Pomoć oko izbora izvedbe komore za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta mislis, dal bi tom majstoru bilo lakse da farba i dal bi bolje farbao da radi u komori koja je uradjena kako treba?

Za nekoga ko trazi pomoc, previse igras na ivici nipodastavanja i uvrede.

Prica o seljaku i agronomu je za malu decu, i uglavnom je pricaju oni koji samo misle da nesto znaju, a "znanje" im se zasniva na cistom iskustvu. To ce reci... cim se pojavi nesto novo, ne znaju sta da rade, pa to lepo popljuju.

Svaka budala ume da poseje nesto, i da moli boga da padne kisa, da rodi, da ga ne ubije neka bolest, da korov ne nikne...
Pa kad to sto je posejao uradi na tri leje, koje okopava svaki drugi dan, i nesto nikne: u jeeee vidi sto je rodilo.
Samo bih voleo da ga vidim da to isto uradi na 50 hektara.

No da se vratimo nazad.
Da izracunam... ovako napamet, nemam sanse. Malo prevelika matematika za moje davno neupotrebljavane vijuge. Em sam takve racunice radio pre 30-tak godina, em ne znam sta za konkretnu primenu treba da se dobije kao optimalan rezultat (a i ne interesuje me).

Ako postoje na netu prirucni proracuni (nisam trazio posto mi nisu nikada trebali), prebacivanje iz cfm i psi u kubne metre u minutu i bare je trivijala. Barem kalkulatora za konverziju ima na sve strane po netu.

Pravo da ti kazem... ne vidim sto bi meni trebalo manje vremena nego tebi?

Ako ti je komplikovana racunica za dva ventilatora, stavi jedan, al stavi ga tako da gura vazduh u komoru, ne da izbacuje iz komore.

Ustvari... ma to mi samo teoretisemo, i lupetamo... vidis kako to majstori na brzaka zavrse, zaboravi sve sto smo pisali i radi po svome.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Nikoga nisam vredjao ni ponižavao, ali da jesam možda bi se pojedini manje silili i optuživali me, jer bih onda bio kao vi i tada vam ne bi bio trn u oku. To je karakteristično kod vas: volite da se svadjate, stavljate reči usta, kačite nekome da vredja i nipodaštava druge itd... Sve osobine koje sami posedujete, a pripisujete ih drugima, jer tako lakše živite sa svojim manama. Ako vas je uvredilo što sam vam napisao da su iznete informacije, u mom konkretnom slučaju nepraktične, blago vama, vi stvarno ne znate šta su problemi.
Svašta je napisano, ali jedva da sam dobio odgovor na pitanje oko komore.

Mbole, Nije samo stvar konvertovanja jedinica. Sad bi možda trebalo da pišem još dva sata, koliko je proces komplikovaniji od običnog konvertovanja, da su proračuni radjeni na području SAD-a, gde su drugi odnosi vlažnosti i pritiska vazduha, drugi tipovi komora i filtera i da na netu imaju varijante samo sa radijalnim ventilatorima i šta sve još...... Pitao sam te da li možeš za ove moje dimenzije da izračunaš, ako ne možeš, nema veze čoveče, al ispade kao da sam ti tražio da mi pokloniš 1000 evra. Koliko si napisao teorije mogao si da mi predložiš konkretno rešenje za komoru i još bi manje vremena potrošio. Znači pomogao si mi onako kako si ti hteo, a ne kako sam te ja zamolio.


Da li treba da vam budem zahvalan što pišete šta vama odgovara, a ne ono što sam vas pitao. I još se vredjate kada vam kulturno ukažem da mi na taj način ne pomažete. Pred postavljam da većina vas kao i ja ne zna odgovor i niko vas ne krivi, ali onda nemojte pisati, samo da nešto odgovorite i da očekujete da vam se zahvaljujem. Feniksu tebi bi neko drugi odgovorio "alo jesi ti ćorav, jel umeš da čitaš..." ali naravno da nisi ćorav, da umeš da čitaš i da nisi imao loše namere. Ja sam te samo zamolio da ne skrećeš sa teme. Stvarno izvinite ako vas je to toliko uvredilo da me sada prozivate svakako. Na ovome forumu sam isključivo da bih sebi pomogao, ali se ne pravim lud i kada umem, pomažem i ja drugima, ne zato što volim ovde nekoga, nego što mislim da će mo tako svi lakše doći do svoga cilja.


