Problem,pucanje PU laka na bukva stoku

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Problem,pucanje PU laka na bukva stoku

Post by savic »

Ovako drugari:kao sto naslov glasi mene zanima da li je neko strucan da objasni kako je najbolje i najbrze ponovo izlakirati bukov stok,u pitanju je PU bijeli temelj i lak 25% sjaj.isla je prva ruka temeljne pa kitovanje po potrebi,pa druga ruka temeljne i lak.. koji je pokazao sitne pukotine nakon par dana ali su se pukotine dale primjetiti vec nakon prvog temelja.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Drvo, vjerovatno, nije bilo dovoljno suvo cim se pojavljuju pukotine.
Ako se rasusuje pa puca, najbolje da ne diras nista neko vrijeme dok se ne stabilizuje, nakon toga auto kit pa lak.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

savic wrote:isla je prva ruka temeljne pa kitovanje po potrebi,pa druga ruka temeljne i lak.. koji je pokazao sitne pukotine nakon par dana ali su se pukotine dale primjetiti vec nakon prvog temelja.
izmedju 2 premaza temeljne se ne gituje. Ocigledno da nemas nikakvog iskustva, a pitanje je i koje si i kakve lakove koristio i kako si ih katalizirao. Na ovakva pitanja je tesko davati odgovore, moze se samo nagadjati.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Slažem se sa Pezzo, ali sad šta je tu je. Poslušao bih Sasin savet i dodao bih: pusti lak da se propisno osuši (za ovo ti trba da znaš koliko si katalizatora stavio. Ako ne znaš, videćeš kada počneš da šmirglaš da li je lak/boja suva) i onda ga zabrusi da bi otvorio površinu za naredni sloj špric gita, ili auto kit kako Sasa reče (Sasa da li si mislio na PE sivi git, sa crvenim ktalizatorom?). Na to nabaci završni lak (obrati dobro pažnju na ovo što ti je Pezzo napisao). Mislim da je ovo mnogo slojeva (a tek redosled ubi bože), ali ja bih pre s njima rizikovao nego da brusim sve do drveta. Ako imaš negde blizu peskarenje to ti je naj brži način da skineš postojeće slojeve.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

hvala na odgovorima i molio bih da neko odgovori kojim redosljedom se lakira stok ako ne ide kit izmedju dva temelja posto se nevidi detaljno iskitovati prije prve ruke temeljne i stavio sam 20-25 % katalizatora,a sto se tice auto kita pa preko njega lak.. onda zna da izbija zuta boja kita ako ide direkt bez temelja
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ne auto-git vec stolarski i on ide na golo drvo. Kad se dobro osusi, pripremi se smirglanjem za lakiranje ili bajcovanje. Osnovni lak se nanosi obe ruke/premaza jedna za drugom posle zasusivanja prve ruke. Ako cekas duse od 2 sata, onda treba dobro da osmirglas prethodni sloj. Kad se sve to osusi, smirgla se sitnom smirglom i zakrpe eventualno propusteni defekti gitom u vosku (to se prodaje u obliku krede i u raznim bojama), kad sve pripremis tek onda detaljno uklanjas prasinu i nanosis zavrsni lak.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Hvala majstore i jos mi samo nije jasno kako izgleda taj stolarski kit
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

p.s.
moze se desiti i da lak nije dobar (nisi nista naveo od kog je proizvodjaca i koji lak ili si mesao lakove i/ili katalizatore i razredjivace raznih proizvodjaca, sto moze uzrokovati nekompatibilnosti i defekte !?), ali verovatnije je da si negde pogresio pa je ispucalo.
Te zute mrlje koje se vide od gita, a ne vide se pre lakiranja, se mogu i trebaju ukloniti smirglanjem na vreme, ali na to obraca paznju ko zna, a ko ne zna on brljavi i vata se za glavu. Zato sam ti i napisao da nemas iskustva, a hteo bi odmah da sve bude idealno. To je kao u svakom poslu, pa ni svi kuvari nisu isti, ni svi vodoinstalateri, ni svi zidari. Ali eto, malo po malo sve se moze nauciti.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

