Pomoć oko izbora izvedbe komore za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Pomoć oko izbora izvedbe komore za farbanje

Post by Mladja rok »

Pozdrav svima, šta radite :)

Otidoh u jednu firmu gde vrše testiranja premaza, traže uzroke grešaka, prave reprezentativne uzorke (za reklamu)... a komora, jedna prostorija sa plafonom na oko 5 metara visine, po plafonu se vuku neki kablovi i cevi za ventilaciju koje se tresu kada ventilacija radi, unutra i šmirglaju i drže gomilu nekih stvari, tu je i kompresor i merdevine i neke stare kante i usisivač... A rezultati vrhunski. Imaju vijčani kompresor, sušač vazduha, PRi HD štoljpi, suvi filter i izvlačenje vazduha iza njega. Pitam jel to funkcioniše. Kažu sad ćeš videti komoru samo da majstor isprska VS jer ne smeju da se otvaraju vrata. Počnemo priču i pitam ga ja "a da li vam je brzina strujanja vazduha od 0.3 do 0.5 m/s i da li nemate zone turbulentnog kretanja vazdušne struje, ili laminarnog, zbog pravolinijskog smera napona vazduha" a on me gleda onako nedefinisano, pa me pita "jel vama to za neki doktorski rad treba" Troje ljudi oko njega se podaviše od smeha, ja sam nekako ostao živ. Ali shvatio sam poentu, a to je, sine, preterano sereš.

Komora bi mi bila 4 metra dugačka, 3 metra široka i 2 metra visoka. Iskoristio bih jedan deo garaže i pregradio bih ga stiroporom debljine 10 cm. Jedna uža strana bi mi bila suvi filter, a vazduh bi ulazio kroz plafon preko grubog i finog filtera. Ventilator bih stavio samo iza suvog filtera. Na pod bih stavio podni filter i preko njega metalnu rešetku. Ulaz vazduha bih postavio metar iza mesta gde bih ja stajao dok lakiram.
DA LI MISLITE DA ĆE OVO DA FUNKCIONIÅ E? a ako ne mislite, zašto ne mislite. Ja mislim da dobro mislim kada kažem da mislim da će to da kida :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hvala na pitanju, ne radim nista... i to kvalitetno :)
Tacnije, dosao malopre kuci, pa deljem podvarak.

A za ovo.. slaba ti pomoc od mene, al zato mislim da je Micin podvarak za cisto 5 :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Poštovanje :)
Ja se smejem ;)

A za pitanja,odi do radmita(požega),vidi kako to izgleda,popričaj sa majstorima i snimi,pitaj zašto ne gipsane table(ili kako da gipsane table),a ako ti to daleko imaš i Caleta u Petrovcu,to ti je moja skromna preporuka na ovako neviđeno.

A da,ja mislim da će da funkcioniše :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pozdrav, pozdrav
eee, kakve sam ja paprike veceras jeo, pa to je za 10. Sad se mislim dal da popijem pivo ili dva :)
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Ljudi, prijatno... Ako ste jeli, da nastavimo da radimo (ja obično malo odspavam)

Maricaiivica, popi jedno, lakše ćeš doći do odgovora.

Mbole, ovde je zabranjeno reklamiranje, ali ako je podvarak toliko dobar ko što kažeš.

Dule, ne bi ti sada išo u tu Požegu i Petrovac ni da je čorbast pasulj u pitanju.

Stvarno ljudi, vidim da ima puno ovakvih "komora". Mogao bih sada da pitam svašta vezano za tu izvedbu i neke druge izvedbe, ali ako neko ima slično rešenje, ili je negde video nešto slično, neka kaže, da ne ulazimo sada u aerodinamiku, vrste ventilatora, i druge naučne oblasti. Ne mrzi me da pišem (ja ovo nebih proveravao na vašem mestu), ali mislim da nema potrebe da se širi tema (koja je sama po sebi vrlo pogodna za razradjivanje), već da se iznesu neki konkretni primeri iz prakse. Ako nešto zeznem teško ću posle da menjam dimenzije. Išao sam na varijantu bez ventilatora za ubacivanje vazduha, ali ako neko zna iz konkretnog primera da mora taj vent. lako ga je dodati.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Mladja rok wrote:Išao sam na varijantu bez ventilatora za ubacivanje vazduha, ali ako neko zna iz konkretnog primera da mora taj vent. lako ga je dodati.
Боље ти је да имаш вентилатор који убацује ваздух него вентилатор који избацује.
Кад вентилатор убацује ваздух у комори је надпритисак и ништа непотребно не може да уђе у њу. Кроз сваку рупицу на комори ваздух јЗЛАЗИиз ње. Пошто се ваздух који убацујеш у комору филтрира - у комори је чист ваздух без прашине.