Ako možemo da nastavimo normalno, lepo. Ako ne, ništa to nije strašno... Pozdrav :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa covece, napisali smo ti da stavis ventilator koji ubacuje a ne koji izbacuje vazduh.
Ti kazes da nema potrebe za tim zbog...
Mi ti objasnimo zasto ima potrebe za tim.

E sad, ako bi mogli i da mi okrunite :)
Pritom usput natuknes, kako ustvari samo teoretisemo, a eto majstori to urade ko sto si ti prvo zamislio i samo fercera (agronom nema pojma i nikad za leba ne bi zaradio, dok seljak odavno prodaje povrce).

Niko od nas nije indzilir koji se time bavi svaki dan, pa na brzinu moze da sracuna potrebne protoke za konkretnu namenu, dimenzije ...

Neko moze da ti napise: ja imam to i to i meni radi lepo, imam sa njim probleme takve i takve. Tesko vise od toga.
A to nije ono sto ti treba, odnosno to vec imas, samo ti objasnjavamo zasto postoji bolja varijanta od toga.

Da i bilo ko od nas tako nesto ssracunao, potrebno je da isto ko i ti, trazi po netu nekakve kalkulatore, nesto sto je neko vec radio... Sory, al ipak zahtevas previse od ljudi koji su ovde da bi se malo druzili i razmenjivali iskustva.

PS
USA se prostire preko celog kontinenta, i ima klimu pa i vlaznost, pritisak... od primorske preko one kakva je kod nas pa sve do nordijske.
Sve jedno je dal je ventilator radijalni ili aksijalni. Bitno je koliki protok moze da napravi.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Kad budes poceo da pravis komoru(imao objekat(prostoriju) namenjen za to ja cu ti sve reci):)

do tada se samo teoretise i svodi na ciji je veci :part:

p.s. najbolje komore su downdraft-sto znaci da ulazni vazduh ide odozgo(koji se prethodno greje(prelazi preko grejaca u tunelu)a izlazi kroz podni kanal napolje.

usis svezeg vazduha je pored komre u donjoj zoni dok je izduv na "odzaku" iznad komore na sto vecoj visini.

razlika u kolicinu uduvavanja i izvlacenja je oko 20% (sto je sasvim dovoljno strujanje vazduha od gore prema dole u komori)

na podu bi bilo pozeljno imati resetke preko cele komore da se sva necistoca koja ne udje u odvodni kanal skuplja pod nadpritiskom u njima.

velicina i kapacitet turbine(radnog kola) se izracunava po zapremini komore................;)

i takoooo
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Nemam pojma o komorama za lakiranje, ali iz postova sam zaključio (vjerojatno krivo) da:
- ne radiš zidove od stiropora
- napraviš povišeni pod ispod kojeg ćeš imati jezerce
- staviš dva ventilatora - gornji upuhuje, donji ispuhuje
- staviš filtere na oba ventilatora
- staviš finu regulaciju brzine na oba ventilatora
- nabaviš uređaj za mjerenje tlaka


;)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

trnac wrote:Nemam pojma o komorama za lakiranje, ali iz postova sam zaključio (vjerojatno krivo) da:
- ne radiš zidove od stiropora
- napraviš povišeni pod ispod kojeg ćeš imati jezerce
- staviš dva ventilatora - gornji upuhuje, donji ispuhuje
- staviš filtere na oba ventilatora
- staviš finu regulaciju brzine na oba ventilatora
- nabaviš uređaj za mjerenje tlaka