lak je Renner Italia i nisam nista pogrijesio ali je problem u drvetu,sigurno nije dovoljno suv pa je zato doslo do pucanja laka i mene je zanimalo kako naj lakse i naj brze to rijesiti.obicno lakiramo stokove presvucene folijom pa nemamo problema sa time
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

u stvari me vise zanima visegodisnje iskustvo nekog majstora koji ima provjeren nacin rijesavanju toga problema
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

daj sliku tog ispucalog laka pa tek onda da ti kazemo sta je problem a sve drugo je nagadjanje, pozdrav
smirglaj nikad dosta
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Postavicu sliku sutra kad dodjem sa posla i hvala svima na odgovoru.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Å tok od bukve nikako nije dobro rješenje. Možda se neki majstori neće složiti, ali bukva, pa makar i parena (koja je manje higroskopna), dosta je nemirna. Zato je za takve konstrukcije od bukve neophodno izabrati suho drvo pravilnih godova i ne pretjerivati u debljini i dužini, a i to nije garancija da se neće dogoditi opisano.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Dobio si kvalitetne savete.
Medjutim kada si napisao da si radio sa RENNER-om sve je mnogo jasnije.
Ni u jedan RENNER-ov PU ne ide 20 do 25% katalizatora, a u bele podloge ide 50% katalizatora, FC M043 obično (elastični katalizator). jedino FC M030 ide 30%, ali njega ti nisu prodali sigurno. Medjutim manje od 50% katalizatora ne može da dovede do opisanih problema, nego samo više od 50%. Čak i da su ti prodali katalizator od drugog proizvodjača preliven u orig. Renerovo pakovanje, ili da mu je istekao rok (ne pitaj kako znam za ovo), ne mogu da se pojave navedeni problemi.
Zovi predstavnika, imaju dobru tehničku podršku i verovatno će ti dati, a smem da se kladim da su ti već dali preporuku ciklusa na mail i u štampanoj formi (ako si kupovao kod predstavnika) i garantujem da nisi poštovao preporuku iako tvrdiš da jesi (verovatno je nisi ni pročitao, ovo je naj češći slučaj. I 1000% ti nisu napisali da gituješ izmedju slojeva). Ovakvih slučajeva je bezbroj i pred klijentima se na licu mesta dokaže, simuliranjem greške, da nisu poštovali uputsva, ali...
Ako si kupovao u maloprodaji onda je moguće da nisi dobio prep. ciklusa i onda sam te džabe iznapadao. Ali bez obzira, iako ti je ovde čovek koji zna šta piše, lepo napisao "izmedju 2 premaza temeljne se ne gituje" ti i posle toga tvrdiš "i nisam nista pogrijesio ali je problem u drvetu". OK. Problem je u drvetu, ja se slažem s tobom.
Last edited by Mladja rok on 30 Oct 2015 00:58, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nije mi jasno zasto ste pricu okrenuli na lakove i katalizatore kad to nema nikakve veze sa problemom.
Covjeku su ispucali stokovi (drvo) ili od rasusivanja ili ih je neko u susari prepekao tokom susenja pa su tamo ispucali.

Sustina je (predpostavljam) da su to sitne pukotine u pravcu godova koje se prilikom smirglanja veoma tesko primjecuju, a kada se stavi bijeli temelj svaka se vidi zato je covjek kitovao izmedju dva temelja.
Nikako mi ne ulazi u glavu zasto je toliki grijeh kitovati izmedju slojeva, imate li vi uopste iskustva u lakiranju kad to predlazete!?
Uvijek postoji nesto sto treba iskitovati a vidi se tek kad naneses temelj ili prvi sloj zavrsnog laka posto mi nanosimo jedan temelj i dva puta zavrsni lak.
Locked