Кад само избацујеш ваздух из коморе у њојствараш подпритисак и кроз сваку рупицу на комори спољни ваздух УЛАЗИу комору а са њим и прашина.
Оптимално је решење са два вентилатора с' тим да је вентилатор који убацује ваздух већег капацитета од оног који избацује да би се и на тајначин у комори створио надпритисак и спречио улаз прашине.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

tako je :pljesk:

ja necu da pisem nista jer je to nauka kao i sve ostalo i na kraju se svede na stap i kanap(a i to zna da kosta):)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

ja se slazem sa singerom
e sad kako su oni demonstrirali moze i pod krusku da se farba pa da se polira
ali ipak je to malo komplikovano nije bas tako prosto
ja treba da nadjem vremena da zavrsim moju komoru nisam bas zadovoljan ima jos par sitnica
mada je moja vise uradjena kao auto komora
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

правио сам аутолакиреру комору са воденим зидовима и два вентилатора плус грејач ваздуха на нафту.
Нико му није нашао ни једну замерку за урађени посао. Добра комора + добар мајстор = :prsgore:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

vidio sam slican sistem kod jednog autolakirera, samo sto je kod njega ispod metalne resetke (umjesto filtera) bio bazencic sa 5cm vode.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Vi lakireri ste neki baš teški ljudi bre. Možda taj visok pritisak utiče :)

Feniks, vrlo lep odgovor, čitljiv, jasan, ali meni potpuno beskoristan, sve to se nadje na guglu za 10-ak minuta. Ti si to samo lepše upakovao. Verujem da si imao naj bolje namere ;)
Koliko ventilator izvuče vazduha iz komore isto toliko vazduha bi trebalo da udje kroz "krovni filter". Znači u komori bi bio atmosferski pritisak (ni pod ni nad jer koliko će vazduha biti izvučeno, u konačnom zavisi od atm. prit.). Poenta je da i ako bude nekakvih rupica gde bi vazduh mogao da udje on neće ući.
Svrhu nad pritiska vidim kod komora u koje se često ulazi i izlazi (zato sam i napisao da mi nisu dali da udjem u "komoru" dok majstor ne isprska VS).
DA LI NAD PRITISAK IMA JOÅ  NEKU FUNKCIJU OSIM OVE OPISANE I ZAR NEĆE NAD PRITISAK POVEĆATI BRZINU STRUJANJA VAZDUHA, Å TO JE LOÅ E (TAKO SAM JA RAZUMEO)?
Ova dva pitanja sam se trudio da izbegnem, ali ne vredi. Odgovor na ova dva pitanja nije neophodan, koliko savet nekoga ko je imao, ili zna nekoga da ima/je imao "komoru" kakvu sam opisao da bih za sebe napravio (na tom principu), pa je video da to ne funkcioniše i da kada se napravi nad pritisak, onda funkcioniše. Sve ostalo je teoretisanje.

Singeru, slažem se.

Miloscale ???

Feniks, Vodena zavesa je poželjna skalamerija, ali meni treba mišljenje da li će rešenje koje sam napisao da bih sebi napravio, funkcionisati, ili ne i zašto? Da li baš svi imaju V. zavesu.

Firma gde sam povremeno radio kao pomoćni lakirer ima vrhunsku Italijansku komoru u kojoj krovni filter prema rečima lakirarke nije menjan naj manje 6 godina, a čisti se jedanputa godišnje od prilike i pritom iz njega ispada sve i svašta, gore nego iz kese za usisivač. U isto vreme se čisti i vodeni filter, to jest bazen ispod radnog prostora gde se lakira i pritom se izvuče puno bure od oko 200 kilograma mulja.
Komora se nalazi u prostoriji u kojoj se šmirgla non stop na 3 radna mesta i kvalitet lakiranja je užasno loš. Vrata komore su uvek za oko 10 cm otvorena. Lakirerka je odličan majstor i čovek i svesna je svih nabrojanih nedostataka, ali ranije dok je pokušavala da ukaže na njih zamerala se svima. Sada ćuti radi i klima glavom i svi je vole (što je ovo nešto novo u Srbiji). Jedini razlog što vlasnik firme ne lakira ispod kruške je što on zahvaljujući vizuelnom efektu koji ta komora ostavlja na bogate, glupe i umišljene mušterije, ubode posao i naplati tri puta skuplje nego da nema tu komoru... Na Bubanj potoku, oglasima i još nekim buvljacima sam vidjao bolje klub stočiće za 60 do 80 evra od njegovih od 700 pa naviše (ne preterujem ni malo). Ne osudjujem ga, ovce i jesu za šišanje. Još su i zadovoljne na kraju, u stvari davno sam primetio da što više plate to su srećniji. Naj bitnije je da je Design by Guigilanijo, Pininfarina, Džoni voker, Armani, Panjković academy i druga zvučna imena u trgovini maglom.

