno sam napisao pukotina.
Last edited by Mladja rok on 03 Nov 2015 18:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta je tebi? Covek nista ne dokazuje, vec je jednostavno slikao koji je lak u pitanju posto smo ga to pitali.
Ako znas i hoces da napises kako treba da se mesa, napisi, ako ne znas ili neces, uzdrzi se od komentara.
Ako si navratio na porciju svadjanja... potrazi drugo mesto.

Nazad na temu
Ja ovaj tip osnovne ne uspevam da pronadjem. Jeidno sto lici je FL-M042-C02. Ajd da kazemo da je recimo 041 ili 042 nesto za ovo i ono trziste ili tako neka kerefeka.
Al ovaj FL-M042-C02 je za MDF ne za drvo.
Katalizator FC-M041 postoji
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Sasa, nismo se zaumeli. Neće ni lepak ni filer. Abrihtovanje bi naj bolje rešilo problem (zbog prirode reakcionog drveta ni ovo nije uvek moguće), al aj ti sad izabrihtuj onaj spoj (da se raspara, očisti, poabrihtuje, doda gredica do pune širine štoka, opet zalepi... Ja sam to radio kod gazde, jer je izazovno, ali kada si ograničen rokovima, zauzeta mašina, gazda u fazonu: to će dugo da traje itd...). Sledeće naj manje bolno rešenje je filer (I ovo sam više puta radio, tek je to izazov, ali kada uspem, osećaj je vrh. Još kada te pohvali neki stariji kolega :)
Ja lično bih škartirao ceo element jer ima upotrebljive dimenzije.
Last edited by Mladja rok on 03 Nov 2015 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Bole, napisao si "Al ovaj FL-M042-C02 je za MDF ne za drvo.". To je tačno. U principu samo transp. premazi su za masiv (jer je cilj da se vidi tekstura. Koliko će se videti zavisi od mnogo toga). Beli su za sirovi MDF.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Ipak, hvala svima na odgovorima,Ja samo radim za jednoga gazdu i lakiram sa lakovima koje mi donese,a taj set temelja od Rennera kupuje vec god.-dvije pa sam zato i uslikao posto je bilo price da min.ide 40% katalizatora.Naravno da postujem svacije misljenje i nemam namjeru da se sa nekim prepucavam,a narocito preko interneta.Svako dobro zelim i puno uspjeha u radu!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Palo mi je napamet da ako je za MDF, mozda nije toliko otporan na sirenje/skupljanje ili tako nesto kao onaj sto je namenjen za drvo. Sta znam, drugacije ga upija drvo drugacije MDF, ili tako neka prica...

Naravno ovo je cisto nagadjanje.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ne idu beli pu lakovi na masiv,u tom slucaju treba raditi od mdf-a(kao tablice sto je radio)ili sastave masiva treba cesljati glodalom da se poveca povrsina lepljenja.

i za takve stvari mora ici gradja u kvalitetu a uglavnom se stavlja najlosija jer se jelte farba u zavrsni ton---pa onda nastaju problemi kao sto je gosn. savic prikazaoooo

postoji opcija da se rade vrata sa masivom oblozenim mdf 10mm i onda lakirano sa pu u boji.

inace kad se tako radi svaki sastav pozicija se mora oboriti ivica zbog dilatacije materijala :)
Last edited by singer on 04 Nov 2015 11:06, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

singer wrote:ne idu beli pu lakovi na masiv
ma nema to veze. Tema je "pucanje laka", a u stvari problem je u propustu u stolarskom delu posla a ne u laku, koliko mozemo primetiti. U takvim slucajevima lakirer treba da vrati stolaru na popravku pre nego sto pocne bilo sta da maze. Ali, posto Savic kaze da nije neiskusan, onda je to njegov problem. Nije mi jasno zasto je uopste postavljao ovu "temu" i kakve je odgovore ocekivao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A jel moze da ide ona providna osnova (namenjena za drvo), i preko nje neki neprovidni lak, da kazem "boja", tipa bela, plava... ?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

