Problem,pucanje PU laka na bukva stoku

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Radenko. Napisao si "ja koliko znam..." pa reko samo da potvrdim :tummenupp:
Last edited by Mladja rok on 01 Nov 2015 15:13, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Isuvise nepoznanica.
Daj tacno koju osnovnu si koristio (renner ih pravi jedno 20-tak http://www.renneritalia.com/en/products ... basecoats), tacno koji lak, daj neku sliku kako izgledju te prskotine...

Ovako samo nagadjamo, bespotrebne prepirke, a ne znamo uopste o cemu tacno pricamo.

Sto vise bude informacija, veca je verovatnoca da cemo pre (ili uopste) pronaci pravi nacin da se to sredi.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Belih podloga postoji samo 5 za naše tržište od kako postoji Renner. Sve ostale se razlikuju samo u šiframa.
Na primer: Nekome treba trans. podloga da zapuni fine line na plotu. Prodavac mu proda FL M006. Kada ga posle par dana pozove (ovo se uvek radi) da ga pita jel zadovoljan podlogom, dešava se da kupac kaže "znate, dobra je, ali da li imate nešto što još bolje zapunjava pore". "Naravno, imamo baš to što vama treba, malo je skuplje, ali je to novi proizvod sa usavršenom formulomacijom...". I pošalje mu opet FL M006, samo što sada na nalepnici piše FL M008. Naravno kupac bude prezadovoljan. Ako je veća količina u pitanju dodatno se izlazi u susret kupcu tako što prodavac primi nazad FL M006, a da mu istu količinu FL M008.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

i ja mislim da je problem u drvetu cak kao sto rece sasa postoi mogucnost da je presuseno prepeceno
a sto se tice gitovanja ja sam mnogo puta gitovao posle temelja i auto gitom i akrilnim i nikad nisam imao problem
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

evo jedan primjer kratkoga komada stoka ali ima ih jos i sutra cu uslikati taj set Rennera gdje ide 25kg temelja+5l.katalizatora

Image
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

moze i ovako zbog bolje preglednosti
http://www.dodaj.rs/f/28/vk/1tQewQ0i/1.jpg
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ovde se nista nevidi sem poprecne fugne daj neku sliku bolje rezolucije :prsdole:
smirglaj nikad dosta
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja znam gde je problem! Nemaš pojma da fotografišeš :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mladjo, kakva su ti iskustva sa drugim proizvodjacima boja i lakova iz te grupacije?
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Egidio milesi (žuti). Radili smo sa njima dok nisu pukli pre par godina. Bili kvalitetniji od današnjeg Rennera. Milesi (beli) postoji i danas, ali nije taj kvalitet (tako sam čuo, nisam koristio novi Milesi).
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jeli ta pukotina po spoju ili je jedn komad drveta? Predpostavljam da je na spoju jer je suvise pravolinijski za bilo sta drugo.
Ta pukotna je prevelika za bilo kakvo kitovanje.
Rasiri je glijetom ili necim slicnim, namazi pu lijepkom i stegni.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Sasa, pukotina je po spoju. Ne znam kolika je širina štoka, ali za sve preko 12 cm, radi se širinsko nastavljanje.
Kitovanje je moguće akrilnim filerim, ali u tom slučaju mora da se kituje drvo. Za kitovanje ovolikih "pukotina", toniranim akrilnim filerima, potrebno je iskustvo.
Lepljenje nije trajno rešenje jer sa slike se vidi da se leva daska bacila (kompresiona, ili tenziona zona nisam siguran), i nikakav lepak neće zaustaviti naprezanje da vrati dasku u prirodno stanje. Ako ne popusti lepak, rascepaće se daska po debljini (naspram linije lepljenja).
Problemi kompresionog i tenzionog drveta se rešavaju pravilnim sušenjem (dok je gradja u složaju, naravno. Sada je gotovo).
Last edited by Mladja rok on 03 Nov 2015 13:39, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jbt... kako vi bilo sta vidite na ovoj mutnoj fotki...
Ovo po sredini mi mnogo vise lici na nekakav sastav nego na pukotinu. Prvo sam pomislio da je u pitanju linija nacrtana olovkom (a i dalje nisam nacisto)

A koliko sam ja shvatio on nema problem sa jednom velikom pukotinom, nego sa gomilom sitnh.
User avatar
savic
Šegrt
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2012 17:57
Location: Kotor Varoš

Post by savic »

Slika je mutna zato sto je jako tesko slikati bijelu podlogu i tako sitne pukotine i sa 8MP kamerom.
Na ovoj poziciji je pukotina pokazala na sastavu drveta ali ih ima jos dosta.
Sto se tice Rennera i katalizatora evo slike da razrijesimo i tu dilemu
Bijeli temelj:
Image
katalizator:
Image
Sto se tice utrosenog materijala od Renner-a do sada i nemam neku pohvalu zato sto je lak dosta gust pa se ne razljeva bas kao od ostalih proizvodjaca i nisam bas zadovoljan.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Mladja rok wrote:Sasa, pukotina je po spoju. Ne znam kolika je širina štoka, ali za sve preko 12 cm, radi se širinsko nastavljanje.
Kitovanje je moguće akrilnim filerim, ali u tom slučaju mora da se kituje drvo. Za kitovanje ovolikih "pukotina", toniranim akrilnim filerima, potrebno je iskustvo.
Lepljenje nije trajno rešenje jer sa slike se vidi da se leva daska bacila (kompresiona, ili tenziona zona nisam siguran), i nikakav lepak neće zaustaviti naprezanje da vrati dasku u prirodno stanje. Ako ne popusti lepak, rascepaće se daska po debljini (naspram linije lepljenja).
Problemi kompresionog i tenzionog drveta se rešavaju pravilnim sušenjem (dok je gradja u složaju, naravno. Sada je gotovo).
Koliko sam shvatio, lijepak nece zaustaviti naprezanje, a akrilni filer hoce!? :/
Locked