Problem,pucanje PU laka na bukva stoku

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sasa wrote:Nikako mi ne ulazi u glavu zasto je toliki grijeh kitovati izmedju slojeva, imate li vi uopste iskustva u lakiranju kad to predlazete!?
Ne brini za moje iskustvo. Moze da kituje kad hoce, ali posle toga bi morao da lepo osmirgla celu povrsinu da bi nastavio sa radom, ali ja ne verujem da je to i uradio. Sem toga, mikropukotine u drvetu se odmah pokazuju u toku lakiranja i odmah se i pokrivaju "u hodu", ali to je stvar iskustva, kao sto sam vec napisao. A da ce drvo da puca svakih pola sata ili svakog dana, u te price ne verujem, pre ce biti da je greska ono o cemu sam ja pisao.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Bravo Sasa,vidi se da si realan i strucan u tome poslu.Nisam amater i kao sto sam napisao da rijetko lakiramo stokove od punoga drveta i desi se da poneki ispuca,a neki ne..i stavio sam propisno katalizator 25% u temelj zato sto tako dodje u setu 25kg.temeljne boje + 5 l.katalizatora.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

5 litara je 20% od 25 litara...
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

25kg nije 25 l. ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

boja(smola)ide na kg a katalizator na litre.

sve se mesa tezinski u procentima.

neki proizvodjaci imaju katalizatore sa manjim procentom kataliziranja a neki sa vecim.

sve to treba ispostovati i nece biti problema.

ja sam ubedjen da je ovde problem u drvetu a ne u farbi.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

savic wrote:25kg nije 25 l. ;)
Vidi, stvarno! Ali, nema veze, ja sam napisao točno :) da je naveo razliku u specifičnoj težini katalazitara i laka, ne bih tako pogriješio...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

i sta bi sa slikom ?
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Za Renerove kat. je koeficijent 0.91 (prosek), što ni na 25L ne može da utiče na bilo šta. Tako da može da se koristi i KG i L (za kat. naravno). Premazi su u KG i zbog pakovanja (25 KG ne bi stalo u kantu od 25L), jer je koef. za premaze od 1.15 pa naviše. Katalizatori se prodaju zapreminski uglavnom da bi se olakšalo prelivanje, na primer kanta od 12.5L nema 12.5L katalizatora jer bi se kod prvog prelivanja dosta prosulo. I drugo, zbog koeficijenta koji široko varira, a nema uticaja na kvalitet katalizovanog premaza. Posle se pred upotrebu i on i razredj. dodaju u KG.

Čovek tvrdi da je kupio set u 25 + 5. Ovako nešto i da je hteo da kupi, kod predstavnika bi ga pitali zašto kupuje manje katalizatora. U slučaju da hoće da katalizuje sa 25%, morao bi da potpiše izjavu da to radi na sopstvenu odgovornost. Bez toga mu ne bi prodali sigurno. Još manje je moguće da je taj set kupio u maloprodaji jer su svi u MP kontrolisani od uvoznika i i oni naručuju taj set u Beogradu. Jednostavno, niko mu nije prodao 25 + 5. Realno ne bih ni ja stavio 50% kat. zato što je to neko napisao na forumu. Zato sam ga savetovao da zove predstavnika... I zvaće ga, ali neće ovde napisati da je to uradio.
Mada ponavljam, problem 99% nije do kat. Ne mislim ni da je u drevtu, ali bez još informacija (a naj bolje slika) može samo da se nagadja.
Last edited by Mladja rok on 01 Nov 2015 00:22, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mladjo... zakljucujes kako ce se neko ponasati, a da u zivotu coveka nisi ni video.
Ti znas da on ovde nece napisati, i ti znas sta je on radio? Pa jel si mu virio preko ramena dok je mesao tu farbu?

Javno ga optuzujes da nas sve ovde jednostavno laze. Zasto bi to radio? Pa covek je dosao da trazi pomoc. Nismo mu mi inspektori pa da treba nama da se pravda. Njemu je cilj da sredi ta je*ena vrata. Nema bas nista od toga sto ce pricati bajke kako je radio ovo, a ustvari je radio ono.

Drugi zuti.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Ja stvarno ne mogu da vjerujem da sam ja jedini kome se ovo desilo,a vecina ljudi koji diskutuju o ovome nisu nikada vidjeli tako nesto pa traze sliku da vide(cast izuzecima kao sto su Sasa i mbole)..naklon do poda koliko su realni..aloo ljudi,pa desava se naravno zbog drveta koliko je osuseno ili prepeceno u susari,a ja samo pitam za naj brzi i naj jednostavniji nacin da se sanira ostecenje.I da ne pametujemo puno ja znam da se u Renner temelj stavlja 25% katalizatora na osnovu drugih proizvodjaca gdje ide 50% manje ili vise nece naskoditi i nemora da znaci da je striktno tako sto zavisi od vremenskog perioda.e,tako se prica poslije slave..zivi i zdravi bili :skool:
Last edited by savic on 01 Nov 2015 01:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Usput... slike stvarno nebi skodile.
Niko ovde nije vidovit.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Maricaivica. Kod distributera, ili u MP (govorim za Renner) možeš da kupiš 25 kg premaza samo u setu. Znači 25 + 12.5. Ako tražiš da kupiš manje, ili više kat. od toga, prodavac je u obavezi da te upozori na posledice koje mogu da nastanu zbog ne odgovarajućeg procenta kat. Ako ipak insistiraš da kupiš 25 + 5 (u Savicevom slučaju) moraš da potpišeš izjavu kojom prodavca oslobadjaš odgovornosti za eventualne posledice. Ako kažeš na primer da sada hoćeš da kupiš 5, jer ti je ostalo od prethodnog posla 7.5L, opet moraš da potpišeš, jer se postavlja pitanje zašto ti je ostalo 7.5L od prošli put.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

savic ja koliko znam za ove 4 godine koliko koristim rener boje u temelj beli ide 40 posto katalizatora m 043 a u bezbojni temelj 50 posto katalizatora m011 a sto se tice slika prvo i osnovno je da postavis sliku sa pitanjem ljudi imam taj i taj problem koji vidite na slici sta je uzrok tome i kako da ga saniram. Neznam zasto toliko komentara napamet niko nije vidovit da vidi kod tebe u CG sta je bilo postavi sliku pa ces dobiti adekvatan odgovor a ne mlacenje prazne slame.Toliko od mene i pozdrav! :pucko:
smirglaj nikad dosta
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Radenko. 40% volumetrijski (zapreminski), 50% težinski. Svako ko može da priušti Rennerove proizvode ima vagu na dve decimale (neko ima i na tri, košta 2000 evra) i odmerava težinski.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Mladjo imam tehnicko upustvo nema potrebe meni da dajes savete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Neradim odjuce PU!
smirglaj nikad dosta
Locked