Komora koju sam pominjao u prvom postu, samo da dodam da iza suvog filtera ima metar, metar i po praznog prostora, punog prašine, a napominjem rezultati su vrhunski, a nemaju nad pritisak...

Još jednom, Da li neko NA OSNOVU ISKUSTVA LIČNOG, ILI NEKOG KOLEGE, MISLI DA ĆE PREDLOG MOJE KOMORE FUNKCIONISATI, ILI NE I AKO NE, ZAÅ TO?

Ko je preživeo pisaće.
Last edited by Mladja rok on 27 Oct 2015 23:18, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gresis.
Ako imas ventilator koji izbacuje vaduh, uvek ces u komori imati podpritisak.
Komora je zatvoren sistem, a ventilator se nalazi na granici izmedju tog istema i okoline.

Cak i ventilator koji stoji u sred livade, na jednosj strani kreira podpritisak a na drugoj nadpritisak.

Vazduh koji ulazi kroz filter ima otpor, tako da bi uvek hteo da ostane napolju.

Kad taj potpritisak ne bi postojao, ventilator nikako ne bi mogao da uvuce svez vazduh u komoru. Ventilator upravo sluzi da bi napravio taj podpritisak. Ne mozes vazduh da "izguras" ko orman. On se krece samo usled razlike u pritisku.

I kod usisivaca imas samo ventilator. A on pravi sasvim lep potpritisak na usisnom crevu. Svaki otvor na komori, imao on filter ili ne je tvoj kraj creva od usisivaca. Posto je vazduhu uvek lakse da prodje kroz rupu nego kroz filter, uvek ce uvlaciti i van filtera.

U odnosu nasta bi nadpritisak povecao brzinu strujanja vazduha? U odnosu na podpritisak? Jok.

Sto se brzine strujanja tice, ona zavisi samo od razlike u pritisku izmedju unutrasnjosti komore i pritiska van komore. Nebitno na koju stranu. Ako ti je u komori pritisak nizi za 0.1 bar (prozivoljna cifra) nego napolju, strujanje ce biti potpuno isto kao da je pritisak u komori veci za 0.1bar od onoga napolju. Naravno pod uslovom da su otvori kroz koje se vazduh uvlaci odnosno izbacuje identicnog preseka.

Stujanje vazduha je pozeljno (a i mora da ga bude), do neke mere. Naravno ne treba da imas uragan u komori, ali strujanje treba da postoji. Koliko znam tipicno se pravi tako da strujanje ide nadole, to jest da magla bude povucena ka patosu, a ne dignuta u vis da bi ponovo pala na ono sto farbas.

Zato ventilator koji ubacuje vazduh ide u gornju zonu, a onaj koji izbacuje u donju, a usis odnosno izduv idu spurotno.

Druga stvar koju sad primetih je da bi pregradu pravio od stiropora. Mislim da nije bas idealan materijal zbog statickog elektriciteta. A i ne voli bas razredjivace iz boje.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Mladja rok wrote:Feniks, vrlo lep odgovor, čitljiv, jasan, ali meni potpuno beskoristan, sve to se nadje na guglu za 10-ak minuta. Ti si to samo lepše upakovao. Verujem da si imao naj bolje namere ;)


Feniks, Vodena zavesa je poželjna skalamerija, ali meni treba mišljenje da li će rešenje koje sam napisao da bih sebi napravio, funkcionisati, ili ne i zašto? Da li baš svi imaju V. zavesu.
Кад сам правио то што сам објаснио (пре 45 година) ни ти ни интернет нисте постојали.
Да сам то само због тебе писао - писао бих ти на ПП.
Да ја претражујем интернет уместо тебе? не пада ми на памет!
Ово чита још по неко ко можда не претражује интернет као ти.