;)
Појам се појављује :prsgore:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Pošto je najveća muka oko proračuna ventilatora evo ovde imaš sve potrebne elemente
http://enerese.np.ac.rs/documents/tm/klm.pdf
U tabelama pronađi broj izmena vazduha u komori za farbanje (20 - 50). Znači izračunaš kubaturu svoje komore pomnožiš sa 20 - 50 i to je količina vazduha na sat a onda na osnovu toga biraš ventilator i površinu svetlog otvora koji ti je potreban. Sve ostalo ćeš naći u PDF-u na gornjem linku i nemoj da te zbuni što se tekstovi odnose na klimatizaciju i ventilaciju jer u suštini i to u komori za farbanje je ventilacija.
Mada dosta toga je već napisano i ovde
viewtopic.php?id=2704&p=1
A ovako kažu propisi
http://www.vatroival.com/doc/propisi/ZO ... edstva.pdf
Last edited by bule on 29 Oct 2015 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Mbole, napisao si "Neko moze da ti napise: ja imam to i to i meni radi lepo, imam sa njim probleme takve i takve. Tesko vise od toga. A to nije ono sto ti treba...
Upravo mi to treba, samo nisam umeo lepo da se izrazim.
Na primer: Ja imam to i to godinama i zadovoljan sam; ili, lakiram godinama i mislim da će konstrukcija koju si opisao da funkcioniše; ili, lakiram dugo i nije ti loša ideja, ali ja bih još dodao... Ili, i ja sam imao tako nešto, ali sam ipak morao da dodam i drugi ventilator itd...
i ovo si napisao "Sory, al ipak zahtevas previse od ljudi koji su ovde da bi se malo druzili i razmenjivali iskustva".
Upravo mi ta iskustva trebaju i ništa drugo u ovome slučaju. Znači iskustva iz prakse, bez pisanja da li treba ovako, ili onako. Nego, ja imam to i to i to funkcioniše, ili ne funkcioniše i gotovo. Možda se to kosi sa teorijom, ali ako završava posao, teorija je suvišna.

Sada sam pročitao svoje postove detaljno i tek sada vidim, ja sam napravio grešku jer sam pitao da li je moj predlog za komoru dobar i ako nije ZAÅ TO NIJE (ovde sam se zaebo). Ti i Feniks ste mi i odgovorili na ovo. j***ga, izvinite još jednom, pogrešno sam postavio pitanje, tražeći teoriju, koju sam i dobio, a onda vas izkritikovao zbog te teorije. Nisam namerno, ali nisam nikoga vredjao ni omalovažavao. ZNAČI NE "ZAÅ TO NIJE" NEGO KONKRETNO Å TA DA PROMENIM (bez ulaženja u teoretske razloge za te promene).
Verujem da sam sada jasnije napisao, mada jedva gledam na oči i proveriću sutra još jednom šta sam napisao.

Za ostale. Bacio sam pogled na odgovore, ali nemam ni snage ni koncetracije večeras da vam lepo odgovorim. Čujemo se sutra :)
Last edited by Mladja rok on 29 Oct 2015 23:49, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima jedna stara izreka: kad bog hoce da te kazni, on ti uslisi zelje :)

Posto si postavio pitanje kako jesi, moje barem misljenje je bilo da te interesuje da sve odradis "po PS-u", a ne da nagadjas.

Ja jesam malo (hmm... malo vise) "inzinjerski" nastrojen, to jest sve sto radim, volim da prvo shvatim kako funkcionise, sta se tu desava, pa tek onda da krenem da to nesto pravim, popravljam, prepravljam... Meni se pokazalo kao uspesnije od "metode uzaludnih pokusaja" iako cesto ume da potraje. Opet... najskuplje je raditi dvaput. Tako da kad god imam mogucnosti, prvo proucim sta i kako, pa tek onda krecem dalje. No, ne znaci da je kod svakog tako. Mozda neko jednostavno ima bolji "osecaj" ili vise srece od mene.

Nevolja sa tudjim iskustvima je sto moze da se desi da necije dobro iskustvo samo znaci da on bolje nije probao.
Upravo ovi koje si pomenuo, sa sitemom koji je jednostavno naopak, imaju dobro iskustvo. Sto lako moze da znaci da nemaju drugo.

No, mislim da si sad dobio neku osnovu sa kojom mozes dalje da razradjujes stvar.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Singeru, vazduh ulazi odozgo, izlazi kroz pod. Da li si na ovo mislio. Ne razumem ovo što si napisao u trećem i četvrtom pasusu (kao da se kosi jedno s drugim). Da li si ovo hteo da kažeš: Ventilator uzima vazduh u donjim zonama izvan komore, podiže ga i kroz plafon ubacuje u komoru, potiskuje ga ka podu gde ga drugi ventilator uzima i podiže ka izlazu (sinusoidno kretanje, Gore dole u suštini). Prvi puta čujem za ovakvu izvedbu? Mada nije ništa skuplja nego ona sa suvim filterom u vertikali (side draft).
"Side Draft Dry Type Back booth is recommended where the paint overspray volumes are low".
"Down Draft Paint Booths are especially designed for Large and heavy components".
Ja sam shvatio da su obe varijante dobre, ali da im je namena različita.