moze Bole, radi se i tako u nekim slucajevima, sve zavisi kojom tehnikom radis. Ali uglavnom se na masivu to radi tako da se zavrsni lak malo providi i da se naziru godovi, pa se desetak cl umesa u transparentni zavrsni i nanese preko transparentne podloge (postoje posebne transparentne podloge koje manje zute). A ako se ide na zavrsni koji je skroz pokrivni, onda treba i u osnovni transparentni staviti nesto belog laka ili koristiti beli osnovni. Cesce se koristi beli osnovni da bi se izbeglo kasnije zucenje laka, mada ako zavrsna boja sadrzi i zutu komponentu, onda je i rezistentnija na zucenje. Belih osnovnih ima vise vrsta i one su dosta mekse za smirglanje pa se mnogo lakse i oguli do drveta i ja ih zbog toga najcesce izbegavam.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Pezzo
Kupac je striktno trazio stokove od punog drveta,a pukutine su se pokazale tek poslije lakiranja pa ja nisam mogao da vratim i da znam koliko je drvo osuseno i ljepo sam pitao da li neko ima iskustva sa tim pa sam zato i postavio tu temu.
Mladja rok
Jos jedan dokaz da nedolazi paradajz sok uz temelj od 5l.,a i da pojasnim malo bolje.
Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo

prdis u prazno i mlatis praznu slamu.

PU lakovi stvaraju ljusku i ne dozvoljavaju sirenje i skupljanje.

ako neko zahteva da se masiv farba u zavrsnu pokrivnu boju, tada mu se mora reci za moguce probleme.

pukotine se mogu javiti i nakon 6 meseci(dok je proizvod u garanciji),zbog toga se radi sa mdf-om ili redovno transparentom podlogom da se vidi struktura drveta i takvom i zavrsnom.

sva ostala muckanja tipa : u temelj ovaj dodas malo pokrivne ,u lak malo ovog pa onog----glumis profesora Baltazara.


proizvodjac je jasno u tehnickim uputstvima naveo za koji supstrat ide koja vrsta premaza i KAKO.

savic nije nista pogresio u farbanju i mesanju komponenti vec je problem u DRVETU koje se ne treba (ne moze) lakirati na takav nacin.:part:

p.s. ja sam u prethodnim postovima rekao sta je ciniti(a da li ce ili nece-to je njegova stvar).takve skole se skupo placaju.
Last edited by singer on 04 Nov 2015 17:14, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

e bas ti hvala na komplimentu. Mozda mislite da ja nisam ni video ni lakirao bukvu, ali to je vas problem. Meni se nikada nista slicno nije desilo, pogotovo da drvo ispuca posle prvog sloja osnovnog laka, to mozete da pricate nekom drugom, ja vam ne verujem, nisu to kokice.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

aman niko ne kaze da ti neznas i niko ne postavlja pitanje oko laka kad je drvo u pitanju-----PRVA I OSNOVNA stvar :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Bole. Belih podloga ima manje, ili više elastičnih (Renner). Medjutim elastičnost ovde nije zbog linearnih promena dimenzija, nego za rundove, pervajze, profile i naročito za ivice (ako je elastičnija podloga dobar majstor će da izlakira i ivicu... da bi je žene posle skinule :))...
Beli i drugi pigmentirani premazi (boje), ili pokrivaju površinu skroz, ili se pokriva boja a tekstura ostaje pod prstima (polutransparentna obrada). Ovo drugo je sada popularno (kod hrastovih bočnica naročito).
"Drvo" ne upija PU premaze (izolator je izuzetak).

Singer. Napisao si "ne idu beli pu lakovi na masiv". Nije tačno (Polutransparentni ciklus, oseti se tekstura, pokriva se boja drveta).
Još si napisao "i za takve stvari mora ici gradja u kvalitetu". Mora ići gradja odličnog kvaliteta. Naročita Bukva zbog svoje "razgibanosti".
"postoji opcija da se rade vrata sa masivom oblozenim mdf 10mm i onda lakirano sa pu u boji." Prvi puta čujem. Deluje interesantno, iskoristiš šta imaš od sirovine. Jel ima neka slika???

Bole. Napisao si "A jel moze da ide ona providna osnova (namenjena za drvo), i preko nje neki neprovidni lak, da kazem "boja", tipa bela, plava... ?" Nisam sreo ovakav slučaj.
Last edited by Mladja rok on 04 Nov 2015 20:45, edited 1 time in total.
Locked