Ђто се тиче притиска - под и над - све ти је Боле лепо објаснио - нема шта да се дода
А ја се више нећу трудити да не тупим најбоље намере ;(
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Pa što ne probaš taj odgovor da nađeš na google-u za tih 10 minuta umesto što ovde mlatimo praznu slamu, jer svaki odgovor koji ti neko predloži tebi ne odgovara. Ista priča je bila i u temi pripremne grupe za vazduh. To je i razlog što se u odgovrima na pitanje pojavio micin podvarak i po neko pivo :).
Last edited by bule on 28 Oct 2015 20:14, edited 1 time in total.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Odustao bih već od ovog foruma, ali mi je tema o sušaču pomogla (da ne bacam pare), pa verujem da ću i od ove teme imati finansijske koristi, samo da se malo bolje razumemo.
Možda ja nisam postavio pitanje kako treba. Znači: DA LI MISLITE DA ĆE REÅ ENJE KOMORE KOJE SAM PREDLOŽIO FUNKCIONISATI, ILI NEĆE I AKO NEĆE ZAÅ TO NEĆE, TO JEST Å TA KONKRETNO DA PROMENIM?
Do sada je naj konkretniji odgovor na ovo pitanje dao dule: "A da,ja mislim da će da funkcioniše smile".

Mbole. Ekstra si objasnio teoretski deo. Bio sam izguglao i to, ali je trajalo ne uporedivo duže od 10 minuta i tih informacija ima na Engleskom i mnogo manje na Nemačkom. Lepo si sve objasnio, ali da li bi mi molim te na osnovu toga izračunao dimenzije otvora za dimenzije komore koju sam predložio da bih sebi napravio kao i veličine i snagu oba ventilatora (ako definitivno misliš da su mi potrebna oba). I to ima da se izgugla, ali em je razbacano po internetu, em su jedinice kolonijalne (psi, cfm itd...) i znam da bi mi mnogo vremena trebalo da to sam uradim, a nemam ni koncetraciju za tako nešto, pa ako mi ti ne napišeš uradiću onako kako sam planirao, pa šta bude.

Jel znaš šta bi bilo kada bi se takmičili običan seljak i inženjer povrtarstva, ko će više i bolje povrće da proizvede. Seljak bi uveliko prodavao to što je proizveo, dok bi inženjer i dalje ispitivao sastav zemljišta.
U prvom postu sam pomenuo komoru bez n od nad pritiska i majstora koji ne zna ni šta je to, a lakira za medalju, u uslovima za koje pomenuta kruška izgleda kao naučna fantastika. Primetio sam da su mi se sve više divili koliko sam pametan i obrazovan. Ja sam samo boga molio da mi ne kažu da im izlakiram nešto. Mislim da si odlično shvatio šta sam hteo da kažem.
Stiropor bih obložio najlonom. I u toj komori gde sam bio, su sve obložili najlonom.

Feniks. Postavio sam konkretno pitanje u ovoj temi da bih dobio odgovor na to pitanje. Ako imaš nešto da napišeš ne vezano za moje pitanje, za to postoji blog, na kome mogu da se informišu ljudi koji iz bilo kog razloga ne pretražuju internet. Ako znaš odgovor na moje pitanje, ne vidim zašto mi ne bi odgovorio i na pp, ako će to pomoći mom problemu.
Ako kažeš da nema šta da se doda na boletov tekst, molim te kaži mi ti kako da napravim komoru (uslov je samo da ostanu dimenzije koje sam naveo), jer ja stvarno na osnovu tog, ponavljam vrlo kvalitetnog teksta, ne mogu da dodjem do konkretnog rešenja. Znači, dimenzije otvora tolike i tolike, suvog filtera tolike i tolike, veličine i snaga ventilatora tolike i tolike.
Sve ovo do sada samo je zakomplikovalo stvari iako sam siguran da niko nije imao loše namere, naprotiv, naj veće poštovanje za tvoj i boletov tekst :)
PONAVLJAM, JA SAM ZAKOMPLIKOVAO NAJ VIÅ E JER SAM U PITANJU TRAŽIO DA MI SE OBJASNI ZBOG ČEGA MOJ PREDLOG NIJE DOBAR. IZVINJAVAM SE ZBOG OVOGA. ZNAČI Å TA TREBA DA PROMENIM KOD MOJE KOMORE, NIJE TOLIKO BITNO ZAÅ TO.
Post Reply