Trnac. Daj bože da je ovako prosto :forbryllad:

Mbole, :skratta::skratta::skratta: Godinama se pitam gde sam čuo za m. u. pokušaja. Znači standardno, nemoj da tražiš i naćićeš.
I ja bih voleo da sve uradim po PS-u, ali imam i ja dušu...
Ja sam u zadnje vreme ipak za to da se profitira na tudjim greškama. I drugi su na taj način naučili od mene dosta. Tako ide u životu.

Bule, trudiću se da ti odgovorim sutra. Imam samo da sklopim jednu pumpu od merdže. Cenim da mi neće trebati duže od 15-ak sati s obzirom da sam je rastavio za nepunih deset :smejanje: al zato ima da pravi naftu. Možda prodam Nemcima patent pa kupim profi komoru :smejanje::smejanje:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

bule wrote:20 - 50 i to je količina vazduha na sat a onda na osnovu toga biraš ventilator i površinu svetlog otvora koji ti je potreban.
50-60, ali se moraju uzeti u obzir i otpori svih filtera i predfiltera i duzine i krivine kanala za odvodjenje prljavog vazduha.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@Mladja rok

tako je,dobro si razumeo ;)

i ovo sto Pezzo kaze je tako jer kad se filteri pocnu prljati drasticno pada protok.

zbog tavih stvari se filteri stavljaju u cik-cak rasporedu :stolt:

za downdraft ti je sve receno.

ona sluzi za farbanje velikih povrsina a side draft za kako kazu low overspray-sto kod tebe nece biti slucaj :stolt:
Last edited by singer on 31 Oct 2015 10:57, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

singer wrote:kad se filteri pocnu prljati drasticno pada protok.

zbog tavih stvari se filteri stavljaju u cik-cak rasporedu
nisam mislio na to vec na propusnost predfiltera pre svega. Proizvodjaci filtera daju podatke o njima, pa za predfilter pise na primer da filtrira 98% cestica ili vise i koliko kubnih metara vazduha moze proci kroz kvadratni metar tog filtera na sat. Predfilter inace ne ide u cik-cak jer nema potrebe.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja i nisam mislio da predfilteri idu u cik-cak vec na izlazu(kanalni) jer se oni vise prljaju od gornjih koji uduvavaju.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve zavisi od tipa kabine. Ova tema od starta nije dobro postavljena i svodi se na nagadjanja, ali u garazi ce tesko sta ozbiljnije moci da se radi osim mozda nekih sitnica, a za sitnice kabina i nije neophodna. Usiljeno uduvavanje svezeg vazduha dovodi do velike promaje (i na takvim mestima se obicno stavlja taj cik-cak filter da bi mogao da propusti vecu kolicinu vazduha u nekom vremenu, znaci na izlazu iz nekog ventilatora za uduvavanje), a video sam kod nekih kako to izgleda i mislim da je to veliki promasaj jer je i nesnosno raditi na takvoj promaji i ako se roba susi na promaji javljaju se defekti. Drugo mesto je taj izlazni filter koji na suvim kabinama moze biti od perforiranog kartona, ali to je lose resenje jer prakticno nista i ne filtrira. Ja koristim neke americke od staklenih vlakana i cesto ih izduvam od prasine (ali zavisi i od vrste laka, neki se vise lepe i zacepljuju, kao poliesteri na pr.). Kad je to dimenzionisano kako valja, onda je milina raditi jer nemas problema ni rizika po zdravlje i ne zagadjujes okolinu, a i brze ide posao jer se ne zadrzavas oko problema sa prasinom jer to postaje retkost. Proizvodjaci kabina pruzaju i usluge ugradnje i podesavanja protoka i to obicno kosta dodatnih par hiljada eura, sto znaci da je to delikatan posao.

To sta misli Mladja (s'obzirom na ono sta je pisao) je misljenje laika koji posmatra sa strane i donosi svoje odokativne zakljucke. Ukratko, taj posao (kao i svaki drugi) moze da se isplati pod nekim uslovima, a glavna zarada je kao i uvek u trgovini.
Post Reply